پارک ملی بختگان در شیراز

0

پارک ملی بختگان بخشی از منطقه حفاظت شده شهرستان نی‌ریز است. این پارک بخشی از شمال دریاچه بختگان و طشک را در بر می‌گیرد در ادامه این سفر با تور فارسی باشید .

 

معرفی پارک ملی بختگان

پارک ملی بختگان یکی از منحصر به فرد ترین مجموعه هایی است که در زمینه حمایت از حیوانات فعالیت می کند .پارک ملی بختگان  در شیراز یکی از محیط‌های طبیعی ایران میباشد که میزبان حیواناتی مانند پلنگ ها، گربه وحشی، روباه، فلامینگوها، پلیکان ها، انواع قوچ‌ها و بز‌ها است.
پارک ملی بختگان در استان فارس، ۱۶۰ هزار هکتار مساحت دارد. منطقه بختگان نخستین بار در سال ۱۳۴۷ بعنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد و سپس در سال ۱۳۵۴ بعنوان پناهگاه حیات وحش تصویب شد. در سال ۱۳۷۴ هم قسمتی از پناهگاه به عنوان پارک ملی بختگان اعلام گردید.

پارک ملی بختگان قسمتی از شمال دریاچه بختگان و طشک را در بر می‌گیرد.
از مهمترین منابع تأمین کننده آب دریاچه‌های طشک و بختگان رودخانه کر می‌باشد. چشمه گمبان واقع درشمال غربی پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان در فصول پر باران دریاچه طشک را تغذیه می‌کند. رودخانه کر نیز ۵ کیلومتر پیش از ریختن به دریاچه بختگان به دو شاخ تقسیم می‌شود و به همین علت این منطقه را دو شاخ کربال می‌نامند و هر شاخه در محل ورود به دریاچه شبیه شبکه مویرگی به چندین شعبه تقسیم شده و منطقه گسترده‌ای را فرا می‌گیرد در این منطقه نخست گزستان‌ها و سپس نیزار‌های وسیعی پدید آمده است.

پارک ملی بختگان در شیراز

در این مجموعه میتوان شاهد دو غار پل تخت و غار جمال بود. نام گردنه‌های این پناهگاه محیط زیست، گردنه هل، گردنه باغو، تنگ زرد و شهر پازن هستند. در اینجا ۱۲ چشمه و دو چاه را میتوان دید که عبارتند از: چشمه گمبان، چشمه هل، چشمه باغو، چشمه آخوندو، چشمه لیاب، چشمه ریزاب، چشمه بی بی فاطمه، چشمه قلمو، چشمه باغ قاضی، چشمه ناانجیر، چشمه مقنعه سر، چشمه بیدمشک، چشمه امامزاده و دو چاه به نام‌های دراز و بیوک.پوشش گیاهی پارک ملی بختگان نیز بسیار متنوع است است و درخچه های کمیابی همچون بنه،قیچ و بادام کوهی در این منطقه می روید .از جمله جاذبه های طبیعی این منطقه ،تالاب های بختگان و طشک است که در فصول مختلف میزبان پرندگان مهاجر است .

پیشنهاد ما به شما

گردنه هل و باغو، تنگ زرد، شهر پازن، وجود بنا‌های قدیمی و آثار تاریخی، کاروان سرای شاه عباسی و قدمگاه خضر نبی در جنوب پارک ملی بختگان، زیبای آن دو چندان کرده است.

 

حیات وحش موجود در پارک ملی بختگان

از بین حیات وحش مهره دار تعداد ۴۶ گونه از رده پستانداران، ۲۱۸ گونه از رده پرندگان، ۳۶ گونه از رده خزندگان، ۳ گونه از رده دوزیستان و تعداد ۲۳ گونه ماهی در پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان زندگی می‌کنند.

پارک ملی بختگان در شیراز پارک ملی بختگان در شیراز

این تالاب به دلیل دارا بودن جزایر کوچک و بزرگ از مکان‌های مهم زادآوری پرندگانی مانند کفچه نوک، فلامینگو، کاکایی صورتی و… می‌باشد. تا به حال در این تالاب‌ها ۹۵ گونه پرنده که اکثراً مهاجر زمستان گذران هستند شناسایی شده است.

پرندگان دشتزی مانند کبک، تیهو، هوبره در کنار تالاب و دیگر پرندگان آبزی، قوچ ومیش و کل و بز از حیوانات شاخص کوهستانی پارک ملی بختگان به شمار می‌روند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 − یک =