بورسیه تحصیل در ایتالیا

0

بورسیه تحصیل در ایتالیا چگونه است و چه شرایطی برای اخذ ویزا وجود دارد در تور فارسی برای شما آماده کرده ایم .

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا بنا به شرایط متقاضیان و نوع بورسیه تحصیلی که به آنها تعلق می گیرد متفاوت می باشد. دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا با استفاده از بورسیه های دولتی و دانشگاهی که کشور ایتالیا ارائه می دهد در این کشور مشغول به تحصیل می باشند. کشور ایتالیا دارای ۵۵ دانشگاه می باشد که ۵۲ عدد از آنها دارای رتبه جهانی بالا می باشند. ایتالیا از جمله کشورهای سطح بالا در زمینه آموزش و پرورش است و همانند دیگر کشورهای اروپایی توجه خاص و ویژه ای به آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی دارد.

ایتالیا از جمله کشورهای عضو سازمان ملل می باشد که به تعهدات خود مبنی حمایت از کشورهای ضعیف در جهت ارائه انواع بورسیه های تحصیلی، ارائه خدمات به شهروندان کشورهای فقیر به جهت تحصیل در ایتالیا به صورت رایگان یا به همراه بورسیه تحصیلی پایبند است. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا متفاوت است و بر اساس شرایط سنی بورس تحصیلی ایتالیا و همچنین پایندی به زمان مقرر شده جهت ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا خدمات خود را به شهروندان دیگر کشورها ارائه می نماید. لازم به ذکر است متقاضیانی که تمایل به اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا دارند باید قبل از پذیرش جهت اخذ این بورسیه اقدام نمایند، که جهت دریافت هر نوع از بورسیه تحصیلی ارائه یکسری مدارک الزامی می باشد.

هچنین ذکر این مطلب از اهمیت ویژه ای برخوردار است که هیچ تضمینی برای دریافت بورسیه تحصیلی و یا حتی اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا از این طریق وجود ندارد.

کشور ایتالیا در سال‌های اخیر در بین دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از رونق اقتصادی کمتری برخوردار بوده است و ممکن است به نظر برسد این کشور هدف مناسبی برای مهاجرت نباشد، ولی به دلیل عضویت در اتحادیه اروپا و وجود دانشگاه‌های بسیار معتبر در اکثریت رشته‌ها می‌تواند مقصد خوبی برای ادامه تحصیل و کسب مدرک دانشگاهی با اعتبار جهانی باشد.

همچنین می‌توان بعد از اتمام تحصیل در تمام اتحادیه اروپا اقدام به کار نمود. در واقع متقاضیان تحصیل در ایتالیا از آن به عنوان سکویی برای رسیدن به دیگر اهداف مهاجرتی و اقامتی خود بهره می‌برند.

بورسیه تحصیل در ایتالیا

نکات کلی بورسیه تحصیلی ایتالیا

ایتالیا کشوری است که قانون سازمان ملل مربوط به حمایت از کشورهای ضعیف در آن اجرا می‌شود و این بدین معنا است که عموم متقاضیان تحصیل در این کشور می‌توانند به صورت رایگان و تحت بورسیه تحصیلی ایتالیا، به زندگی در آن بپردازند. شرایط این بورسیه نشان دادن فیش حقوقی ولی دانشجو و میزان درآمد وی می‌باشد. عموماً دانشجویان ایرانی می‌توانند از این بورسیه تحصیلی ایتالیا استفاده نمایند.

در همین زمینه وکلا و یا مشاورینی هستند که می‌توانند روال اخذ این بورسیه را برای شما تسهیل بخشند. به این نکته توجه کنید که برای اخذ این بورسیه فقط شرایط مالی شخص و خانواده وی بررسی می‌شود و ارتباطی به وضعیت علمی دانشجو ندارد، پس توصیه می‌کنیم مراقب افراد سودجو و کلاهبردار باشید که تحت عنوان اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا، مبالغ هنگفتی از افراد دریافت می‌کنند.

تحصیل در ایتالیا در مقطع لیسانس نیاز به مدرک پیش دانشگاهی دارد و معمولاً دانشگاه‌های این کشور به افرادی که دیپلم ۱۱ ساله و یا به عبارتی دیپلم بدون پیش دانشگاهی دارند، پذیرش نمی‌دهد. تحصیل در ایتالیا در مقاطع فوق لیسانس و دکترا نیز امکان پذیر است. افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا ایتالیا را دارند می‌توانند از مزیت اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا علاوه بر بورسیه دولتی نیز برخوردار شوند ولی این بورسیه معمولاً برای مقطع دکترا و با داشتن نمره و معدل بالا امکان پذیر است.

