تحصیل پزشکی در ایتالیا

0

هر کشوری برای دادن ویزای تحصیلی یا ویزای تفریحی دارای شرایط خاصی هستند در ایم مطلب از تور فارسی شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا را جمع آوری کرده ایم .

کشور ایتالیا پس از کشورهای استرالیا و کانادا رتبه سوم را در زمینه پذیرش آسان دانشجویان دارد. امکان تحصیل رایگان در ایتالیا با دریافت برخی از بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا امکان‌پذیر است. یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین این بورسیه‌ها، بورسیه DSU یا بورسیه استانی ایتالیا است. دریافت این بورسیه در تمامی مقاطع تحصیلی امکان‌پذیر است و به دانشجویانی با شرایط مالی ضعیف تعلق می‌گیرد. هزینه زندگی دانشجویی در کشور ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه‌تر است. از این رو، تحصیل شما در کشور ایتالیا حتی از تحصیل رایگان در آلمان یا تحصیل رایگان در فرانسه نیز کم هزینه‌تر خواهد بود

کشور ایتالیا به دلیل ارزان بودن نظام آموزشی و ارائه بورسیه تحصیلی به ایرانیان مورد تقاضای بسیاری جهت تحصیل پزشکی در ایتالیا بوده است. اما عدم اگاهی کامل از این راه و سختی های این مسیر ممکن است افراد وقت و هزینه خود را از دست بدهند. از این رو این مقاله نگارش شده تا به موشکافی دقیق این مسیر و راه بپردازد.

 

مهم ترین سوالاتی که در ذهن افراد در این رابطه بوجود می آید عبارتند از:

شرایط ورود به رشته های پزشکی در کشور ایتالیا چیست؟
تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا به چه زبانی امکان پذیر است؟
آزمون ورودی رشته های پزشکی در ایتالیا چه شرایطی دارد؟
امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان پزشکی وجود دارد؟
اگر فردی به عنوان یک دانشجوی ایرانی قصد تحصیل پزشکی در ایتالیا را دارد بهتر است از شرایط پذیرش در دوره های پزشکی و ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی، میزان هزینه های شهریه، برنامه هایی که به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ارائه می گردند، زمان برگزاری آزمون آی مت در سال ۲۰۲۰ و بعد از آن و سایر شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا آگاه باشد. این مقاله توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده و در پی پاسخ به سوالات بالا در خصوص تحصیل پزشکی در ایتالیا می باشد.

 

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

در حالت کلی مهاجرت به کشور ایتالیا و تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا از مزایای بسیار زیادی برخوردار است که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به هزینه‌های شهریه پایین اشاره کرد. برای پذیرش در رشته پزشکی در کشور ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی نیاز به مدارکی است که فرد متقاضی باید آن‌ها را ارائه نماید، این مدارک بسته به شرایط فرد درخواست کننده متفاوت است.

برای تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا ۲ مسیر وجود خواهد داشت که عبارتست از:

 

تحصیل به زبان ایتالیایی

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی
شرایط ورود هر کدام از این دوره ها بر اساس موفقیت در آزمون ورودی خواهد بود. البته همانطور که مشخص است برای ورود به هر کدام از این برنامه ها باید مدرک زبان مورد نیاز را ارائه نمود، برای تحصیل به زبان ایتالیایی فرد باید حداقل مدرک زبان B1 و برنامه های انگلیسی آیلتس آکادمیک ۶ را اخذ کرده باشد. دانشجویانی که از اتباع اتحادیه اروپا هستند بدون محدودیت می توانند برای آزمون ورودی پزشکی در دانشگاه های این کشور ثبت نام نمایند، اما دانشجویان خارجی مسیر متفاوتی را برای ورود به دانشگاهای پزشکی ایتالیا طی می نمایند.

دانشجویان خارجی باید ابتدا شرایط پذیرش در آزمون ورودی را مهیا سازند که البته این آزمون ها هم به زبان ایتالیایی هم انگلیسی برگزار می شود که شرایط آزمون متفاوت اما مواد آزمون یکسان می باشد. اکثر دانشجویان علاقه مند به تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی هستند که باید گفت دانشگاه های محدودی در ایتالیا به زبان انگلیسی این برنامه ها را ارائه می دهند که با انتخاب زبان انگلیسی شانس ورود به دانشگاهای پزشکی محدودتر می شود.

 

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

دانشجویانی که به دلیل یادگیری راحت تر زبان انگلیسی نسبت به زبان ایتالیایی متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی در این کشور هستند باید بدانند که تحصیل در رشته های پزشکی در اروپا و اکثر دانشگاه های معتبر و دولتی به زبان اصلی آن کشور ارائه می شود و دانشجویان برای ورود به برنامه های انگلیسی بیشتر رقابت می کنند. البته از آنجا که برای ورود به رشته پزشکی به زبان ایتالیایی باید کاملا مسلط به زبان ایتالیایی بود، یادگیری این زبان برای برخی در همان ابتدا سخت هست و در ابتدای یادگیری زبان پیشرفت سخت صورت می گیرد. دانشجویان می توانند برای برآورده ساختن مدرک B2 به سفارت ایتالیا در ایران مراجعه کرده و از نحوه برگزاری کلاس ها و آزمون مطلع شوند.

برای افزایش شانس پذیرش بهتر است، زیر ۳۰ سال سن داشته باشید.

متقاضیانی که مایل به تحصیل پزشکی به زبان ایتالیایی هستند باید تحصیلات ۱۲ ساله را گذرانده باشند و مدرک زبان ایتالیایی حداقل b2 از آزمون CILS را داشته باشند و در آزمون پذیرش پزشکی ایتالیا به زبان ایتالیایی شرکت کنند. برخلاف دانشکده‌های پزشکی انگلیسی، دانشکده‌های پزشکی ایتالیایی در بسیاری از دانشگاه‌ها موجود است.گر قصد تحصیل پزشکی به زبان ایتالیایی را دارید لازم است بدانید که در ۴۰ دانشگاه مختلف ایتالیا امکان تحصیل را خواهید داشت. ظرفیت پذیرش دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در این دانشگاه‌ها متفاوت است و ظرفیت پذیرش سالانه توسط وزارت علوم ایتالیا منتشر می‌گردد.

اگر به تحصیل در رشته پزشکی به زبان ایتالیایی علاقه دارید، ابتدا باید مدرک زبان ایتالیایی (ESTERNI) را دریافت کنید. برای این کار لازم است پس از ثبت‌نام در موسسه ایتالیایی، دوره آموزش زبان ایتالیایی موسسه که شامل ۳ ترم کلاس زبان ایتالیایی است را طی مدت‌زمانی مجموعاً ۹ ماه در موسسه بگذرانید و سپس در آزمون زبان ایتالیایی سفارت ایتالیا که هرساله در آذرماه برگزار می‌شود شرکت کنید. پس از قبولی در آزمون زبان ایتالیایی سفارت ایتالیا، مدرک زبان ایتالیایی (ESTERNI) را از سفارت ایتالیا دریافت می‌کنید.

پس از دریافت مدرک زبان ایتالیایی صادره از سفارت ایتالیا (ESTERNI) و دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا تمامی متقاضیان پزشکی باید در محل دانشگاه انتخابی خود در خاک ایتالیا، در آزمون ورودی پزشکی به زبان ایتالیایی شرکت نمایند

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

اگر متقاضی قصد داشته باشد تحصیلات خود را به زبان انگلیسی ادامه دهد باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهد و باید بتواند از پس آزمون انگلیسی بربیاید. دانشجویانی که مایل به تحصیل به زبان انگلیسی هستند باید حداقل مدرک زبان آیلتس ۶ آکادمیک را حداقل دارا باشند و برای آزمون IMAT ثبت نام نمایند. سیزده دانشکده دولتی در ایتالیا آموزش پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. این دانشکده‌های پزشکی که جزو ۵۰۰ دانشکده برتر رتبه‌بندی جهانی هستند، امکان تحصیل در نقاط مختلف کشور را برای دانشجویان فراهم می‌کنند.

دانشگاه‌های مختلفی در ایتالیا دوره‌های پزشکی به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. همانطور که گفته شد، برای تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی، لازم است که در آزمون آیمت قبول شوید. علاوه‌براین؛ آیلتس با حداقل نمره ۶ و تافل با حداقل نمره ۷۸ لازم دارید.در ایتالیا علاوه بر دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌های خصوصی نیز وجود دارند که آموزش پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. اگرچه تعداد دانشگاه‌های خصوصی ارائه‌دهنده آموزش پزشکی انگلیسی کم است، اما آموزش ارائه‌شده در این دانشگاه‌ها بسیار باکیفیت است.

تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف

برای مهاجرت به این کشور از طریق تحصیل متقاضیان در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می توانند، اقدام نمایند. برای تحصیل در هر مقطع مدارک متفاوتی جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی باید ارائه دهند. در مقطع لیسانس متقاضی باید مدرک زبان را در حد آیلتس ۵.۵ ارائه دهد، درحالیکه برای مقطع فوق لیسانس متقاضی باید مدرک آیلتس در حد ۶ یا ۶.۵ ارائه دهد و همچنین برای مقطع دکترا متقاضی باید آیلتس در حد نمره ۷ را ارائه دهد و همچنین باید بتواند شرایط کامل را احراز نماید. طول دوره تحصیل در ایتالیا همانند کشورهای دیگر در مقطع لیسانس ۴ سال، در مقطع فوق لیسانس ۲ سال و در مقطع دکترا ۳ ساله می باشد. طول دوره پزشکی در کشور ایتالیا در حدود ۵ سال خواهد بود.

 

تحصیل پزشکی در ایتالیا بدون مدرک زبان

برای تحصیل در ایتالیا و همچنین تحصیل پزشکی در ایتالیا بدون مدرک زبان فرد باید بتواند ثابت کند که قبلا تحصیلات خود را در آموزشگاه های انگلیسی زبان گذرانده است و یا اینکه زبان مادری وی انگلیسی است. اگر فرد دانش زبان انگلیسی نداشته باشد می تواند در دروه های زبان در کشورهای اروپایی شرکت کند و بعد از اتمام این دوره ها برای شرکت در دانشگاه های ایتالیا اقدام نماید. اگر مدرک زبان انگلیسی نتواند ارائه دهد، باید دانش خود را به زبان ایتالیایی ارائه دهد. می توان مدرک زبان ایتالیایی را که کسب شده، برای اخذ پذیرش در آموزشگاه های ایتالیا ارائه داد.

دانشگاه های علوم پزشکی زیادی در ایتالیا وجود دارد که به آموزش و تربیت دانشجویان پزشکی برای برعهده گیری یکی از حساس ترین مشاغل دنیا می پردازند. این دانشگاه ها از سطح کیفی یکسانی برخوردار نبوده و برخی از آنها دارای بیشترین کیفیت و مدرن ترین زیرساخت های آموزشی می باشد. در نمودار زیر می توان با بهترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور ایتالیا در سال ۲۰۲۰ آشنا شد:

تحصیل پزشکی در ایتالیا

مزایای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در سال ۲۰۲۰

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در سال ۲۰۲۰ مزایای زیادی دارد که از مهم ترین این مزایا می توان به هزینه های پایین تحصیل در این کشور اشاره نمود. علاوه بر هزینه های پایین، متقاضی تحصیل در این کشور می توانید از بورسیه های مختلفی که این کشور در حال حاضر به متقاضیان ارائه می دهد، استفاده نمایند. با وجود صرف هزینه های پایین برای تحصیل متقاضیان می توانند همچنین از کیفیت نظام آموزشی این کشور بهره مند شوند. این کشور دارای ۳۴ دانشگاه مورد تایید است. مخصوصا در بعضی از رشته ها از جمله رشته های معماری، هنر، باستان شناسی و مهندسی دانشگاه های مورد تائید زیادی دارد.

بهترین دانشگاه های پزشکی ایتالیا

نام دانشگاه  رتبه در ایتالیا

دانشگاه میلان  ۱

دانشگاه بولونیا  ۲

دانشگاه ساپینزا رم  ۳

دانشگاه فلورانس  ۴

دانشگاه تورین  ۶

دانشگاه پیزا  ۷

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی باید مدارکی را ارائه داد که این مدارک بسته به شرایط فردی متفاوت خواهد بود. اخذ اقامت تحصیلی در این کشور در طی دو مرحله انجام خواهد شد در مرحله اول باید مدارک خود را برای اخذ پذیرش تحصیلی ارائه داد و در مرحله دوم بعد از دریافت نامه پذیرش می توان مدارک خود را برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا این کشور ارائه داد.

 

مهم ترین مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی ایتالیا عبارتند از:

اسکن صفحه ابتدایی پاسپورت متقاضی
گواهی تسلط به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی
گواهی اخذ مدرک دیپلم
ریز نمرات دوره ۳ ساله دبیرستان
ریز نمرات دوره پیش دانشگاه
ریز نمرات دوره ۴ ساله دبیرستان برای دانش آموزان نظام جدید
مدرک تحصیلی پایان دوره تحصیلی ۴ ساله نظام جدید
گواهی نمره آزمون IMAT
همه مدارک باید به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شده باشد.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه ایتالیایی مورد نظر٬ نوبت به اخذ ویزای تحصیلی می رسد. خوشبختانه ایتالیا در سال ۲۰۲۰ در صدور ویزا سختگیری زیادی ندارد خصوصا وقتی متقاضیان از دانشگاه معتبری پذیرش گرفته باشند. برای اخذ ویزا مدارک مختلفی مورد نیاز است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

نامه پذیرش دانشگاه
کپی برابر اصل پاسپورت
دو قطعه عکس پاسپورتی برای ۶ ماه گذشته و پشت سفید
ترجمه رسمی مدارک شناسایی
گواهی تمکن مالی برای ۱۰ ماه زندگی در ایتالیا
گواهی عدم سوءپیشینه کیفری
مدارکی مبنی بر پرداخت شهریه سال اول دانشگاه
مدارکی مبنی بر رزرو خوابگاه یا اجاره منزل حداقل برای ۴ ماه
شرایط ثبت نام و محتوای آزمون IMAT 2020

دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی هستند باید در سال ۲۰۲۰ در آزمون ورودی IMAT نمره قبولی را دریافت کنند، آشنایی با مواد آزمون و مسلط بودن اولین اصل موفقیت فرد است. این آزمون به صورت آنلاین در بیش از ۲۰ کشور دنیا هر سال تنها برای یکبار در تاریخ از قبل مشخص شده بین ماه های آوریل تا سپتامبر صورت می گیرد. نتایج آزمون IMAT معمولا چند هفته بعد از طریق وبسایت اصلی اعلام می شود و دانشجویان در صورت موفقیت باید خیلی سریع مهیای ثبت نام و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا شوند.

 

محتوای برنامه تحصیل پزشکی در ایتالیا

طول دوره پزشکی ایتالیا نیز همانند اکثر کشورها ۶ سال به طول می انجامد و شامل ۳۶۰ واحد درسی و عملی می شود. برای هر مقطع باید دروس مخصوص به خود را گذراند.

دروس سال اول شامل موارد زیر می باشد:

علوم پایه
علوم زیست پزشکی یک
علوم زیست پزشکی دو
سیستم های ارگانیک و عملکردی یک
اولین کمک و پرستاری
اقامت در مرکز بهداشت
مقدمه ای بر مسیحیت و کتاب مقدس
پروژه اختیاری یک
دامنه عمودی یک و زبان ایتالیایی

 

پایان دوره تحصیل پزشکی در ایتالیا

واحدهایی که در سال پنجم برای تحصیل در رشته پزشکی باید بگذرانید شامل مرکز درمانگاه II اقامت، اقامتگاه بهداشت عمومی، جایگاه پزشکی دوم، جراحی ۱، جراحی محلی، از کلینیک به بیولوژی مولکولی دوم، پروژه اختیاری و دامنه عمودی ۵، انتخابیان ۵ می باشد. مراحلی را که در سال آخر تحصیل خود باید بگذرانید شامل اقامتگاه مرکز بهداشت – آموزش نهایی، از کلینیک به بیولوژی مولکولی سه، Residencies بیمارستان، آموزش نهایی، مراقبت از جامعه و پزشکی عمومی، پروژه اختیاری، پروژه نهایی و تست نهایی می باشد.

 

تحصیل پزشکی در ایتالیا با بورسیه

ایتالیا از جمله کشورهایی است که به دانشجویانی که از کشورهای جهان سوم وارد این کشور می شوند، در صورت احراز شرایط، بورسیه های مختلفی را ارائه می دهد. در کشور ایتالیا می توان با ارائه مدارکی از جمله فیش حقوقی سرپرست قانونی خود و مستنداتی در خصوص شرایط زندگی خود در ایران، کمک هزینه تحصیلی خود را برای ادامه تحصیل در این کشور دریافت نمود. بورسیه های تحصیلی در ایتالیا فراوان است که اصلی ترین آن ها بورس استانی ایتالیا است. این بورس تحصیلی ۱۰۰۰۰€ (یورو) ارزش دارد که پس از کسر مالیات، پرداخت حق خوابگاه و شهریه دانشگاه، باقی مانده مبلغ به صورت نقدی به دانشجویان پرداخت می شود. علاوه بر این کمک هزینه، دانشجویان قادر خواهند بود تا از فرصت کار پاره وقت در این کشور نیز برای تامین بخشی از نیازهای اولیه خود استفاده کنند.

 

سوالات پرتکرار در خصوص تحصیل پزشکی در ایتالیا

متقاضیان تحصیل پزشکی در ایتالیا ۲۰۲۰ موارد زیر را عنوان می نمایند:

طول دوره تحصیل پزشکی در ایتالیا چند ساله است؟ حداقل ۴ ساله است.
امکان تحصیل پزشکی در ایتالیا بدون آزمون ورودی وجود دارد؟ برخی از دانشگاه های خصوصی در کشور ایتالیا بدون آزمون ورودی اقدام به پذیرش دانشجو می کنند اما مدرک آن ها از اعتبار چندانی برخوردار نیست.
هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا چند یورو است؟ به طور متوسط می توان گفت که هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا در حدود ۵۰۰۰€ (یورو) در سال است.
دانشجویان رشته پزشکی در ایتالیا اجازه استفاده از بورسیه تحصیلی را دارند؟ رشته تحصیلی نقشی در ارائه بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی ندارد.
آیا شانس کاریابی پس از تحصیل پزشکی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی وجود دارد؟ افرادی که زبان ایتالیایی را برای تحصیل خود انتخاب می کنند، علاوه بر شانس پذیرش، شانس کاریابی بیشتری را نیز خواهند داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − 6 =