جوانرود کجاست؟

0

جوانرود یکی از شهرستان های مهمان پذیر استان کرمانشاه است که به واسطه طبیعت بکر و دیدنی و بازارچه مرزی هر ساله پذیرای مسافران فراوانیاز داخل و خارج از کشور است در این سفر سیاحتی با وکیل حقوقی همراه شوید .

جوانرود از شهرستانهای استان کرمانشاه است که از شمال و غرب به شهرستان پاوه، از جنوب به شهرستان های اسلام آباد غرب و سر پل ذهاب و از شرق به شهرستان مریوان محدود می شود. مرکز این شهرستان شهر جوانرود است. زبان مردم جوانرود یکی از شاخه های زبان کردی سورانی به اسم جافی است و مذهب مردم جوانرود سنی شافعی است.بازارچهٔ مرزی شهر اصلی ترین منبع در آمدهای مردم این شهر است. از دیگر منابع درآمد مردم این دیار کشاورزی، دامداری و ارایه خدمات شهری است. شهرستان جوانرود بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ ش بالغ بر ۶۲۲۵۹ نفر جمعیت دارد. این شهرستان دارای دو بخش به نام های مرکزی و جوانرود و شش دهستان است. شهر جوانرود مرکز شهرستان جوانرود در هفتاد و نه کیومتری شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۰۰ متر است.
جوانرود کجاست؟

نقشه جوانرود

امروزه با گسترش علوم کامپیوتری شرکتهای فراوانی مانند گوگل و وایز دسترسی به نقشه های حرکت در شهر را اسان نموده اند نقشه جوانرود و محل قرارگیری بسیاری از اماکن به وسیله لوکال گایدهای گوگل جوانرودی برروی نقشه جوانرود تعبیه شده است.

 

جوانرود کرمانشاه

فاصله و راههای دسترسی به شهرها از موضوعات مهمی است که در موقع سفر به آن توجه می شود. جوانرود کرمانشاه مسافت ای ۹۰کیلومتری دارد. با خودرو سواری نهایت در یک ساعت و نیم قابل دسترسی است و با اتوبوس ها در حد دوساعت است.

 

هواشناسی جوانرود

اب و هوا هم از دیگر معیارهای سفر است. هوای جوانرود معتدل کوهستانی است. خبری از زمستان های سخت و تابستان های بسیار گرم نیست. دمای هوا به طور متوسط در فصل زمستان به ۰ تا_ ۵ درجه سانتی گراد میرسد در شرایط برف و سرما و در شرایط معمولی بین ۱۲ تا، ۲۰ درجه است. و در فصل تابستان هم دما بین  ۲۵ تا ۳۵ درجه متغیر است. و چندان دشوار نیست. هواشناسی جوانرود بسیار حائز اهمیت است و بهتر است پیش از سفر به این منطقه حتماً وضعیت هوا را چک کنید.

 

بیمارستان جوانرود

جوانرود دارای یک بیمارستان نه چندان بزرگ و پیشرفته است این بیمارستان که به نام حضرت رسول نامیده شده است. نقش مهمی در سلامت منطقه دارد. و از ارجاع بیماران به مرکز استان تا حد زیادی کمکرده است. زمین این بیمارستان که محوطه بزرگی است به وسیله یک خیر جوانرودی اهدا شده است.

جوانرود کجاست؟
دیوار جوانرود

فروش وسیله های دسته دوم و نو در جوانرود ما بین ساکنان اهمیت و جایگاه خاصی دارد. به صورتی که علاوه برسایت های اینترنتی مثل دیوار و شیپور تعدادی گروه و کانال تلگرامی با اسم دیوار جوانرود ساخته شده است. که مردم جوانرود در آن جا وسایل مازاد خود را به اشتراک گذاشته و به تبادل و داد و ستد مشغولند.

آب و هوا:

آب وهوای منطقه جوانرود معتدل کوهستانی می باشد، وزش جریانهای مرطوب غربی و نزولات جوی مناسب و وجود ارتفاعات و کوههای بلند سرتاسر منطقه را پوشانیده است. هوا درتابستان معتدل و در زمستان سرد است، سرمای هوا معمولاٌ از آذرماه شروع شده و تا پایان اسفند ماه ادامه دارد ریزشهای جوی در منطقه جوانرود فراوان و در مناطق مرتفع بصورت برف می باشد و هرچه از کوهستان به طرف دشت می رویم از اعتدال هوا کاسته می شود به طوری که مناطق غربی و جنوب شرقی جوانرود به طور محسوس گرمتراز دیگر نواحی می باشند. در شهرستان جوانرود سه باد مهم دیده می شود: بادهای غربی، بادشمال و باد زلان.