 

انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا به دو گونه زیر تقسیم بندی می شنود:

۱) بورسیه‌های دانشگاهی : این نوع بورس بر اساس رزومه علمی فرد، دانش شخصی متقاضی، معدل کسب شده و مقاله‌های چاپ شده معتبر وی به او تعلق می‌گیرد. این نوع بورسیه تحصیلی ایتالیا معمولا مختص مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد می‌باشد. مبلغ این بورس در مقطع دکترا حدودا ۱۲۰۰ یورو در ماه می‌باشد. شانس دریافت این بورسیه در مقطع دکتری به مراتب بالاتر از مقطع کارشناسی ارشد است.

در مقطع کارشناسی ارشد بورس ها بر اساس بودجه دانشگاه‌ها به سه سطح تقسیم بندی می‌شوند: بورسیه های ۱۲۰۰۰ یورویی همراه با هزینه‌ی شهریه دانشگاه که می‌توان مقداری از آن را نیز پس انداز کرد. بورسیه دوم ۵۵۰۰ یورویی بعلاوه هزینه شهریه‌ی دانشگاه و بورسیه‌ای که فقط شهریه دانشگاه را کامل پوشش می‌دهد. این شرایط برای دانشگاه‌های میلان، تورین، ونیز تقریبا یکسان می‌باشد.

 

۲)بورسیه های استانی: بورس های استانی که با نام بورسیه DSU شناخته می شود، توسط اداره بورسیه هر استان، تقریبا در تمام مقاطع به افراد تعلق می گیرد. این بورسیه شرایط ویژه و نسبتا ساده ای را شامل می شود. در این بورسیه دولتی ایتالیا شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه، غذا و… به فرد تعلق می گیرد. در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این بورسیه دولتی مبلغ ۵۰۰۰ یورو همراه با هزینه شهریه دانشگاه و در مقطع دکتری ۸۰۰۰ یورو بعلاوه هزینه شهریه ها می باشد. که شما با استفاده از این بورسیه ها بطورکامل هزینه زندگی و تحصیل خود را پوشش می دهید و نهایت هزینه ای که بایستی سالیانه خودتان تهیه کنید ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو می باشد.

 

مدارک لازم جهت دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

✔ ترجمه شناسنامه فرد متقاضی به زبان ایتالیایی
✔ ترجمه شناسنامه پدرخانواده (در صورت فوت پدر، ترجمه شناسنامه سرپرست خانوار الزامی می‌باشد. همچنین گواهی فوت پدر هم کمک کننده خواهد.)
✔ ترجمه گواهی فیش حقوقی پدر یا سرپرست خانوار
✔ تکمیل نمودن فرم مربوطه بصورت آنلاین برای دریافت بورسیه ذکر شده (زمان آگوست تا سپتامبر)
✔ نشان دادن اجاره نامه منزل به انضمام ترجمه آن (در برخی از شهرها نیازی به ارایه این مدرک نمی‌باشد)
✔ ارایه گواهی فیش حقوقی پدر یا همان فردی که تحت تکفل وی می‌باشید (به یورو)

 

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

مدارک دیگری که در امتیاز بندی جهت دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا به فرد متقاضی کمک خواهند کرد و شانس وی را جهت اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا افزایش می‌دهد، به قرار زیر است :

اگر پدر یا مادر فرد متقاضی در قید حیات نباشند.
اگر والدین دانشجو معلولیت خاصی داشته باشند با ذکر این مشکل شانس فرد افزایش می‌یابد.
اگر با مدارک ثابت کنند که دیگر اعضای خانواده نیز دانشجو و در حال تحصیل، در کشور دیگری می‌باشند.
اگر شما خواهر یا برادر زیر هفت سال داشته باشید و والدین شما هر دو شاغل باشند، در صورت نبود والدین این کودک در خانه تنها می‌ماند، این مورد نیز در کسب بورسیه موثر است.

لازم به ذکر است می‌بایست در شانس اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا محدودیت سنی را نیز در نظر داشته باشید. حداکثر سن برای دریافت این کمک هزینه تحصیلی در ایتالیا ۳۵ سالگی می‌باشد. در ضمن این کمک هزینه‌ی تحصیلی به افرادی که در سنین پایین‌تری هستد یعنی افراد زیر ۱۸ سال تعلق نمی‌گیرد. بورسیه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا نیز وجود دارد.

 

نکات مهم برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا

نکته بسیار مهمی که باید به آن دقت کنید، این است که اگر فرد متقاضی فارغ التحصیل نشده باشد و همچنان در ترم آخر مشغول به تحصیل باشد امکان اخذ پذیرش برای وی میسر است، ولی بایستی قبل از زمان سفارت فارغ التحصیل و دانشنامه خود را ارائه دهد.

توجه کنید که فرد تنها اجازه استفاده و اخذ یکی از ویزاهای بورسیه دانشگاهی یا استانی را دارد و همزمان امکان بهره مند شدن از هر دو نوع بورسیه برای دانشجو میسر نیست. به نظر می‌رسد اخذ بورسیه های استانی دولت ایتالیا امری دشوار نباشد و بواسطه دریافت این بورسیه فرد متقاضی متعهد می‌شود که تعداد واحدهای مشخصی را در سال پاس کند، حال اگر شما ورودی سپتامبر باشید بایستی طی یکسال ۳۵ واحد درسی را بگذارید و در صورتی که شما از ماه ژانویه تحصیل خود را آغاز نمایید همین میزان واحد درسی را باید طی شش ماه پاس کنید که مسلما امری دشوار به نظر می‌آید. البته پذیرش در مقطع لیسانس فقط سالی یک بار در ماه سپتامبر امکان پذیر است.

اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا برای متقاضیانی که ورودی سپتامبر هستند برخلاف ورودی‌های ماه ژانویه مشخص شده نیست، بنابراین شخص بایستی هزینه ترم اول تحصیل خویش که شامل هزینه دانشگاه، خوابگاه، هزینه رفت و آمد و … که حدودا ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو می‌باشد را تهیه نموده و پس از اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا این هزینه‌ها در سال دوم توسط دانشگاه به حساب وی واریز می‌گردد.

 

تحصیل در ایتالیا در مقطع لیسانس یا کارشناسی

تحصیل در این کشور زیبا و تاریخی اروپایی در مقطع لیسانس به استثنای چند رشته خاص معمولاً به زبان ایتالیایی است ولی در مقاطع بالاتر تحصیل هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی میسر می‌باشد. تحصیل در کشور ایتالیا در رشته‌های معماری و پزشکی بسیار پرطرفدار است.

مدرک مورد نیاز جهت تحصیل در ایتالیا به دو دسته تقسیم می‌شوند، دسته‌ای مربوط به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه و دسته‌ای مربوط به اخذ ویزا که به سفارت تحویل داده می‌شود. که معمولاً مدارک پذیرش شامل مدارک تحصیلی فرد و مدارک سفارت شامل مدارک شناسایی، حمایت مالی و … است.

 

مدارک لازم جهت پذیرش از دانشگاه ایتالیا

مدارک فارغ التحصیلی فرد متقاضی
ریز نمرات تحصیلی مقاطع مختلف
ترجمه مدارک ذکر شده
ارایه مدرک زبان آیلتس که برای هر مقطعی نمره کسب شده متفاوت می‌باشد. (حداقل نمره آیتلس ۶ است و در برخی از دانشگاه‌ها در مقطع دکترا فرد بدون ارایه مدرک زبان و به شرط قبولی در مصاحبه، شامل پذیرش می‌شود.)
اصل پاسپورت و کپی از صفحه‌ی ابتدایی آن
ارایه CV یا رزومه تحصیلی
ارایه مقالات و تحقیقات علمی فرد متقاضی؛ در صورتی که فرد این موارد را تهیه کرده باشد.
انگیزه نامه
نیازمند پنج قطعه عکس
ارایه آدرس پست الکترونیکی
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا
کشور ایتالیا به عنوان قطب تحصیل رایگان در اروپا از دیر باز مورد توجه افراد بسیاری بوده است. چنانچه علاقمند به ادامه تحصیل در گروه‌های پزشکی این کشور می‌باشید، ضروری است که در آزمون سراسری که اوایل سپتامبر برگزار می‌گردد شرکت نمایید. این آزمون معمولا در دبی، امارات، قبرس یا در کشور ایتالیا به زبان انتخابی شما، ایتالیایی یا انگلیسی برگزار می‌گردد.

در صورت انتخاب زبان انگلیسی ترجیحا نیازمند داشتن نمره آیلتس ۵٫۵ یا ۶ می‌باشید و در غیر این صورت نیازمند گذراندن دوره‌های زبان ایتالیایی هستید، می‌بایست در آزمون Esterni شرکت کرده و نمره لازم را کسب نمایید.

این آزمون بهمن ماه هر سال برگزار می‌گردد و شما بایستی کتاب Espresso1 و Espresso2 را مطالعه کرده و حداقل نمره ۱۶۰ از ۲۰۰ را کسب نمایید تا موفق به قبولی شوید. لازم به ذکر است که شاید تعداد متقاضیان ثبت نامی در کنکور پزشکی ایتالیا، سالیانه بیشتر از ۶۰۰ نفر نباشند ولی این کنکور بسیار رقابتی است و موفق شدن در آن با دشواری‌هایی همراه است.

به نظر می‌رسد شانس متقاضیان شرکت کننده در رشته داروسازی بیشتر از گروه‌های پزشکی و دندان پزشکی باشد. دانشگاه بولونیا در صدر دانشگاه‌های پزشکی این کشور می‌باشد و با توجه به این مطلب که این آزمون‌ها هماهنگ شده و سراسری برگزار می‌گردد شما حق شرکت در رشته پزشکی دو دانشگاه متفاوت را ندارید و بایستی یک دانشگاه را انتخاب نمایید. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی و ادامه تحصیل در رشته دندان پزشکی به زبان ایتالیایی می‌باشد.

 

سوالات متدوال در مورد بورسیه استانی ایتالیا

۱- آیا گرفتن این بورسیه برای دانشجو تعهدی ایجاد می‎کند؟
خیر. بورسیه استانی ایتالیا هیچ تعهدی اعم از ارائه خدمت برای دانشگاه یا دولت ایتالیا یا انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی برای دانشجو ایجاد نمی‎کند و تنها تعهد دانشجو این است که در هر سال تحصیلی مقدار معینی از واحد های خود را ( تقریبا نیمی از واحد های یکسال ) با موفقیت پاس کند. بدین ترتیب دانشجو قادر خواهد بود پس از اتمام دوره تحصیلی بدون هیچ تعهدی کشور ایتالیا را به مقصد دیگر کشور ها ترک کنند.

۲- مبلغ بورسیه استانی چقدر است؟
مبلغ بورسیه استانی ایتالیا ۵۲۰۰ یورو در سال ( با اختلاف اندک بین استان های مختلف ) به علاوه حذف کامل شهریه و تخفیف خوابگاه تا سقف ۷۰% درصد است . علاوه بر این موارد ، تخفیف های سلف سرویس و کارت تردد نیز از مزایای بورسیه استانی است.

۳- هدف از پرداخت این بورسیه چیست؟
هدف دولت ایتالیا از پرداخت بورسیه استانی ایتالیا کمک به دانشجویانی است که توانایی تحصیل در این کشور را دارند اما از لحاظ مالی با مشکل روبرو هستند. دانشجویانی که این بورسیه را دریافت می کنند از کشورهای جهان سوم هستند.

۴- آیا بورسیه استانی به همه رشته ها تعلق می‎گیرد؟
بله، این بورسیه به تمامی رشته ها تعلق می گیرد. دانشجویان در هر رشته ایی که در دانشگاه های دولتی ایتالیا پذیرش بگیرند می توانند برای بورسیه درخواست بدهند.

۵- آیا مقطع تحصیلی در گرفتن بورسیه استانی موثر است؟
خیر. بورسیه استانی ایتالیا به تمامی مقاطع اعم از لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا تعلق میگیرد. دانشجویان برای هر مقطعی میتوانند یکبار بورسیه را دریافت کنند یعنی دانشجویی که سه مقطع دانشجویی خود ( لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری ) را در ایتالیا می گذراند برای هرمقطع میتواند یکبار بورسیه را دریافت کند.

۶- آیا دریافت بورسیه استانی نیازمند داشتن رزومه پژوهشی، معدل بالا، مقالات isi و … است؟
خیر. دریافت بورسیه استانی ایتالیا صرفا بر اساس مدارک مالی ارائه شده توسط دانشجو است و داشتن رزومه قوی یا ضعیف تاثیری در گرفتن آن ندارد.

۷- هزینه بورسیه به چه صورت به دانشجو پرداخت می شود؟
قسط اولیه بورسیه استانی ایتالیا که معمولا نیمی از کل هزینه پرداختی است حدودا یکماه پس از اعلام نتایج اولیه هر استان به حساب دانشجو واریز شده یا به صورت کارت اعتباری به دانشجو داده می شود که از لحاظ زمانی تقریبا قبل از سال نوی میلادی خواهد بود .قسط دوم بورسیه نیز پس از ترم دوم پرداخت خواهد شد.

۸- شانس گرفتن بورسیه برای دانشجویان ایرانی چقدر است؟
طبق اعلام سازمان بورسیه ایتالیا هر دانشجویی که درآمد سرپرست اش زیر ۱۰ هزار یورو در سال باشد شانس گرفتن بورسیه را خواهد داشت.

۹- آیا دانشجویانی که درامد سرپرست شان بالاتر از مقدار تعیین شده است هم می توانند درخواست بورسیه بدهند؟
بله می توانند، دانشجویانی که درآمد سرپرست شان بالاتر حد تعیین شده باشد نیز می توانند با ارائه مدارکی اضافی این بورسیه را دریافت کنند.

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات