معرفی دریاچه های تار و هویر

0

اگر از زندگی شهری خسته‌اید و نیاز به سکوت و استراحت دارید، یک شب و روز را کنار یکی از دو دریاچه تار و هویر بگذرانید؛ قطعا حالتان عوض خواهد شد در ادامه این سفر با تور فارسی همراه شوید .

چرا دریاچه های تار و هویر؟

دریاچه‌های تار و هویر از جاذبه‌های طبیعی در نزدیکی پایتخت هستند.
این دو دریاچه در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارند و در فصول گرم سال با آب‌وهوای خنک از شما پذیرایی می‌کنند.
از مکان‌های مناسب برای تجربه کمپینگ در نزدیکی تهران به شمار می‌روند.

 

پیشنهاد بعدی

دریاچه های تار و هویر | نگین طبیعت دماوند

تار و هویر، دریاچه‌هایی با آب شیرین در نزدیکی دماوند هستند که با پشت سر گذاشتن مسیری کوهستانی و سنگلاخی، به آنها می‌رسید. دریاچه‌های تار و هویر مانند دو فرزند طبیعت هستند که در فاصله ۵۰۰ متری از هم قرار دارند و کوهی با نام کوه دوبرار آنها را از هم جدا کرده است. پیرامون دریاچه‌ها را کوه‌هایی با ارتفاع بین ۵۰ تا ۵۰۰ متر فراگرفته‌اند. این کوه‌ها با قرارگرفتن در کنار یکدیگر موجب پیدایش گودال‌هایی شده‌اند و دریاچه‌هایی در این گودال‌ها شکل گرفته است.

معرفی دریاچه های تار و هویر

دریاچه تار | دریاچه ای افسانه ای

اولین دریاچه که به آن می‌رسید، تار است و در مدخل کوه و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. وجود این دریاچه در این مکان افسانه‌های زیادی را بر سر زبان‌ها انداخته است و مردم اعتقاد دارند شب‌ها موجوداتی عجیب و غریب در اینجا رفت‌وآمد می‌کنند. گفته‌های دیگری حکایت از وجود گنج‌هایی گران‌قیمت و ارزشمند و کشتی دزدان‌دریایی در کف دریاچه دارد؛ اما هیچ یک از این قصه‌ها تا کنون ثابت نشده‌اند. بد نیست بدانید این دریاچه به هویر بزرگ نیز شهرت دارد.

دریاچه تار با بیش از ۴۶ هکتار وسعت، به شکل لوزی و از شمال غرب به جنوب شرق کشیده شده است و در فصول پرآبی عمق آن ۵۰ متر است؛ اما در فصول کم آبی به ۴۰ متر کاهش پیدا می‌کند.

 

دریاچه هویر

با نیم ساعت پیاده‌روی از شرق دریاچه تار، دریاچه دیگری موسوم به هویر با عمق ۱۵ متر دیده می‌شود که مساحت آن به بیش از ۱۳ هکتار می‌رسد. این دریاچه به طور میانگین ۹۰۰ متر طول و ۱۵۰ متر عرض دارد و از شمال به جنوب کشیده شده است.

معرفی دریاچه های تار و هویر

تفریحات دریاچه تار و هویر

ماهیگیری در دریاچه تار: در دریاچه تار می‌توان به صید ماهی قزل‌آلا پرداخت و از انجام این تفریح لذت برد. فقط به یاد داشته باشید که ماهیگیری در این دریاچه مستلزم دریافت مجوز از سازمان حفاظت از محیط‌زیست است.

پیک نیک: به یاد داشته باشید که برای پیک‌نیک در کنار دریاچه‌ها، باید سایه‌بان داشته باشید چرا که هیچ درختی در این حوالی دیده نمی‌شود و سایه‌ای وجود ندارد.

کمپینگ و تماشای آسمان شب: اطراف دریاچه تار از گزینه‌های محبوب برای کمپینگ است و می‌توانید شبی به یادماندنی را در کنار این دریاچه بگذرانید.

عکاسی: برای ثبت تصاویر بهتر، مقالات صفحه آموزش عکاسی را بخوانید.

شنا و آب بازی: آب دریاچه‌ها در گرمای تابستان هم خنک است و جان می‌دهد برای یک آب‌بازی و شنای جانانه. البته این نکته را به یاد داشته باشید که در اطراف دریاچه‌ها هیچ گونه تمهیداتی برای شنا کردن در آب وجود ندارد. پس اگر در شنا خیلی حرفه‌ای نیستید بهتر است این تفریح را فراموش کنید.

قایق‌سواری: در اطراف دریاچه‌ها امکانات قایق‌سواری وجود ندارد اما هستند کسانی که با قایق‌های بادی به درون دریاچه تار می‌روند.

کوهنوردی: کوه دوبرار بلندترین قله رشته کوه قره‌داغ، با ارتفاع ۴۰۸۰ متر در شمال دریاچه تار و کوه زرین با ارتفاع ۳۸۵۰ متر در جنوب آن مقاصد مناسبی برای کوه‌نوردان به شمار می‌روند. زرین‌کوه گزینه‌ای مناسب برای آماتورهاست. کوهنوردان علاوه بر خلق یک تجربه لذت‌بخش از کوهنوردی، می‌توانند از ارتفاعات به تماشای زیبایی‌های تار و هویر بنشینند و از جلوه‌های شگفت‌انگیز خلقت لذت ببرند.

سمت جنوبی ساحل دریاچه تار یکی از مبدا‌های صعود به کوه زرین به شمار می‌رود و به عنوان زیباترین و ساده‌ترین مسیر صعود از آن یاد می‌کنند. صعود از طریق این مسیر حدود ۴ ساعت به طول می‌انجامد.

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات