چشمه آب معدنی گراو کجاست

0

با تور فارسی به یک سفر ایرانگردی به چشمه آب معدنی گراو میرویم با ما همراه شوید .

استان مرکزی از نواحی کویری ایران است. تفرش در ارتفاع هزار و ۸۰۰متری دریاست؛ پس این منطقه کوهستانی است و ببارش فراوانی در این منطقه وجود دارد ولی در کوهستان همیشه چشمه‌هایی که از دل زمین می‌جوشد، دیدنی استچشمه آب معدنی گراو در فاصله پنج کیلومتری شهرستان تفرش، میان دو روستای کبوران و طراران قرار دارد و شامل چندین مظهر با آبی جوشان از دل زمین می‌شود. آب این چشمه از نوع بیکربناته مخلوط به‌شمار می‌رود و برخی بر این باور هستند که دارای خواص درمانی متعدد است. همچنین در اطراف این چشمه بقایایی از یک چهار دیواری دیده می‌شود که به نظر می‌رسد در گذشته، به‌عنوان حمام زنانه کاربرد داشته است.

نوع و ساختار زمین شناختی، جهت چین خوردگیها، رسوبات آهکی، شکل گیری گسله ها و تاثیرات تکتونیکی بستر مناسبی را برای فعالیت سرابها و چشمه های متعدد با خواص مختلف فراهم کرده است.

چشمه گراو شامل چندین قسمت است که آب آن با جوشش از سطح زمین خارج می شود. آب یکی از این قسمتها همراه گازکربنیک زیاد فوران کرده و صحنه ای دیدنی را خلق می کند.

کوه‌های اطراف چشمه آهکی است؛ پس آب چشمه هم آهک دارد، آن هم از نوع بی‌کربناتی. ساده‌ترش می‌شود اینکه مقدار سدیم و کلسیم در آب مساوی است. و نشابه یکی از چشمه هاب معروف آب معدنی فرانسه است . در بخشی از چشمه آب معدنی گراو، آب با گاز کربینیک از درون زمین می‌جوشد؛ این یعنی داروخانه‌ای جوشان در دل طبیعت. این چشمه برای درمان بعضی از مشکلات مؤثر است و نوشیدن آن خاصیت‌هایی دارد؛ مثلاً افزایش گردش خون در بدن و رفع قرمزی پوست، ایجاد آرامش عمومی در بدن، کاهش موقتی فشار خون، آهسته‌شدن نبض در بدن و غیره.

این چشمه علاوه بر زیباییهای طبیعی دارای خواص درمانی متعددی است که می تواند گردشگران زیادی را به سوی خود جذب کند. آشامیدن مقدار کمی از این آب قبل از غذا به هضم آن کمک کرده و ترشحات گوارشی را افزایش می دهد اما در صورت نوشیدن مقدار بیشتری از آن ‘خاصیت تسکینی’ دارد هرچند یادتان نرود که نباید از آب این چشمه بنوشید. آب این چشمه آلاینده‌‌هایی دارد و به‌خاطر وجود آن‌ها بهتر است آن را ننوشید. لازم است آب معدنی اول تصفیه شود.

از خواص دیگر آن استحمام در آب چشمه است که خاصیت تسکینی دارد و باعث باز و بسته شدن عروق می شود. استفاده از آب چشمه گراو تنها پس از خروج آب از زمین باید صورت گیرد چون با گذر زمان میزان گاز کربنیک در سطح آب کم می شود و خواص خود را از دست می دهد.

از جمله آثار آب چشمه گراو تفرش بر بدن افراد افزایش جریان خون پوستی و قرمز شدن پوست، کاهش موقتی فشار خون، آهسته شدن نبض و ایجاد حالت تسکین عمومی در بدن است.

در اطراف چشمه آب معدنی گراو یک چهار دیواری که احتمالا از آن به عنوان حمام زنانه استفاده می‌شده باقیمانده که از آب آن برای درمان برخی از بیماریها استفاده می کرده اند.

هم اینک امکانات اقامتی برای گردشگران در جوار این چشمه وجود ندارد لذا به نظر می رسد باید علاوه بر توجه به این جاذبه و ایجاد امکانات گردشگری بری آن، خواص پزشکی آب چشمه گراو نیز تعریف شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 15 =