غار پشوم (غار دوسر) بزرگترین تالار غار ایران

0

یکی از مکان‌هایی که توجه محققان و متخصصان را از سرتاسر دنیا به خود جلب می کند غارهای زیبا و طبیعی است که همواره گردشگران مخصوص به خود را دارد در این سفر کوتاه با تور فارسی همراه شوید .

همیشه حضور در کنار جاذبه‌های طبیعی جهان از حال و هوای خاصی برخوردار بوده و در بین آن‌ها غار‌های تاریک و نسبتا مخوفی که در اثر گذر زمان و فرسایشی سالانه تشکیل شده اند، دارای جایگاه و اهمیت فراوانی بالاخص برای زمین شناسان هستند.

غار‌ها حفره‌هایی هستند که به صورت رایج بر اثر حل شدن سنگ‌ها با آب و ذوب شدن یخ‌ها ایجاد می‌شود. بزرگ‌ترین و شگفت انگیزترین غار‌ها در سنگ‌های آهکی بوجود آمده اند. برخی غارها، تنها یک حفرهٔ کوچک اند که تنها یک نفر میتواند وارد آن شود. بعضی دیگر، گذرگاه‌ها و اتاقک‌های تو در تو دارند. در این مطلب با غار پشوم یزد یکی از بزرگترین تالار غار‌های ایران آشنا خواهید شد.

غار پشوم (غار دوسر) بزرگترین تالار غار ایران

کشف غار پشوم یزد

در زمستان ۱۳۹۱ فتحعلی حیدری از وجود دهانه غاری عمودی در نزدیکی شهر مهریز باخبر شد و بااطلاع به انجمن کوهنوردی یزد باعث گردید که محققان به آن جا بروند و بعد از حفاری ۵۰ متر به داخل غار راه پیدا کنند بعداز متوجه شدن یک غار در آن منطقه یک تیم متخصص را اعزام کردند و به حفاری انجا مشغول شدند. غار پشوم یزد با نام غار دوسر معروف است و علت نام گذاری آن قرار گرفتن ورودی غار بین دو تپه می‌باشد.

غار پشوم (غار دوسر) بزرگترین تالار غار ایران

پیشنهاد ما به شما

غار پشوم یزد بزرگ‌ترین تالار غار ایران

توصیه می‌کنیم حتماً در سفر به شهر یزد از آن بازدید بعمل آورید، با چاهی به عمق ۱۹ متر و شیبی در حدود ۷۰ درجه روبرو خواهید شد که تازه بعد از پشت سر گذاردن این قسمت از غار و پیمودن مسیر دستیابی به آبراهه، دوباره با چاهی رو به رو خواهید شد که از عمقی ۸۰ متری برخوردار است و درست در قسمت پایینی آن یک تالار بسیار بزرگ و عظیم قابل مشاهده بوده که از وضعیت جلگه‌ای مانند برخوردار هست و به همین خاطر، میتوان غار پشوم یزد را بعنوان یکی از بزرگ‌ترین تالار غار‌های ایرانی در جهان به حساب آورد.

مساحت تالار غار پشوم بر اساس نقشه برداری صورت‌گرفته، حدود ۸۱ هزار و ۵۰۰ متر ثبت شده است. این تالار بیضی‌شکل با طول ۳۸۵ متر، عرض ۲۶۵ متر و ارتفاع ۷۰ متر است.

گردشگران عزیز توجه داشته باشید این غار در یزد به تازگی کشف شده و هنوز از امکانات رفاهی و صد البته ایمنی بخصوصی بهره‌مند نیست و به همین خاطر توصیه می‌کنیم که درصورتی که فاقد شرایط لازم برای ورود به داخل غار پشوم هستید، لطفا تنها به بازدید از محوطه خارجی این جاذبه طبیعی بسنده کنید، چون ورود به غار ملزم بهمراه داشتن وسایل فنی و از همه مهم‌تر تخصص حضور در چنین اماکنی بوده و صرفا نباید به دلایل ماجراجویانه وارد فضای داخلی آن‌ها شد، مگر این که یک غارنورد حرفه‌ای باشید.

غار پشوم (غار دوسر) بزرگترین تالار غار ایران

دسترسی به غار از یزد

پس از انتخاب مبدا خود از یزد، به طرف شهر مهریز حرکت کنید و پس از آن جاده انحرافی را انتخاب کنید. پس از ورود به جاده خاکی، ۳۰ کیلومتر فاصله دارید تا به غار پشوم یزد برسید. پیش از رسیدن به دهانه غار یک مسیر پیاده روی در دشت با شیب آرام به فاصله ۱٫۵ کیلومتر خواهید داشت. نکته بسیار مهم در سفر به غار پشوم این است که این مکان منطقه محافظت شده محیط است و باید پیش از شروع سفر هماهنگی‌های لازم را با آنان انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + هفده =