برج میلاد کجاست؟

0

می توان از برج میلاد به عنوان نماد شهر تهران نام برد، یک برج مخابراتی با ارتفاع ۴۳۵ متری و آنتن های ۱۲۰ متری که ساخت آن در سال ۱۳۷۶ شروع و در سال ۱۳۸۷ به پایان رسید با تور فارسی سفری به برج میلاد تهران داریم .

برج میلاد تهران بلندترین سازه شهر تهران، سومین برج بلند خاورمیانه و ششمین برج مرتفع مخابراتی جهان است. امروزه مجموعه برج میلاد تهران کاربری گسترده‌ای در حوزه مخابرات و گردشگری دارد. در حال حاضر برج میلاد تهران را با عنوان نماد شهر تهران در جهان می‌شناسند.

اولین بار در سال ۱۳۷۲ به‌دلیل مشکلات زیرساختی در شبکه مخابراتی کشور، تصمیم به پایه‌گذاری برج مخابراتی با امکانات پیشرفته و قابل قبول در جهت تسریع ارتباط‌های بی‌سیم گرفته شد. به این منظور، مهندسان برجسته ایرانی مطالعه و برنامه‌ریزی روی این پروژه را آغاز کردند و در نهایت در سال ۱۳۷۶ کلنگ برج میلاد در سالروز ولادت امام خمینی بر زمین خورد. دلیل نام‌گذاری برج میلاد به این نام نیز همین است؛ البته در ابتدا نام «برج یادمان» برای این سازه در نظر گرفته شده بود.

در حال حاضر برج میلاد تهران در زمینه ارتباطات، کاربری گسترده‌ای در تسهیل ارتباط بی‌سیم در سطح شهر تهران، بهینه سازی و گسترش پوشش فرکانس‌های رادیویی وتلویزیونی و ایجاد زیر ساخت مطلوب برای تلویزیون‌های دیجیتال دارد. همچنین خدمات مختلف در حوزه گردشگری و هواشناسی نیز از دیگر کاربری‌های مجموعه برج میلاد هستند.

برج میلاد کجاست؟

اجرای طرح عملیاتی ساخت برج میلاد بر عهده شرکت یادمان سازه و زیر نظر دکتر رضا حافظی، استاد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه شهید بهشتی بوده است.

در حال حاضر مجموعه برج میلاد تنها شامل سازه برج نیست و منطقه وسیعی از محوطه اطراف برج میلاد را نیز شامل می‌شود که علاوه بر تاسیسات مخابراتی، مراکز تجاری، رستوران‌ها، خدمات پذیرایی، مرکز همایش‌ها، موزه‌ها و خدمات گردشگری و تفریحی دیگر نیز، این مجموعه را تشکیل می‌دهند. فاز دوم مجموعه برج میلاد شامل مرکز خرید، برج هتل و برج اداری است که بهره‌برداری از آن در آینده پیش‌بینی می‌شود.

 

برج میلاد کجاست؟

مجموعه برج میلاد تهران در مساحتی در حدود ۷۵ هکتار روی تپه‌ای در منطقه کوی نصر تهران قرار دارد. برج میلاد در منطقه ۲ شهرداری تهران در شمال غرب پایتخت واقع شده است و از شمال به بزرگراه همت، از جنوب به بزرگراه حکیم، از شرق به بزرگراه چمران و از غرب به بزرگراه شیخ فضل الله می‌رسد.

برای دسترسی به مجموعه برج میلاد تهران می‌توانید از وسایل نقلیه شخصی یا عمومی استفاده کنید. با توجه به قرار گرفتن برج میلاد در میان بزرگراه‌های مختلف، بسته به محل زندگی‌تان می‌توانید از یکی از مسیرهای بزرگراه همت شرق و عبور از پل کابلی اختصاصی یا خروجی اختصاصی برج میلاد در بزرگراه حکیم یا ورودی بزرگراه همت به مسیر کنار گذر مسیر اختصاصی برج میلاد از بزرگراه شیخ فضل الله نوری، اقدام کنید. بزرگراه‌های حکیم و همت برای ساکنان شرق و غرب و مرکز و بزرگراه شیخ فضل الله برای ساکنان شمال غربی و جنوب غربی پایتخت مناسب هستند.

پایانه‌های تاکسیرانی غرب و شمال غرب تهران و میدان‌های اصلی نیز تاکسی به مقصد برج میلاد دارند. با استفاده از خطوط اتوبوسرانی در پایانه‌های اصلی غرب و شمال غرب به‌صورت مستقیم و از مسافت‌های دورتر شرقی و جنوبی تهران به‌صورت غیر مستقیم می‌توانید به ایستگاه برج میلاد برسید. ایستگاه مترو برج میلاد در خط هفت متروی تهران تعبیه شده و هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

آدرس برج میلاد: تهران، بزرگراه همت غرب به شرق، خروجی شیخ فضل الله جنوب، مسیر اختصاصی برج میلاد تهران
تلفن: ۸۵۸۵-۰۲۱
شکل برج میلاد

برج میلاد از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است و در حدود ۱۵۰ هزار تن وزن دارد. در ساخت این برج مخابراتی از ۱۷ هزار متر مربع شیشه استفاده کرده‌اند. ساختمان برج میلاد شامل قسمت‌های ساختمان پایین برج، بدنه اصلی برج و قسمت مدور بالای برج می‌شود. این سه قسمت شکل برج میلاد را به‌صورت کنونی آن می‌سازند.

ساختمان پای برج شامل یک لابی و ۶ طبقه تجاری می‌شود و در دو طبقه زیرین این ساختمان، بخش‌های مختلف تاسیسات مجموعه برج میلاد قرار گرفته‌اند و در طبقه همکف نیز قسمت پذیرش بازدیدکنندگان قرار دارد. مراکز خرید، رستوران‌ها، کافه تریا و نمایشگاه بخش‌های مختلف این ساختمان هستند.

در بدنه اصلی برج آسانسورهای پر سرعت جهت استفاده بازدیدکنندگان و تیم تاسیسات قرار گرفته‌اند. ۶ آسانسور در برج میلاد تعبیه شده است و در طول ارتفاع برج میلاد دوربین‌های کنترل ترافیک و سنسورهای تشخیص میزان آلایندگی هوا را نصب کرده‌اند. آسانسورها ساختمان پایین برج میلاد را به ساختمان مدور بالای برج می‌رسانند.

ساختمان بالای برج میلاد را با نام رأس برج می‌شناسند که این ساختمان ۱۲ طبقه و ۱۲ هزار متر مربع مساحت دارد. دو طبقه اول مخصوص تاسیسات و پناهگاه برای موارد خطرات احتمالی از قبیل آتش سوزی هستند. از طبقه سوم به بعد بخش‌های مختلف تفریحی، رستوران‌ها و موزه‌های برج میلاد قرار گرفته‌اند. طبقه‌های هشتم و نهم این ساختمان نیز محل قرار گرفتن تجهیزات مخابراتی است و در طبقه یازدهم، بخش دیگری ازتاسیسات برج میلاد قرار گرفته‌اند.

بالاترین قسمت سازه برج میلاد، دکل ۱۲۰ متری مخابرات از جنس فولاد را نصب کرده‌اند. این دکل از آخرین طبقه برج میلاد شروع می‌شود و یک آسانسور دو نفره برای تردد تکنیسین‌ها در آن تعبیه شده است. انتهای دکل در ضلع قائده آن، یک ۱۶ ضلعی به قطر ۶ متر است و تا بالا به‌شکل مربعی به قطر ۶۰ سانتی‌متر در می‌آید. در ساخت این دکل از ۳۵۰ تن فولاد و ۳۰ هزار قطعه فولادی مانند پیچ و مهره، استفاده کرده‌اند.

 

برج میلاد چند متر است؟

برج میلاد تهران با ارتفاع ۴۳۵ متر، ششمین برج بلند مخابراتی جهان به شمار می‌رود. جالب است بدانید رتبه پنجم به «برج مروارید خاور» در شهر شانگهای چین تعلق دارد و این برج تنها ۳۲ متر از برج میلاد بلندتر است. رتبه‌های اول تا چهارم برج‌های مخابراتی در کشورهای ژاپن، چین، کانادا و روسیه هستند که ارتفاع بلندترین آن‌ها ۶۳۴ متر است.

برج میلاد تهران با ارتفاع ۴۳۵ متر، ششمین برج مرتفع مخابراتی در جهان است
برج میلاد نوزدهمین سازه بلند نامتکی جهان نیز هست. این برج به‌دلیل ارتفاع زیاد و شکل مخصوص به خود از تمام مناطق شهر تهران دیده می‌شود. ارتفاع بالاترین طبقه برج میلاد به ۳۱۲ متر و آخرین سقف آن به ۳۱۵ متر می‌رسد. باقی ارتفاع برج میلاد دکل مخابراتی آن به ارتفاع ۱۲۰ متر است. مجموع طبقات ساختمان برج میلاد در ساختمان پای برج و ساختمان بالای برج، ۱۸ طبقه است.

 

برج میلاد چند پله دارد؟

برج میلاد تهران ۱۶۹۳ پله دارد. در طول سال‌های اخیر و در مناسبت‌های مختلف مسابقات و رقابت‌های جالبی در مسیر پله‌های برج میلاد اجرا شده است. مسابقات پله نوردی برج میلاد طرفداران خاص خود را دارد. رکورد بالا رفتن از پله‌های برج میلاد در حدود ۱۱ دقیقه است. شکستن این رکورد برای ورزشکاران زیادی در حوزه دو و میدانی اهمیت دارد. طی کردن پله‌های برج میلاد در حالت‌های گوناگون مانند زدن روپایی، از خبرهای جالب توجه در سال‌های اخیر بوده است.

 

بخش های تفریحی و گردشگری برج میلاد

در مجموعه برج میلاد تهران بخش های تفریحی و گردشگری متفاوتی تعبیه کرده‌اند که تعدادی از آن‌ها در قسمت ساختمان بالای برج و بخشی دیگر در محوطه اطراف برج قرار گرفته‌اند. در طبقه سوم ساختمان بالای برج «سکوی دید بسته» قرار دارد و چشم‌اندازی زیبا از مناظر مختلف شهر را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. وسعت این قسمت در حدود ۸۸۰ متر مربع است.

دیگر جاذبه دیدنی در طبقه سوم «موزه هدایا و دست‌نوشته‌های شهرداری تهران» است که در ارتفاع ۲۶۱ متری قرار دارد. در این موزه دست‌نوشته‌های قدیمی ایران و هدیه‌های شهرداری‌ شهرهای مختلف به شهرداری تهران در دوره‌های تاریخی متفاوت در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند. از دیگر آثار به نمایش در آمده در موزه دست‌نوشته‌ها، می‌توان کره‌های جغرافیایی قدیمی را نام برد که متعلق به قرن ۱۷ تا ۲۰ میلادی هستند و از موزه اختصاصی «ژرژ پمپیدو» خریداری شده‌اند. در این کره‌های جغرافیایی قدیمی نام خلیج فارس به چشم می‌خورد.

در طبقه چهارم ساختمان بالای برج میلاد «موزه سکه» برج میلاد قرار دارد. سکه‌های به نمایش در آمده در این موزه ۱۶۰ سکه مختلف از دور‌های تاریخی هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان هستند که توسط کلکسیونر شخصی جمع آوری و به موزه اهدا شده‌اند.

از زیباترین قسمت‌های این ساختمان «موزه مشاهیر» در ارتفاع ۲۷۱ متری در طبقه پنجم را می‌توان نام برد. موزه مشاهیر مجموعه‌ای از مجسمه‌های مشاهیر ایرانی را با سایز واقعی آن‌ها در بر می‌گیرد و استاد علیرضا خاقانی با ظرافت وصف شدنی این آثار ماندگار را طراحی و با سیلیکون ساخته‌اند. در میان مجسمه‌های موزه مشاهیر تندیس شخصیت‌های برجسته‌ تاریخی، فرهنگی، ادبی ، هنری و همین طور دانشمندان بزرگ ایرانی دیده می‌شوند که از بین آن‌ها می‌توان به تندیس‌های پروفسور مجید سمیعی، پروفسور حسابی، سیمین دانشور، جلال آل احمد، جهان پهلوان تختی، استاد شهریار و نقاش نامی ایران استاد کمال الملک، اشاره کرد. بازدید از این قسمت برج میلاد برای گردشگران جذابیت زیادی دارد.

از مهم‌ترین بخش‌های برج میلاد که بسیاری از گردشگران را به بالای این برج می‌کشاند، «سکوی دید باز برج میلاد» است. این بخش از برج میلاد درارتفاع ۲۸۰ متری در فضایی به وسعت ۳۰۰۰ متر مربع گرداگرد طبقه هفتم برج میلاد را در برگرفته است. در این قسمت دوربین‌هایی را برای تماشای نقاط مختلف شهر قرار داده‌اند که بازدیدکنندگان می‌توانند با استفاده از آن‌ها نقاط مختلف شهر را رصد کنند. برای امنیت بیشتر مراجعه کنندگان، دورتادور سکوی دید باز را با فنس‌های سراسری پوشانده‌اند.

در مرکز این طبقه نیز هنرمندان نقاش و صنایع دستی گوناگون، آثار خود را در معرض نمایش و فروش قرار داده‌اند. ماکت‌های بزرگ برج‌های مخابراتی جهان و میل‌های قدیمی ایران نیز در این بخش نمایش داده شده‌اند. یک شهر فرنگ نیز که نماد تهران قدیم است، در این طبقه دیده می‌شود. استفاده از مواد خوراکی و استعمال دخانیات در این قسمت از برج میلاد مجاز نیست.

«گنبد آسمان برج میلاد» در آخرین طبقه ساختمان رأس برج میلاد، یعنی طبقه دوازدهم و در ارتفاع ۳۰۲ متری قرار گرفته است. این گنبد ۱۳ متر ارتفاع دارد و معماری خاص و زیبای آن با نمای بیرونی تمام شیشه، جلب توجه می‌کند. امکان بازدید از این قسمت از برج میلاد برای عموم علاقمندان وجود دارد. در ستون وسط گنبد آسمان، نقاشی‌هایی نمادین از تاریخ کهن ایران باستان تا دوران اسلامی به چشم می‌خورند. این اثر هنری کار دست هنرمند برجسته دکتر رضا یحیایی است و در طراحی آن عناصر چهارگانه آب، باد، خاک و آتش به چشم می‌خورند. همچنین در طراحی نقش‌های گنبد آسمان از مفاهیم اخلاقی با ارزشی هم‌چون صلح، عدالت، عشق و مبارزه،‌ الهام گرفته شده است. دکل مخابراتی برج میلاد از این طبقه شروع می‌شود.

در محوطه اطراف برج میلاد و سایر قسمت‌های این مجموعه نیز امکانات رفاهی و تفریحی مختلفی تعبیه کرده‌اند. مجموعه «دلفیناریوم» در محوطه برج میلاد قرار دارد که البته بعد از اعتراض‌های گسترده فعالان محیط زیست به‌دلیل از بین رفتن دلفین‌ها و شیرهای دریایی آن، در حال حاضر فعالیت نمی‌کند.

از دیگر امکانات تفریحی مجموعه برج میلاد می‌توان به لیزریوم، زمین پینت بال، پل معلق، زیپ لاین، سینما ۶ بعدی، گیم هفت بعدی، اتاق فرار انیگما و شهر مشاغل کودکان کاربازیا، اشاره کرد. در این مجموعه سالن‌های سینما با سیستم‌های پیشرفته صدا و تصویر نیز وجود دارند.

 

رستوران های برج میلاد

در ساختمان اصلی برج میلاد و همین طور فضای اطراف محوطه برج میلاد رستوران‌های متعددی وجود دارند؛ اما معروف‌ترین رستوران در مجموعه برج میلاد، در طبقه ششم ساخنمان رأس برج میلاد قرار داد و آن را با نام «رستوران گردان برج میلاد» می‌شناسند. این رستوران بزرگ‌ترین رستوران گردان جهان است و با ظرفیت ۴۰۰ نفر، هر یک ساعت یک بار یک دور کامل می‌چرخد. رستوران گردان برج میلاد در ارتفاع ۲۷۶ متری، چشم‌انداز کاملی از شهر تهران به مشتریان نشان می‌دهد.

رستوران گردان برج میلاد با ارائه متنوع‌ترین غذاها، از لوکس‌ترین رستوران‌های شهر تهران به شمار می‌رود
تابلوی زیبای شاهنامه فردوسی اثر استاد گرمچی بر زیبایی‌های این رستوران می‌افزاید. رستوران گردان برج میلاد سالن دیگری نیز دارد که ثابت است. سرو غذا در این رستوران به‌صورت سلف سرویس است و تنوع غذا در همه وعده‌های غذایی بالا و شامل غذاهای سنتی ایرانی، غذاهای دریایی، غذاهای بین المللی و بشقاب مخصوص پرندگان است.

یکی دیگر از رستوران‌های لوکس برج میلاد در طبقه دهم ساختمان بالای برج قرار دارد. این رستوران خاص را با امکانات ویژه طراحی کرده‌اند که تنها گنجایش ۱۰۰ نفر را دارد. «رستوران ویژه برج میلاد» با معماری بسیار زیبا از جنس چوب، برای برگزاری مراسم رسمی و مهمانان ویژه است. در گرداگرد رستوران ویژه برج میلاد فضای دید باز مخصوص مهمانان این رستوران تعبیه کرده‌اند.

در طبقه چهارم ساختمان رأس برج، «کافه تریای ویونا» قرار گرفته است که می‌توان آن را بلندترین کافه تریای جهان نامید. این کافه در فضایی به وسعت ۶۸۰ متر مربع در ارتفاع ۲۶۶ متری قرار دارد. اگر بلیط بسته کامل بازدید از برج میلاد را تهیه کرده‌اید، ورود به کافه برای شما هزینه‌ای نخواهد داشت. در غیر این صورت باید هزینه ورودیه بپردازید. به خاطر داشته باشید هزینه صرف نوشیدنی و قهوه در کافه ویونا به‌صورت جدا محاسبه می‌شود.

رستوران دیگر مجموعه برج میلاد «رستوران سنتی ایوان» است که در قسمت غربی مجموعه و روی تپه‌های نصر قرار دارد. غذاهای سنتی این رستوران کیفیت بالایی دارند و چشم‌انداز رستوران ایوان از شهر تهران نیز بسیار زیبا است.

رستوران «خوراکده» در طبقه چهارم ساختمان پایین برج میلاد قرار دارد. در این رستوران انواع غذاهای اصیل ایرانی مانند آبگوشت و خورشت قرمه سبزی تا غذاهای بین المللی مانند غذاهای ایتالیایی و مکزیکی ارائه می‌شوند. رستوران خوراکده اتاق بازی مخصوص کودکان نیز دارد و برای رفتن به این رستوران نیازی به تهیه بلیط ندارید. فست فود «فرش وی» نیز در ضلع غربی ورودی برج میلاد قرار گرفته است و انواع پیتزا و سوخاری‌ها را سرو می‌کند.

 

سالن کنسرت برج میلاد

سالن کنسرت برج میلاد بخشی از مرکز همایش‌های بین المللی برج میلاد است و خارج از سازه برج میلاد در محوطه مجموعه قرار دارد. سالن کنسرت برج میلاد را به نام تالار حافظ نام‌گذاری کرده‌اند و امکانات این سالن برای اجرای برنامه‌های کنسرت موسیقی بسیار مدرن و امروزی است.

ظرفیت سالن کنسرت برج میلاد ۱۶۰۰ نفر و در سه بخش سالن همکف و دو بالکن طراحی شده است. سالن کنسرت برج میلاد یا همان تالار حفظ بزرگ‌ترین سالن مجموعه برج میلاد تهران است و تالار اصلی این مجموعه به حساب می‌آید. سیستم صوتی تالار حافظ بر اساس به روزترین تکنیک‌های دنیا طراحی و اجرا شده‌اند و به همین دلیل این سالن برای اجرای کنسرت‌های موسیقی مناسب است.

در بخش‌های مختلف سالن کنسرت برج میلاد ۱۱ نمایشگر نصب کرده‌اند. پرده نمایش بزرگ روی سن نیز امکان ارائه تصاویر ویدئو پروژکشن در حین اجرای برنامه را میسر می‌کند. در تالار حافظ امکانات پیشرفته‌ای نیز برای پخش برنامه‌های زنده تلویزیونی از قبیل اینترنت بی سیم در کل فضای تالار و شبکه رایانه‌ای مناسب وجود دارند. در سالن کنسرت برج میلاد امکان تصویربرداری حرفه‌ای با نورپردازی پیشرفته و جلوه‌های ویژه نیز وجود دارد.

مرکز همایش‌های برج میلاد به‌جز تالار حافظ شامل تالار همایش‌ها، اتاق‌های تشریفات، استودیو نورپردازی و صداگذاری و سالن‌های پذیرایی می‌شود. تالارهای مخصوص همایش‌ امکانات مناسب برای برگزاری سمینارها، کنفرانس‌ها، جشنواره‌ها، کارگاه‌های آموزشی و نمایشگاه‌های مختلف را دارند. ظرفیت این سالن‌ها متفاوت است و بسته به ابعاد رویداد مورد نظر تالار با ظرفیت مناسب مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

تالار همایش رودکی، تالار کنفرانس ویژه، تالار همایش ۶۶ نفره، تالار کمال الملک، تالار همایش سعدی، تالار فردوسی و تالار سینمایی ۱۱۰ نفره، سالن‌های مختلف مرکز همایش‌های برج میلاد هستند. سایت نمایشگاهی مجموعه برج میلاد تهران نیز با مساحت ۱۰ هزار متر مربع، در سمت جنوب شرقی مجموعه برج میلاد، سه سوله متمرکز با امکانات کامل تاسیساتی و اداری و زیر ساخت‌های حرفه‌ای برای برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی را دارا است.

 

قیمت بلیط برج میلاد

برای بازدید از محوطه، ساختمان و فضای پایین برج میلاد نیاز به تهیه بلیط ندارید و تنها بازدید از ساختمان بالای برج بلیط نیاز دارد. در حال حاضر امکان بازدید از بخش‌های مختلف برج میلاد در قالب دو بسته بلیط وجود دارند. بسته اول شامل بازدید کلی از چهار طبقه بالای برج میلاد است که شامل سکوی دید باز، گنبد آسمان، موزه دست‌نوشته‌ها و هدایای شهرداری و موزه مشاهیر می‌شود. قیمت این بسته ۵۹,۰۰۰ تومان است.

بسته دوم تنها طبقه هفتم و سکوی دید باز را شامل می‌شود که قیمت آن ۳۹,۰۰۰ تومان است. به خاطر داشته باشید برای استفاده از کافه تریای بالای برج میلاد نیز در صورت نداشتن بلیط باید ورودیه پرداخت کنید. در مجموعه برج میلاد تهران دو پارکینگ سرپوشیده و دو پارکینگ روباز وجود دارند. در تابستان ۹۹ به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، قوانین بازدید از برج میلاد تغییراتی داشته‌اند. طبق این تغییرات از ورود کودکان زیر هفت سال به برج ممانعت به عمل می‌آید. همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی، رعایت فاصله مناسب با سایر افراد و استفاده از ماسک نیز برای مراجعه کنندگان ضروری است.

سایر ضوابط و شرایط بازدید از برج میلاد به شرح زیر است:

ساعت بازدید: در ۶ ماه اول سال هر روز از ساعت ۱۰ تا ۲۳
بری بلیط‌های تهیه شده امکان کنسل کردن و تغییر سانس وجود ندارد.
خرید بلیط به دو صورت آنلاین و حضوری در گیشه ساختمان پایین برج است.
برای خرید بلیط اینترنتی محدودیتی در تعداد وجود ندارد.
برای بازدید از برج میلاد راهنماهای مطلع شما را همراهی می‌کنند.
امکان بازدید از سکوی دید باز در شرایط نامناسب جوی وجود ندارد.
به‌دلیل سرعت بالای آسانسورها، استفاده از آن‌ها برای بانوان باردار ممنوع است و از ورود بانوان باردار ممانعت می‌شود.
صاحب برج میلاد تهران
صاحب برج میلاد شهرداری تهران است و هیچ یک از قسمت‌های اداری و تجاری برج میلاد به فروش نخواهند رسید و تنها امکان اجاره بخش‌های مختلف آن از طریق ثبت قرارداد وجود دارد. در واقع برج میلاد تهران بخشی از اموال عمومی شهر تهران است و مالکیت خصوصی بر هیچ یک از ادارات و قسمت‌های مختلف آن وجود ندارد.

 

برج میلاد در شب

اگر ساکن تهران هستید یا زمان تردد در پایتخت شب هنگام از نزدیک برج میلاد را دیده‌اید، حتما نورپردازی زیبای برج میلاد توجه شمارا جلب کرده است. سازه برج میلاد در طول شب نورانی است و از مسافت‌های دور نیز دیده می‌شود.

محدوده اطراف مجموعه برج میلاد نیز در شب زیبایی‌های بسیاری دارد. سراسر محوطه برج میلاد در شب با آب‌نماهای زیبا و گل‌کاری‌های روشن از چراغ‌های محوطه و نورپردازی ویژه، جلوه‌ای دو چندان پیدا می‌کند. اگر تجربه قدم زدن در محوطه مجموعه برج میلاد در شب را نداشته‌اید، به شما توصیه می‌کنیم در اولین فرصت به برج میلاد بروید و از پیاده‌روی در محوطه اطراف این مجموعه باشکوه در شب لذت ببرید.

در ایام خاص و جشن‌ها و مناسبت‌های شاد، برج میلاد با استفاده از فناوری لیزر رنگارنگ می‌شود. این شیوه از نورپردازی روی بناهای بلند و مشهور دنیا، در سراسر جهان رایج است و در شهر تهران نیز سازه برج میلاد در این ایام غرق نور و زیبایی می‌شود.

 

حقایق برج میلاد

ساخت یک برج مخابراتی و مجموعه یادمان بخشی از طرحی بسیار بزرگ‌تر به نام شهستان پهلوی هستند که پیش از انقلاب اسلامی ایران طراحی و در دست احداث بود.

غلامحسین کرباسچی معتقد است طرح برج میلاد در دوره شهرداری او و با توجه به سفرهای خارجی‌اش ارائه شده است. پیشنهاد ساخت یک برج و تالار نمادین برای شهر تهران در سال ۱۳۷۰، در زمانی که مسعود رجب پور شهردار تهران بود، مطرح شد و در پایان سال ۱۳۷۲، محل کنونی از میان ۱۷ نقطه پیشنهادی ساخت آن برگزیده شد.

کلنگ ساخت این برج در دی ماه ۱۳۷۶ پس از سه سال مطالعات شناخت و امکان‌سنجی بانام یادمان (مرکز ارتباطات بین‌المللی تهران) بر زمین خورد و در سال ۱۳۸۰ به پیشنهاد شورای اسلامی شهر تهران به مناسبت یکصدمین زادروز امام خمینی (ره)، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران با نام برج میلاد تغییر یافت. ساخت این برج ۱۱ سال به درازا انجامید. در ۸ سال نخست تنها ۴۰ درصد از برج تکمیل شده بود، اما با سرعت بخشیدن به پروژه توسط محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، ۶۰ درصد بعدی در ۳۰ ماه ساخته شد.

پس از ۱۱ سال از آغاز ساخت و در روز ۱۶ مهر ۱۳۸۷، برج میلاد با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای اسلامی شهر تهران و محمدباقر قالیباف، شهردار تهران با شعار آسمان نزدیک است گشایش یافت.

برج میلاد، میان تپه‌ای با مساحت تقریبی ۶۲ هکتار واقع در جنوب محله شهرک غرب و شمال کوی نصر (گیشا) در منطقه دو شهرداری تهران قرار دارد. این محل پس از بررسی و مطالعه ۲۱ نقطه و انتخاب ۱۷ نقطه از مختلف شهر تهران توسط یک گروه شامل تیم شهرسازی، تیم مطالعات تلویزیون، مخابرات، راه و ساختمان، اقتصادی، معماری، هواشناسی، تیم مطالعات ترافیک و تیم ژئوتکنیک برگزیده شده است.
برخی بر این باورند که این برج روی سامانه گسل شهرک غرب ساخته شده است.

برج میلاد از پنج قسمت اصلی شامل، شالوده، ساختمان پای برج (لابی)،‌ بدنه اصلی برج، سازه رأس و دکل تشکیل شده که ساختمان رأس آن، یکی از بزرگ‌ترین ساختمان‌های رأس در برج‌های مخابراتی دنیا است.

برج میلاد بیستمین بلند نامتکی (سازه‌هایی که بدون هیچ نگه‌دارنده‌ای همانند سیم و دکل سرپا هستند) جهان است.

مرکز ارتباطات بین‌المللی تهران که باهدف رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران ساخته شده، از چهار بخش اصلی شامل: برج مخابراتی-تلویزیونی، مرکز همایش‌های بین‌المللی، هتل پنج ستاره بین‌المللی و مرکز تجارت جهانی تشکیل شده است.

این برج سازه‌ای است بتنی که پایه اصلی برج بتن آرمه است. ارتفاع آن ۳۱۵ متر از روی زمین طبیعی با مقطع حجره‌ای (سلولار) است که حدود ۳۳۰۰۰ مترمکعب بتن در آن مصرف شده است.

بدنه برج، شامل هسته مرکزی و چهار عدد باله است که درون‌هسته مرکزی سه حجره به آسانسورها و یک حجره به راه پله اضطراری اختصاص یافته است.۶ آسانسور شیشه‌ای در سه طرف بدنه برج، هر یک با ظرفیت ۲۵ نفر قرار دارد که با سرعت متوسط هفت متر بر ثانیه، بازدیدکنندگان را به بالای برج منتقل می‌کند.

نگهداری از برج میلاد ماهانه ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه دارد!

راه‌اندازی رستوران گردان برج میلاد که بزرگ‌ترین رستوران گردان جهان محسوب می‌شود، بدون حاشیه نبوده است. یکی از حواشی این رستوران سرو

بستنی طلا بود که منجر به برخورد شهردار تهران با پیمانکار این رستوران و دستور توقف سرو این بستنی گران‌قیمت شد.

پرسش‌های متداول

برج میلاد کجاست؟
مجموعه برج میلاد تهران در مساحتی در حدود ۷۵ هکتار روی تپه‌ای در منطقه کوی نصر تهران قرار دارد. برج میلاد در منطقه ۲ شهرداری تهران در شمال غرب پایتخت واقع شده است و از شمال به بزرگراه همت، از جنوب به بزرگراه حکیم، از شرق به بزرگراه چمران و از غرب به بزرگراه شیخ فضل الله می‌رسد.
برج میلاد چند متر است؟
برج میلاد تهران با ارتفاع ۴۳۵ متر، ششمین برج بلند مخابراتی جهان به شمار می‌رود.
برج میلاد چند پله دارد؟
برج میلاد تهران ۱۶۹۳ پله دارد.
صاحب برج میلاد تهران کیست؟
صاحب برج میلاد شهرداری تهران است و هیچ یک از قسمت‌های اداری و تجاری برج میلاد به فروش نخواهند رسید و تنها امکان اجاره بخش‌های مختلف آن از طریق ثبت قرارداد وجود دارد.

مرتبط : www مخفف چیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 14 =