تنگه واشی کجاست

0

تنگه واشی از بهترین ییلاق های نزدیک تهران و مقصدی مناسب برای سفر یک روزه از تهران و گذراندن آخر هفته های گرم تابستانی است با یک سفر دیگر با تور فارسی همراه شوید .

تنگه واشی یکی از بهترین مقاصد پیک نیک آخر هفته برای ساکنان تهران و اطراف آن است. این تنگه زیبا و آبشار انتهایی آن در نزدیکی شهر فیروزکوه قرار گرفته‌اند. برای رسیدن به آبشار انتهای مسیر، باید از دو تنگه عبور کنید. تنگه اول «واشی» و تنگه دوم «سا» نام دارند و به‌دلیل قرار گرفتن آبشار بعد از این تنگه‌ها، آن را با نام آبشار «ساواشی» می‌شناسند. این آبشار ۱۵ متر ارتفاع دارد و حوضچه‌ای در پای آن تشکیل شده است.

در سفر یک روزه به تنگه واشی، می‌توانید از طبیعت زیبای تنگه‌ها، ‌دشت زیبای ساواشی و منظره آبشار آن، لذت ببرید. دشت ساواشی از حدود ۱۲۰ سال پیش قلمرو عشایر سنگسری بوده است. این تنگه زیبا قدمتی تاریخی نیز دارد که در طول مسیر تنگه می‌توانید این نشانه‌ها را ببینید.

 

تنگه واشی کجاست؟

تنگه واشی در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری فیروزکوه قرار گرفته است. در کیلومتر دو جاده فیروزکوه به تهران،‌ مسیر فرعی به‌سمت روستای «جلیزجند» وجود دارد. این روستا در ۱۰ کیلومتری این جاده فرعی، دروازه ورود به‌سمت تنگه واشی است. با گذشتن از روستا و دشت وسیع کشاورزی پس از آن و باغ‌های میوه، به رودخانه‌ای می‌رسید که در طول تنگه واشی جریان دارد و از آبشار ساواشی سرچشمه می‌گیرد. از این منطقه چشم‌انداز مناسبی به تنگه و مسیر وجود ندارد.

 

آدرس تنگه واشی: جاده تهران – فیروزکوه، کیلومتر ۱۷ جاده

تنگه واشی کجاست

در ادامه به‌ترتیب تنگه‌ واشی، دشت ساواشی، تنگه سا و در انتهای مسیر، آبشار ساواشی قرار دارند. برای رسیدن به آبشار ساواشی، در بیشتر قسمت‌های مسیر، باید داخل رودخانه حرکت کنید. در طول مسیر این تنگه گیاه داروئی و کمیاب «باریجه» به چشم می‌خورد که چتری شکل است و در صنعت داروسازی مصرف می‌شود. چیدن این گیاه ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.

 

مسیر دسترسی به تنگه واشی

تنگه واشی یکی از جاذبه‌های طبیعی شرق استان تهران و برای تفریح آخر هفته از بهترین گزینه‌ها است. بسته به اینکه کجای تهران هستید، بهترین مسیر برای رفتن به خروجی شرقی تهران را انتخاب کنید. یکی از دسترسی‌های مناسب به شرق تهران از طریق بزرگراه همت و ادامه آن در بزرگراه زین‌الدین است. در انتهای این بزرگراه به جاده دماوند می‌رسید و اگر در مسیرهای جنوبی تهران هستید، می‌ توانید از بزرگراه بسیج وارد بزرگراه یاسینی شوید و در ادامه به جاده دماوند برسید. بزرگراه بابایی نیز از دیگر مسیرهای ارتباطی با جاده دماوند و مناسب برای ساکنان شرق و شمال شرقی تهران است.

راه عبوری از روستای جلیزجند به‌سمت تنگه واشی، در قسمت‌هایی بسیار باریک می‌شود و برای گذشتن از این مسیرها باید دقت کنید
در ادامه مسیر جاده دماوند به اتوبان تهران-پردیس می‌رسید و با گذشتن از شهرهای بومهن و رودهن، وارد جاده فیروزکوه شوید. مسیر جاده فیروزکوه را ادامه دهید تا قبل از ورودی شهر فیروزکوه به جاده فرعی تنگه واشی برسید. این مسیر فرعی در سمت چپ جاده قرار دارد. بعد از حدود ۱۰ کیلومتر به روستای جلیزجند خواهید رسید. ورودی مسیر پیاده‌روی تنگه در انتهای این روستا قرار دارد.