پیشنهاد ما به شما

شهرستان جوانرود دارای رودخانه های فصلی و دائمی زیادی بوده که مهمترین آنها آب سفیدبرگ و رود لیله می باشد. کلیه رودخانه های شهرستان جزء حوزه آبریز خارجی محسوب شده چرا همه آنها نهایتاٌ از کشور خارج و به رودخانه دجله می ریزند.

 

آب سفید برگ:

این رودخانه از کوههای جنوب شرقی پاوه سرچشمه می گیرد یکی از شاخه های آن آب خلفیه از رودخانه های جاری در شهرستان پاوه است که در روستای نوخاص در دهستان منصورآقایی با ریزابه های شرقی مخلوط شده و به نام سفید برگ به دهستان شروینه شهرستان جوانرود وارد می شود این رودخانه از دره شمالی کوه گرده برگیر عبور کرده بطرف غرب روان شده و در دهستان شروینه از کنار روستای سفیدبرگ می گذرد و نهایتاٌ در شمال غربی روستای سرخه بان پایین به رودخانه لیله می ریزد.

 

رود لیله:

رود لیله از دامنه شمالی کوه بند گاز در دهستان دولت آباد سرچشمه گرفته و روبه شمال از کنار روستاهای پشت تنگ شاینگان، ده رش و سیاران از روستاهای دهستانهای دولت آباد و بازان گذشته وارد دهستان شروینه شده پس از سیراب ساختن روستاهای ده توت و شروینه سرانجام در شمال باختری روستاهای سرخه بان سفلی با آب سفیدبرگ در می آید سپس بطرف شمال غربی روان شده وارد دهستان کلاش می گردد.

 

اماکن تاریخی:

قلعه چنگیزخان: قلعه ای است در شمال شهر و مشرف بر هلانیه که از روزگاران استیلای مغول بازمانده ومرکز فرماندهی سپاهیان مغول در این منطقه بوده است.

قلعه آلانی ونقاره خان: روبروی تپه چنگیزخان و در قسمت شرقی پارک هلانیه قراردارد.

برج جوانرود: به آن قلعه ی کهن نیز گفته می شود و هم اکنون مسجد جامع جدید جوانرود روی آن ساخته شده است.

قلعه دوان: به آن بانی توان نیز می گویند که در سه کیلومتری جوانرود در مسیر جاده جوانرود-روانسر در پشت روستای صفی آباد قراردارد. بنا به روایتی این قلعه در وقت خود دارای ۶۰ دکان و کوچه وبازار بوده است.

تپه صفی الدین خان: در روستای صفی آباد در ۲ کیلومتری شهر در جاده جوانرود – روانسر واقع است.

 

اماکن دیدنی وتفریحی:

غارکاوات: این غار در ۱۵ کیلومتری جوانرود واقع شده واولین غارآبی آسیا است که تفریحگاه سران جوانرود بوده و هم اکنون نیز در جذب توریست و گردشگران خارجی و داخلی نقش بسزایی دارد. بخشی از آب شرب جوانرود نیز از آنجا تأمین می شود.

زیبا پارک هلانیه: در شمال شهر جوانرود واقع شده است.

سفیدبرگ: در شمال غربی و در ۱۵ کیلومتری جوانرود واقع شده است در این محل استخر پرورش ماهی قزل آلا احداث شده که در جذب مهمانان به این شهرستان موثر می باشد.

سراب سرود: در مسیر جاده جوانرود-روانسر در ۸ کیلومتری شهر جوانرود قراردارد دارای رودی پر آب و گواراست و مل تفریح مردم جوانرود و مهمانان می باشد، در این مسیر درختان انبوهی وجود دارد که محلی زیبا جهت استراحت مهمانان می باشد.

سراب بالاخانی ومسیر شروینه: این مسیر نیز محل تفرجگاه ساکنان جوانرود می باشد که دارای باغات فراوانی است، عده ای از مردم جوانرود اوقات فراغت خود را در این مسیر می گذرانند. سراب بالاخانی نیز در قسمت غربی شروینه قرارگرفته که محلی جذاب و دیدنی می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 2 =