جاهای دیدنی محلات کجاست؟

0

یکی از سرزمین‌های بهشتی ایران، شهر محلات است که به‌خاطر تنوع گل‌های رنگارنگش به هلند ایران شناخته شده است در ابن تور زیبا با تور فارسی همرها شوید .

به یقین می‌توان شهر محلات را نه تنها یکی از زیباترین مناطق استان مرکزی، بلکه یکی از دوست‌داشتنی‌ترین شهرهای کشور معرفی کرد که در کنار طبیعت سرسبز، آب‌وهوای مطلوب، جاذبه‌های گردشگری طبیعی و حضور آثار باستانی ارزشمند، هر ساله میزبان جمع زیادی از گردشگران داخلی و خارجی، بویژه در ایام نوروز است.

در برخی از کتب تاریخی، مورخان از محلات در دوران حکومت هخامنشیان یاد می‌کنند که قسمت کوچکی از سرزمین ماد محسوب شده و در زمان حکومت اشکانیان نیز به عنوان بخشی از ایالت والی‌نشین ماد، بوده است. همچنین آثار باقی‌مانده از ستون‌های عمارتی تاریخی و متعلق به دوران باستان که در روستای خورهه قرار دارد و به نظر می‌رسد که با کاربری آتشکده، معبد، کاخ و نیز مرکز برگزاری آیین‌ها و جشن‌های مذهبی و ملی احداث شده است، گواه قدمت زیاد این منطقه از ایران است.

البته می‌توان چشم‌انداز بی‌نظیر و شگفت‌انگیزی را در ایام مختلف سال، بویژه اردیبهشت ماه در این ناحیه از کشور شاهد بود که تماشای آن، روح و جسم آدمی را جلا بخشیده و نفسی تازه را به جان خواهد بخشید.

 

سرچشمه محلات

جاهای دیدنی محلات کجاست؟

از محبوب‌ترین و مشهورترین جاذبه‌های طبیعی در شهرستان محلات، سرچشمه‌ی این شهرستان است که از پرآب‌ترین چشمه‌های استان مرکزی است و در مرتفع‌ترین نقطه از محلات قرار دارد. اهمیت این پدیده‌ی طبیعی از دوران گذشته تا به امروز مورد توجه مسئولان بوده است؛ چرا که به علاوه بر تامین آب کشاورزی منطقه، دارای آب شرب است و به یکی از جاذبه‌های گردشگری محلات، تبدیل شده است. شکل‌گیری پارکی زیبا در مجاورت این مکان دوست‌داشتنی، آب‌نمای زیبا، درختان چنار کهنسال، ارتفاعات صخره‌ای که بر چشمه اشراف دارد و نیز درختان متعدد از دیگر ویژگی‌های این جاذبه‌ی طبیعی گردشگری است.

 

آب گرم محلات

جاهای دیدنی محلات کجاست؟

یکی از لذت‌بخش‌ترین لحظه‌های سفر به محلات، رفتن به چشمه آب گرم این منطقه است که از سمت شمال شرقی حدود ۱۵ کیلومتر با شهر فاصله دارد. چشمه‌های آب گرم گنجینه‌ای در ایران هستند که در بسیاری از نقاط آن پدید آمده‌اند و جاذبه‌ای این مناطق را بیشتر کرده‌اند. شهر گل‌های ایران نیز هر ساله، پذیرای مسافران خوش‌ذوقی است که شیفتگی گل‌ها، آن‌ها را مسافر محلات کرده است.

چشمه آب گرم محلات عمر طول‌ودرازی دارد و از روزگاران قدیم، درمان درد بسیاری از بیماری‌ها بوده است. ۶ چشمه به نام‌های روماتیسم، شفا، حکیم، دنبه، سلیمانیه و سودا، آب گرم محلات را به‌وجود آورده‌اند. املاح موجود در این چشمه‌ها، التیامی برای دردهای روحی و جسمی بسیاری از افراد است و به همین دلیل آب گرم در بین سایر مکان‌های توریستی محلات بسیار محبوب است.

 

روستای خورهه، اصالت تاریخ و زیبایی طبیعت

جاهای دیدنی محلات کجاست؟

یکی دیگر از جاهای دیدنی محلات روستای خورهه است که نشانه‌ای از قدمت تاریخ تمدن در آن یافت شده است. این روستا از توابع محلات است و دو ستون تاریخی، از قدمت و تمدن باستانی آن سخن می‌گویند. سرستون‌های زیبایی که این بناهای استوانه‌ای را مزین کرده‌اند، به رسم هنر یونانی طراحی شده و بسیار جلوه‌گر هستند. این ستون‌ها حدود ۴۶ کیلومتر از محلات فاصله دارند و ماجراهای متنوعی در مورد قدمت و کاربرد آن‌ها وجود دارد.

پیشنهاد ما به شما

با کندوکاو و تحقیقاتی که در این روستای تاریخی انجام شد، بعضی از کارشناسان به این نتیجه رسیدند که این ستون‌ها آثار وجود آتشکده‌ای در دوران سلوکیان هستند و در عین حال بسیاری از باستان شناسان بر این باور هستند که این دو سازه‌ی عظیم، به‌جامانده از یک عمارت ارباب‌نشین در دوران باستان ایران است. در واقع کاوش در این منطقه‌ تاریخی، نشانه‌هایی از دوره‌های اشکانیان، ساسانیان، سلوکیان و دوره‌ اسلامی را برای محققان آشکار کرد و خبر از کاربرد متفاوت این منطقه در هر دوره دارد. قدمت تمدن باستانی و عمر سکونت، از ویژگی‌های ارزشمند این روستاست. جالب است بدانید که نیاکان ما از هزاره‌ی دوم قبل از میلاد در این روستا ساکن بوده‌اند.

 

چنار دوهزارساله محلات، سرسبزی دیرینه یک خیابان

جاهای دیدنی محلات کجاست؟

یکی از جذابیت‌های طبیعت، درختانی است که زمان زیادی از عمر آن‌ها می‌گذرد و چند نسل مهمان سایه‌ آن‌ها بوده‌اند. یکی از پرقدمت‌ترین چنارهای ایران در هلند ایران جا خوش کرده است. این چنار کهنسال در خیابان سرسبز سرچشمه محلات، در میدان چنار خانه کرده و نزدیک به دوهزار سال است که در دل تنه و شاخه و برگ خود، تاریخ و احوال نسل‌ها را نگه داشته است. تماشای سرافرازی و ثبات این درخت قطور، حسی سرشار از آرامش را به آدمی منتقل می‌کند.

 

بوستان سرچشمه، بهشتی دیدنی در محلات

جاهای دیدنی محلات کجاست؟

بوستان سرچشمه از دیگر جاهای دیدنی محلات است که حرکت و صدای آب به‌همراه سرسبزی درختان، طراوت و شادابی را به مسافران شهر می‌بخشد. در یک مسیر پلکانی، آب حرکت می‌کند و نمایشی از سرزندگی و نشاط محلات را اجرا می‌کند. این بوستان تفرجگاهی محبوب در محلات است و هیاهوی مردم شهر در آن همچون حیات سرچشمه‌ پرآب این بوستان پر دارودرخت، رنگی از زندگی دارد. در طول سفرتان به محلات، بوستان سرچشمه را از قلم نیندازید و وقت‌گذرانی در آن را هرگز از دست ندهید.

 

آتشکده آتشکوه، بازمانده از تاریخ ساسانیان

جاهای دیدنی محلات کجاست؟

یکی از قدیمی‌ترین آتشکده‌های ایرانیان، متعلق به شهرستان محلات است و این دیار علاوه بر لطافت و عطر گل‌ها، حرف‌هایی از تاریخ هم دارد. بازمانده‌های یک بنای چهارطاقی در حدود ۸ کیلومتری شهر نیم‌ور در شهرستان محلات به‌نام آتشکده آتشکوه واقع شده که مربوط به زمان ساسانیان است. ستون‌های این بنا از قدمت این آتشکده می‌گوید و با وجود آسیب‌هایی که در طول زمان دیده است، هنوز یک اثر باستانی باارزش محسوب می‌شود و نشانه‌هایی از یک آتشکده‌ باشکوه زرتشیان در آن یافت می‌شود.

 

پل باقرآباد، گذرگاهی برآمده از دل تاریخ

جاهای دیدنی محلات کجاست؟

در روستای باقرآباد شهر نیم‌ور، در شهرستان محلات، سازه‌ای از دوران قاجار به‌ جا مانده است که نمای سنگی زیبایی دارد. پل تاریخی باقرآباد به دست روس‌ها ساخته شده و متعلق به دوران حمله‌ آن‌ها به ایران، در زمان حکوت قجری است. این پل یکی از بناهای تاریخی شهرستان محلات محسوب می‌شود که تماشای قدمت و عظمت آن در بین جاهای دیدنی محلات برایتان جذاب خواهد بود.

محلات با گل‌های رنگارنگش، از خوش‌رنگ‌ولعاب‌ترین مناطق ایران محسوب می‌شود و زاینده‌ سرسبزی و طراوت است. هلندِ ایران را باید با حوصله کشف کرد و از تماشای گوشه‌گوشه‌ آن که مزین به طبیعت و تاریخ است، لذت برد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + ده =