توجه کنید که راه عبوری این روستا در قسمت‌هایی بسیار باریک می‌شود و برای گذشتن از این مسیرها باید دقت کنید. با گذشتن از روستا و مزارع و باغ‌های بعد آن، به ورودی مسیر تنگه خواهید رسید. از این منطقه باید ادامه مسیر را پیاده طی کنید و برای رسیدن به آبشار در حدود یک ساعت و نیم، پیاده‌روی و سنگ‌نوردی در پیش دارید، البته با توجه به آمادگی جسمی شما، این مسیر می‌تواند سریع‌تر یا کندتر، طی شود.

 

فاصله تهران تا تنگه واشی

فاصله تنگه واشی تا تهران در حدود ۱۵۷ کیلومتر است که طی کردن این مسیر با خودرو حدود دو ساعت و ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.

 

تنگه واشی در زمستان

تنگه واشی کجاست

تنگه واشی در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد. در بیشتر زمان‌های سال، این منطقه بسیار سرد است و تردد در آن صورت نمی‌گیرد. ضمن این‌که برای رسیدن به آبشار باید زمان زیادی در آب باشید و تحمل سرمای آب در بیشتر ایام سال ممکن نیست. حتی در شروع بهار نیز، این منطقه هم چنان سرمای زمستانی دارد و بادهای سرد کوهستانی تردد در آن را ناممکن می‌کنند.

 

پیشنهاد ما به شما

تنگه واشی در تابستان

تنگه واشی مستعد رگبار و بارش‌های ناگهانی شدید است و به‌دلیل باریکی قسمت‌هایی از مسیر تنگه، در زمان بارش این مسیر سیلابی می‌شود
بهترین زمان سفر به تنگه واشی در گرم‌ترین زمان‌های سال یعنی تابستان است. برای این منظور بهتر است از اواخر خرداد تا اواسط شهریورماه برای این سفر برنامه‌ریزی کنید. با این وجود اگر قصد تردد به این تنگه در ماه‌های خرداد یا شهریور را دارید، بهتر است قبل از حرکت، وضعیت جوی منطقه و دمای تنگه را استعلام کنید. این منطقه مستعد رگبار و بارش‌های ناگهانی شدید است و به‌دلیل باریکی قسمت‌هایی از مسیر تنگه، در زمان بارش این مسیر سیلابی می‌شود و خطرات جدی دارد. تیر و مرداد بهترین زمان‌ها برای سفر به تنگه واشی هستند.

نکته قابل‌توجه در سفر یک روزه به این تنگه برنامه‌ریزی دقیق زمانی است. با توجه به فاصله ۱۷۰ کیلومتری تهران تا فیروزکوه، به خاطر داشته باشید که حتما برای شروع سفر صبح زود را انتخاب کنید تا زمان کافی برای بهره بردن از طبیعت زیبا و تردد تا آبشار را داشته باشید. اگر ساکن شهر فیروزکوه هستید، زمان بیشتری برای اتراق در این منطقه خواهید داشت.

 

جاذبه های طبیعی و تاریخی تنگه واشی

روستای جلیزجند در ابتدای مسیر تنگه، روستایی پرپیچ‌وخم و با پستی و بلندی فراوان است. در بسیاری از قسمت‌ها مسیر بسیار باریک می‌شود. می‌توانید زمانی را به قدم زدن در روستا و لذت از آب و هوای بکر آن اختصاص دهید. گردش در روستای جلیزجند خالی از لطف نیست. دوغ پنج گیاه این روستا که ترکیبی از گیاهان محلی آویشن، نعناع، کاکوتی، پونه جنگلی و پونه کوهی است، طرفداران زیادی دارد.

پس از گذشتن از روستا، به پهنه‌ای سرسبز و زیبا خواهید رسید که مزارع گندم و سیب‌زمینی و باغ‌های میوه در آن خودنمایی می‌کنند. در اغلب اوقات، کشاورزان و باغداران مشغول کار هستند و با رویی گشاده از گردشگران استقبال می‌کنند.

قسمت ابتدایی تنگه، چشم‌انداز و فضای خاصی برای اتراق ندارد. برای لذت بردن از طبیعت این منطقه باید دل به آب بزنید. با وارد شدن به تنگه واشی و گذراندن فاصله‌ای در حدود یک و نیم کیلومتر در آب، به دشت زیبای ساواشی خواهید رسید. اگر تمایل به اتراق کردن دارید، این دشت زیبا برای این منظور مناسب است. به یاد داشته باشید که عبور از تنگه واشی برای همه افراد ساده نیست. این منطقه گرچه یکی از بهترین مقاصد طبیعت گردی اطراف تهران است، اما طی کردن این مسیر برای کودکان و افراد دارای ناتوانی‌های جسمی، مقدور نیست.

تنگه سا سنگلاخی است و گذشتن از آن نیاز به صخره‌نوردی و سنگ‌نوردی سبک دارد، اما عمق آب آن از تنگه واشی کمتر و مسیر آن نیز کوتاه‌تر است
پس از اتراق در این دشت و رفع خستگی، نوبت به ورود به تنگه دوم می‌رسد. تنگه سا سنگلاخی است و گذشتن از آن نیاز به صخره‌نوردی و سنگ‌نوردی سبک دارد، اما عمق آب آن از تنگه واشی کمتر و مسیر آن نیز کوتاه‌تر است. در طول این مسیر،‌ منظره آب جاری روی سنگ‌ها و ریزش آن به پایین، آبشارهای کوچک و زیبا ساخته‌اند. باید خیلی مراقب باشید که روی سنگ‌های خیس سر نخورید.

با رسیدن به انتهای تنگه سا، آبشار ساواشی آشکار می‌شود و تماشای زیبایی آن، خستگی شما را ازبین می‌برد. این قسمت از تنگه کاملا سنگلاخی است و برای اتراق کردن خیلی فضای مناسبی ندارد. به‌خصوص اگر در روزهای تعطیل به این منطقه سفر کنید، بهتر است برای اتراق طولانی و صرف غذا و تنقلات، دشت ساواشی را انتخاب کنید. در پشت آبشار دشت زیبا و مناظر دیدنی وجود دارند، اما تردد به آنجا چندان هم ساده نیست.

 

نقش برجسته تنگه واشی

در طول مسیر تنگه واشی، کتیبه تاریخی زیبایی خودنمایی می‌کند، که یادگار از دوران قاجار است. این کتیبه سنگی ابعادی در حدود ۶ در هفت متر دارد و یکی از سه کتیبه معروف فتحعلی شاه قاجار است. عمر این کتیبه تاریخی به حدود ۱۸۵ سال می‌رسد و تصویر شکارگاه با منظره اسب، نیزه‌ها، شکارها و پسران و نوادگان فتحعلی شاه، در آن حکاکی شده‌اند. این شاه قاجار با الگوبرداری از نقش برجسته‌های شیراز، سه هنرمند معمار ،نقاش و سنگ‌تراش را به خلق این اثر مامور کرد. قرار گرفتن این کتیبه در دل کوه، آن را از آسیب‌های طبیعی حفظ کرده است اما متاسفانه در طول زمان گردشگران آسیب‌هایی به ایین کتیبه رسانده‌اند.

 

وسایل لازم برای سفر به تنگه واشی

در سفر به تنگه واشی از واجب‌ترین وسایل، می‌توان به کرم ضدآفتاب، عینک دودی مناسب و کلاه‌های آفتابگیر اشاره کرد. به‌دلیل تردد در این تنگه در ماه‌های گرم سال و طی کردن فاصله‌ای طولانی در دشت و کوه، تابش مستقیم آفتاب می‌تواند باعث آفتاب سوختگی و گرمازدگی شما شود. گرچه بخش زیادی از مسیر در آب طی می‌شود و قسمت‌های زیادی از آن آفتاب‌گیر نیست، اما در بخش دیگر راه آفتاب بالای سر شما است، پس از سر و صورت خود محافظت کنید.

همچنین، برای اتراق در دشت زیبای ساواشی باید مسیری را در آب طی کنید که در بعضی نقاط تا کمر در آب فرو می‌روید؛ پس حتی الامکان وسایل اتراق محدود و کم حجم همراه خود ببرید و از کوله‌پشتی ضد آب استفاده کنید. در طول مسیر و انتهای آن امکاناتی وجود ندارد، پس به‌اندازه مناسب مواد غذایی و آب با خود ببرید.

برای زیرانداز از نوع سبک آن استفاده کنید تا بتوانید حتی‌الامکان آن را در کوله جای دهید. همراه داشتن لباس اضافی و بادگیر، از واجب‌ترین موارد هستند. کفش اضافی یا صندل مناسب نیز، برای استفاده در آب ضروری است.

از جمله سایر موارد لازم برای سفر یک روزه به تنگه واشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کفش کوهنوردی
دمپایی یا صندل برای عبور از آب
جعبه کمک‌های اولیه سفری
GPS برای مسیریابی
عصای کوهنوردی برای حفظ تعادل در زمان عبور از آب
به خاطر داشته باشید پس از لذت بردن از طبیعت زیبای این منطقه، چیزی به یادگار در آن باقی نگذارید. حفظ و حراست از میراث ارزشمند طبیعی کشورمان، تنها وظیفه ما در مقابل این طبیعت بخشنده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =