داستان خانه های تاریخی کاشان

0

شما در تور فارسی با ما به شهرها و کشورهای مختلف سفر میکنید در این پست همراه ما باشید برای سفر به کاشان و دانستن داستان خانه های تاریخی کاشان .

کاشان یکی از شهرهای تاریخی ایران است که از مهمترین شهرهای استان اصفهان محسوب می شود و در میان کوه های کرکس و کویر مرکزی ایران قرار گرفته است. این شهر حدودا ۱۶۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و فاصله آن از تهران برابر با ۲۴۰ کیلومتر است. این شهر جاییست که از لحاظ پوشش گیاهی بیشتر فقیر است و در آن بوته ها و درختچه ها کم و بیش بافت می شوند. گردشگرانی که به سمت این شهر سفر می کنند اغلب به دنبال بازدید از خانه های تاریخی کاشان هستند که البته تعداد آن ها کم هم نیست.

 

خانه طباطبایی ها

از معروف ترین خانه های تاریخی کاشان قطعا خانه طباطبایی ها است که با معماری بی نظیر و فوق العاده که دارند گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کنند. این عمارت قدمتی به اندازه ۱۸۶ سال دارد و ۳ بخش اندرونی، بیرونی و مخصوص خدمه را شامل می شود. هر کدام از این بناها با تزئینات مجلل و با جلوه ی بی نظیر را به نمایش می گذارند.

بلیط ورودی: ۲۵۰۰ تومان

بلیط اتباع خارجی: ۱۵۰۰۰ تومان

زمان بازدید: ساعت ۸ صبح الی ۸ عصر تابستان ها – ساعت ۸ صبح الی ۵ عصر زمستان ها

تعطیلات سالانه: ایام سوگواری

آدرس: اصفهان، کاشان، خیابان علوی

داستان خانه های تاریخی کاشان

 

خانه بروجردی ها

خانه ی تاریخی دیگری که در شهر کاشان پیشنهاد می شود حتما از آن دیدن کنید، خانه بروجردی ها است. این عمارت مربوط به دوره قاجاریه است و قدمت آن به ۱۳۰ سال پیش باز می گردد. معماری این بنا جز یکی از شاهکارهای معماری کاشان محسوب می شود و شباهت بسیاری به خانه طباطبایی ها دارد و جالب است بدانید که این شبیه بودن دلیل این است که پسر آقای بروجردی که عاشق دختر آقای طباطبایی بوده از ایشون خواستگاری کرده و شرط آقای طباطبایی گویا این بوده است که یک عمارت شبیه به خونه ی خودش برای دخترش هم بسازد.

زمان بازدید: ۹ صبح الی ۶ عصر تابستان ها – ۹ صبح الی ۴:۳۰ عصر زمستان ها

تعطیلات سالانه: ایام سوگواری

بلیط ورودی: ۲۵۰۰ تومان

بلیط اتباع خارجی: ۱۵۰۰۰ تومان

آدرس: اصفهان، کاشان، محله سلطان میر احمد، خیابان علوی

داستان خانه های تاریخی کاشان

 

خانه عامری‌ها

از دیگر خانه های تاریخی کاشان می توان به خانه عامری ها که از زیباترین و بزرگترین خانه های تاریخی کاشان است نیز اشاره کرد. این عمارت در حال حاضر یک مهمانسرای ۵ ستاره است که از گردشگران زیادی پذیرایی می کند و قدمت آن به دوه زندیه بازمی گردد. این عمارت نزدیک به ۸۰ اتاق و ۷ حیاط دارد و نکته ی جالبش این است که این خانه در بین تمام خانه های تاریخی کاشان بلندترین بادگیر را دارا می باشد.

آدرس: کاشان،خیابان علوی، خیابان باستان هفتم – هتل سرای عامری ها کاشان

داستان خانه های تاریخی کاشان

 

خانه شریفیان

عمارت شریفیان با قدمت بیش از ۲۰۰ ساله ی خود یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان است که در سال ۱۲۳۰ هجری قمری در شهر کاشان ساخته شد. این خانه ترکیبی از سه مجموعه فضایی است که دو مجموعه مهمتر و اصلی آن در دوطبقه و در جبهه های شمالی و جنوبی حیاط نیز قرار گرفته اند. پیشنهاد می کنیم از این خانه هم در سفر به کاشان بازدید کنید.

آدرس: اصفهان، کاشان، خیابان علوی، کوی صدر

 

پیشنهاد ما به شما

خانه منوچهری

عمارت منوچهری از دیگر خانه های تاریخی کاشان است که در حال حاضر به یک اقامتگاه سنتی زیبا تبدیل شده است و قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش بازمی گردد. این بنای تاریخی را می توان از یکی از شاهکارهای معماری ایران دانست که در بافت تاریخی کاشان واقع است. در طبقه ی بالای این عمارت نگارخانه ای قرار دارد که پذیرای هنرمندان آن منطقه است.

آدرس: کاشان، خیابان محتشم کاشانی، کوچه شهید ثابت، عمارت هفت

داستان خانه های تاریخی کاشان

 

خانه رئیسیان

محله سلطان میراحمد از دیگر مکان هایی است که در آن خانه ی رئیسیان واقع شده و قدمت آن به دوره قاجاریه باز می گردد. این عمارت بی نظیر که از خانه های تاریخی کاشان است دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی مستقل است که هر یک معرف بخش های اندرونی و بیرونی هستند. فضا های خانه در هر دو حیاط به صورت چهار طرف ساخت و در سه طبقه پیرامون آنها شکل گرفته اند. از جمله فضاهای مهم معماری در این بنا می توان به شاه نشین، مهتابی، هشتی ورودی، ایوان تابستانی، بهار خواب، حوض خانه، شارم و باد گیر اشاره کرد. لازم به ذکر است که بگوییم در سال های اخیر این خانه مورد مرمت قرار گرفت و جزئی از خانه ی تاریخی رئیسیان شد.

آدرس: اصفهان، کاشان، محله سلطان میر احمد

 

خانه تاریخی احسان کاشان

از دیگر خانه های تاریخی کاشان مربوط به دوره ی قاجار است و قدمت آن به صد سال پیش باز می گردد. این بنای تاریخی در خیابان فاضل نراقی و کوچه فرهنگ واقع است و در سال ۱۳۸۴ توانست به ثبت ملی برسد. لازم به ذکر است که بگوییم در حال حاضر با تغییر کاربری، این خانه به اقامتگاه سنتی گردشگران ایرانی و خارجی تبدیل شده است.

آدرس: کاشان، میدان کمال الملک، ابتدای خیابان فاضل نراقی، کوچه فرهنگ ۳۵

داستان خانه های تاریخی کاشان

 

خانه رزاقیان

شهر کاشان نسبتا شهر کوچکی است و خانه های تاریخی آن در فاصله بسیار کمی از یکدیگر قرار دارند. یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، خانه رزاقیان است. این خانه در محل تر آباد واقع شده و قدمت آن به عصر قاجار باز می گردد. در معماری این عمارت بخش اندرونی و بیرونی از هم مجزا شده اند و هر دو حیاط اندرونی و بیرونی به صورت دو طرفه ساخته شده اند و سه طبقه فضاهای قابل استفاده نیز طراحی شده است. در خانه رزاقیان نیز مانند بسیاری از خانه ها که اندرونی و بیرونی دارند شاه نشین فضای واسطه بین دو حیاط شده است. از دیگر ویژگی هایی که معماری اصلی این عمارت دارا می باشد می توان از سرداب، شاه نشین، مهتابی، هشتی ورودی، ایوان تابستانی و یک باد گیر نام برد.

آدرس: اصفهان، کاشان، محله ترک آباد

 

خانه راهب

عمارت دیگری که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، عمارت شاه یلانی است که یکی از معروف ترین خانه های تاریخی کاشان است که قدمت آن به دوره قاجاریه و پهلوی باز می گردد و در محله درب باغ قرار گرفته است. قسمت اصلی این خانه شامل دو سراب، شاه نشین، هشتی ورودی، ایوان تابستانی، ایوان زمستانی و یک بادگیر می شود و در حال حاضر از آن به عنوان مهمانسرای سنتی یاد می شود که دارای امکانات اقامتی خوبی هم است.

آدرس: اصفهان، شهر کاشان، خیابان فاضل نراقی، کوچه فرهنگ ۳۱

داستان خانه های تاریخی کاشان

 

خانه حسینی و بنی کاظمی

در محله ی کوشک صفی یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان به نام خانه حسینی و بنی کاظمی قرار دارد که بر اساس شواهد موجود بنای اولیه آن به دوره قاجاریه متعلق است و از جمله خانه هایی است که حیاط بیرونی و اندرونی دارا می باشد و فضاهای معماری زیبایی در اطراف آن بنا شده اند. این خانه فاقد گودال باغچه و بیرونی است و یک حیاط خلوت کوچک پشت شاه نشین جنوبی آن به چشم می خورد. از فضاهای اصلی معماری این بنا میتوان سرداب های جنوبی و شمالی، شاه نشین، پنج دری، هشتی ورودی و ایوان تابستانی آن نام برد. مساحت حیاط اصلی این عمارت حدودا ۹۶۰ مترمربع است و در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

خانه مشکی

در محله ی درب اصفهان یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان به نام مشکی قرار دارد. قدمت این خانه به عصر قاجار باز می گردد و جزو آن دسته خانه هایی از شهر کاشان است که فقط یک حیاط اصلی و مرکزی دارد. این خانه در دو طبقه و به صورت سه طرف ساخت بنا گردیده است. از فضاهای مهم معماری این بنا می توان از سرداب، مهتابی، شاه نشین، هشتی ورودی، ایوان تابستانی، شارم، پنج دری و بهار خواب آن نام برد.

 

خانه عطارها

یکی دیگر از خانه های تاریخی که می خواهیم از آن نام ببریم، خانه عطارها است که قدمت آن به دوره قاجار باز می گردد. این خانه در محله پنجه شاه قرار دارد و یکی از بناهای وسیعی است که از سه باب حیاط تشکیل شده و به عصر قاجاریه تعلق دارد. ممکن است بنای موجود فقط بخشی از بنای وسیع تر اصلی باشد و از ویژگی های اصلی این این است که بیش از نیمی از فضاهای آن در جهان شرقی و غربی حیاط نیز قرار دارد. از فضاهای اصلی معماری این بنا میتوان از سه سرداب، سه بادگیر، شاه نشین، هشتی ورودی و حوض خانهْ آن نام برد. حیاط اصلی واندرونی خانه بیش از ۴۷۰ متر مربع وسعت دارد. این بنا در سال ۱۳۷۷ به ثبت ملی رسید.

آدرس: اصفهان، کاشان، محله پنجه شاه، چهارراه آیت اله کاشانی

مطلب هدیه تورفارسی: حق طلاق زن در ازدواج موقت

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات