آشنایی با جاهای دیدنی لاهیجان (+تصاویر)

0

لاهیجان شهر چای و ابریشم ،شهری به دیرینه ی تاریخ ایران ،با طبیعتی زیبا و منحصر به فرد .یکی از شهرهای دیدنی با جاذبه‌های گردشگری فراوان در استان گیلان است و در شمال دیلمان قرار دارد در این سفر گردشگری جاهای دیدنی لاهیجان را برای شما معرفی میکنیم با تور فارسی همراه شوید .

یکی از قدیمی ترین شهرهای استان گیلان،شهر لاهیجان است .منطقه لاهیجان از شمال به دریای خزر، از شرق به لنگرود، از جنوب به دیلمان، از جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه محدود می‌شود. موقعیت جغرافیایی این شهر در ناحیه کوهپایه‌ای قرار دارد و تپه‌ماهورهای آن را بوته‌های چای پوشانده‌ است.

لاهیجان معروف به عروس شهرهای گیلان دارای چشم اندازها و جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبا می‌باشد که همجواری شهر با یکی از زیباترین کوه‌های منطقه و دسترسی آسان به آن با چشم اندازهای کوهپایه‌ای شامل باغ‌های سرسبز چای و مزارع برنج و چشمه‌های متعدد آن در سطح ملی و حتی فراملی در بخش گردشگری سرآمد است.

آشنایی با جاهای دیدنی لاهیجان (+تصاویر)

لاهیجان به عروس شهرهای گیلان معروف است

شهرستان لاهیجان دارای دو بخش رودبنه و مرکزی و ۷ دهستان به نام‌های رودبنه، شیرجوپشت، آهندان، بازکیاگوراب، لفمجان، لیالستان و لیل است. شهر لاهیجان ۷ محله اصلی دارد. لاهیجان امروز در بخش جنوب شرقی در پای شیخان کوه (شیطان کوه) خود را می‌نمایاند و دیروز در محله‌هایی که نامشان یادآور روزگارانی است که لاهیجان تختگاه فرمانروایان بیه پیش بود.

 

دریای لاهیجان

ساحل لاهیجان یکی از مناطق دیدنی این شهر می باشد. ساحل دریای خزر در محدوده شهرستان لاهیجان به طول ۱۰کیلومتر از سه منطقه معروف امیرآباد، سحرخیز محله و جیرباغ تشکیل شده است. سواحل لاهیجان در استان گیلان به دلیل نداشتن زباله و آلودگی فاضلابی و داشتن آبی زلال و چاه های سالم از سالم ترین و تمیزترین سواحل در استان گیلان معرفی شده است.

آشنایی با جاهای دیدنی لاهیجان (+تصاویر)

تله کابین لاهیجان

تله کابین لاهیجان یکی از جاهای دیدنی لاهیجان است.این تله کابین در منطقه بام سبز و شیطان کوه قرار دارد .هر دو ایستگاه این تله کابین دارای امکاناتی مثل غرفه های صنایع دستی ،کافی شاپ ها ،بوفه های خوراکی و شهر بازی سرپوشیده است . تله‌کابین احرار یا تله‌کابین لاهیجان در کنار بام سبز در شهر لاهیجان در استان گیلان است. این تله کابین در پی عقد قراردادی بین شهرداری لاهیجان و شرکت احرار در سال ۱۳۸۴ تأسیس شد.

آشنایی با جاهای دیدنی لاهیجان (+تصاویر)

میانگین سفر روزانه تعداد جابجایی ۱۰۰۰ نفر در ساعت و ساعت کار از ۸ صبح تا ۸ شب بسته به مسافر و بازدیدکننده‌است. این تله کابین دارای دو ایستگاه است. ایستگاه اول از بام سبز به ایستگاه دوم به تاج خروس معروف است. ۵ دکل در مسیر آن قرار دارد که فاصله دو دکل ۳ و ۴ با هم نزدیک به ۶۵۰ متر ارتفاع با زمین ۱۰۲ متر است. طول مسیر ۱۵۰۰ متر است.

 

بام سبز لاهیجان

بام سبز لاهیجان دست کمی از تصوراتمان از بهشت ندارد. این بام سبز یکی از جاهای دیدنی لاهیجان است که چشم اندازی بی نظیر از عروس گیلان همراه با باغ های چای و مزارع برنج در کنار جنگل و البته استخر، زیبایی باشکوهی را شکل داده است. برای رفتن به بام می توانید پیاده روی کمی دشوار را انتخاب کنید یا با ماشین راه را طی کنید که البته برای ماشین باید هزینه ورودی پرداخت شود.

آشنایی با جاهای دیدنی لاهیجان (+تصاویر)

استخر لاهیجان

در بخش شرقی لاهیجان و در پایین قله‌ای سرسبز و پوشیده از شمشاد به نام شیطان کوه که در قدیم آن را شاه‌نشین کوه می‌نامیدند، استخری بزرگ به وسعت ۱۷ هکتار و عمقی در حدود ۴ متر قرار دارد که در گذشته مخزن آبی برای آبیاری مزارع برنج بوده و توسط آب‌های جاری شده از کوه تغذیه می‌شد. در وسط استخر جزیره‌ زیبایی وجود دارد (در گذشته به آن «میان پشته» گفته می‌شد) که به وسیله یک پل سیمانی طویل، به حاشیه جنوبی استخر متصل شده است. طول حاشیه این استخر نزدیک به ۲ کیلومتر بوده که در کنار بلواری زیبا قرار دارد و دور تا دور استخر را احاطه کرده و از مراکز دیدنی و تفریحی مهم لاهیجان می‌باشد.

آشنایی با جاهای دیدنی لاهیجان (+تصاویر)

شیطان کوه

این کوه سر سبز که در امتداد سلسله جبال البرز واقع شده و با ارتفاعی نزدیک به ۶۰ متر از درختان و شمشادهای کوتاه و سبز پوشیده شده و در ناحیه شرقی شهر لاهیجان قرار داردو تنها ۳ کیلومتر با مرکز شهر لاهیجان فاصله دارد .می توان گفت به بام لاهیجان معروف است.این کوه به علت داشتن منظره های چشم نواز،تله کابین،استخر وآبشارمصنوعی گردشگران زیادی را هرساله پذیرا می باشد .و یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری لاهیجان به شمار می رود . این کوه بعلت واقع شدن در داخل مجموعه شهری باعث به وجود آمدن چشم اندازهای زیبایی شده و گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می کند.این منطقه در گذشته به شاه نشین معروف بوده است و بعد ها نام آن به شیطان کوه تغییر می کند.شما می توانید در مسیر پلکانی و سرسبز جنگلی ،درختان انار و گردو را تماشا کنید و زمانی که به قله این کوه رسیدید شهر زیبای لاهیجان را تماشا کنید .پس از سفر به این منطقه را فراموش نکنید .

آشنایی با جاهای دیدنی لاهیجان (+تصاویر)

پارک جنگلی میرصفا

پارک جنگلی میرصفا از دیگر مناطق دیدنی لاهیجان می باشد. پارک جنگلی میرصفا دارای منظره ای زیبا و بکر است .این پارک طبیعی در خیابان شقایق در شهر لاهیجان استان گیلان واقع شده است. این پارک با آلاچیق های زیبا مورد توجه گردشگران می باشد.

آشنایی با جاهای دیدنی لاهیجان (+تصاویر)

تالاب سوستان لاهیجان

تالاب سوستان یکی از مناطق دیدنی لاهیجان می باشد. سوستان یکی از روستا های دهستان لیل در بخش مرکزی شهرستان لاهیجان است که به خاطر تالابی که در نزدیکی این روستا معروف است. این تالاب یکی از تالاب های آب شیرین کشور است.و از مناطق بکر لاهیجان محسوب می شود.اطراف این تالاب به وسیله نیزارها و زمین های سرسبز احاطه شده است .این تالاب زیستگاه گل های نیلوفر آبی است که در فصل رویش و شکوفایی زیبایی منحصر بفردی دارد .

آشنایی با جاهای دیدنی لاهیجان (+تصاویر)

بقعه شیخ زاهد گیلانی

بقعه شیخ تاج الدین ابراهیم ملقب به شیخ زاهد گیلانی،از عرفای قرن ۷ هجری قمری بوده است .استاد و مرید شیخ صفی الدین اردبیلی .این بقعه از جاذبه های گردشگری لاهیجان است که مربوط به اواخر سده ۹ ه‍.ق است که در روستای شیخانور واقع شده است.  این بنا دارای یک گنبد هشت ترک فیروزه‌ای بوده و در میان مزارع برنج و چای و جنگل احاطه شده‌است ،این بنا دارای سه ایوان است که دیوارهای ایوان با کاشی کاری های هفت رنگ عصر قاجار تزئین شده است. این بنا  از مهم ترین مقاصد گردشگری استان گیلان است.

آشنایی با جاهای دیدنی لاهیجان (+تصاویر)

حمام گلشن لاهیجان

این بنای نیز در دوره فتحعلی شاه قاجار احداث شده است و جزء یکی از حمام های تاریخی و سنتی بسیار زیبا ایران به شمار می رود. حمام از تعداد زیادی حوضچه و خزینه با معماری مخصوص قجری بنا شده که امروزه اثری از آنها نمی باشد.حمام گلشن در سال ۱۳۲۹ به دستور حاکم لاهیجان در زمان فتحعلی شاه ساخته شده است .معماری داخلی این حمام طی پروژه طرح توسعه دستخوش تغییراتی شد .این حمام متشکل از ۳ سر بینه ،میاندر،و گرم خانه بوده است ،از این نظر با دیگر حمام های تاریخی متفاوت است .مساحت این حمام قبل از تخریب ۸۰۰ متر بوده است ولی هم اکنون ۶۴۵ متر از آن باقی مانده است ،اما هنوز هم می توانی زیبایی های معماری این بنا را دید .

آشنایی با جاهای دیدنی لاهیجان (+تصاویر)

تالاب بین المللی امیر کلایه

از دیگر جاهای دیدنی لاهیجان که میتوان به آن اشاره کرد، تالاب امیریه است. این تالاب به وسعت بیش از هزار و دویست هکتار در ۴۶ کیلومتری شمال شهر لاهیجان وشهرهای لنگرود و بندر کیاشهر در استان گیلان ،در کنار دریای خزر واقع شده و به دلیل نوع خاص اکوسیستم به دور از هر گونه آلودگی زیست محیطی بوده و دارای جاذبه های تفریحی زیادی می باشد.این اکوسیستم آبی در سال ۱۳۵۴ در کنفواسیون رامسر با توجه به جاذبه ها و  ویژگی های اکولوژیکی آن با نام تالاب امیر کلایه در فهرست تالاب های بین المللی قرار گرفت .از ویژگی های منحصربه فرد این تالاب ،داشتن آب شیرین در فاصله یک کیلومتری از دریا است .این تالاب زیستگاه ۱۱گونه از ماهیان،و محل گذر هزاران پرنده مهاجراز جمله پلیکان ها،فلامینگو،قو و…است.و از زیبایی های دیگر این تالاب می توان به گل های نیلوفر آبی سفید اشاره کرد.سفر به این تالاب زیبا در هر فصل از سال زیباهای خارق العاده خود را دارد ولی سفر در فصل بهار برای دیدن شگفتی های این تالاب بهترین زمان است .

 

روستای یوسفده

روستای سرسبز و قدیمی یوسفده در استان گیلان و شهرستان لاهیجان قرار دارد و یکی از قدیمی ترین روستاهای منطقه رودبنده است.از جاذبه های سفر و زیبایی های روستای یوسفده باید به دشت ها و مزارع سرسبزش اشاره کنیم، به خصوص که در دشت های سرسبز آن منظره می توان به مناظر کوه های سرسبز لاهیجان و لنگرود و تله کابین لاهیجان نیز دید داشت.

آشنایی با جاهای دیدنی لاهیجان (+تصاویر)

روستای زیبای لیالمان

روستای زیبای لیالمان در استان شرق استان سرسبز گیلان، از توابع شهرستان لاهیجان و دهستان آهندان در فاصله حدود ۴ کیلومتری لاهیجان واقع شده است.دارای آب و هوایی معتدل که در بیشتر ماه ها بارندگی به طور مداوم در این منطقه وجود دارد. روستای لیامان یکی دیگر از گزینه ها در بین لیست زیباترین روستا ها و جاهای دیدنی لاهیجان است.

 

روستای گلرودبار

این روستا در شرق شهرستان لاهیجان و در محاصره ی کوه ها قرار دارد. به دلیل اینکه در زمان های گذشته رود آن باعث به وجود آمدن گلزار های فراوان میشد به این نام مشهور شد. نیمی از محله ها در یک طرف رود و نیم دیگر در طرف دیگر آن قرار دارد. این رود به ((شنرود)) معروف است.گلرودبار از بزرگترین روستا های استان گیلان است .گلرودبار به یک روستای متبرک و مذهبی نیز معروف است ،زیرا بقعه متبرک امام زادگان آقاسید ابراهیم،آقاسیدحسن و بی بی خاتون در آن قراردارد.

 

روستای بکر و زیبای چی چی نی کوتی

روستایی با طبیعت بکر و دست نخورده از توابع بخش مرکزی شهرستان لاهیجان است .معنی نام این روستای زیبا که چشم اندازهای زیبایی دارد، لانه گنجشک می باشد. با گشت و گذار در جنگل های کوهپایه ای روستای چی چی نی کوتی معنای اصلی طبیعت بکر را درک خواهید کرد. طبیعتی که هنوز از گزند ما آدمیان آسیبی ندیده است و هنوز گونه های جانوری مختلف از جمله خرس قهوه‌ای، شغال و روباه و کفتار و نوعی خوک خاکستری در این جنگل‌ها زندگی می‌کنند. در ضمن تقریبا در پایان فصل بهار و آغاز فصل تابستان نوعی خاص از تمشک وحشی در بیشه زارهای این روستا می‌روید که قطعا طعم آن را جایی دیگر نچشیده اید. باشد که این طبیعت بکر و زیبا پاک و بکر و زیبا باقی بماند.بهترین زمان برای سفر به این روستای زیبا فصل بهارتا اوسط فصل پاییز است در این زمان روستا شبیه به یک بهشت گمشده می باشد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =