چشمه آب معدنی گراو کجاست

0

با تور فارسی به یک سفر ایرانگردی به چشمه آب معدنی گراو میرویم با ما همراه شوید .

چشمه آب معدنی گراو در فاصله پنج کیلومتری شهرستان تفرش، میان دو روستای کبوران و طراران قرار دارد و شامل چندین مظهر با آبی جوشان از دل زمین می‌شود. آب این چشمه از نوع بیکربناته مخلوط به‌شمار می‌رود و برخی بر این باور هستند که دارای خواص درمانی متعدد است. افزایش جریان خون پوستی، کاهش موقتی فشار خون، آهسته شدن نبض و ایجاد حالت تسکین عمومی، از جمله خواص درمانی چشمه گراو هستند. همچنین در اطراف این چشمه بقایایی از یک چهار دیواری دیده می‌شود که به نظر می‌رسد در گذشته، به‌عنوان حمام زنانه کاربرد داشته است.

نوع و ساختار زمین شناختی، جهت چین خوردگیها، رسوبات آهکی، شکل گیری گسله ها و تاثیرات تکتونیکی بستر مناسبی را برای فعالیت سرابها و چشمه های متعدد با خواص مختلف فراهم کرده است.

تفرش با حدود ۱۸۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا منطقه ای است کوهستانی و ییلاقی که بارندگی در این منطقه نسبتا زیاد می باشد،چشمه آب معدنی گراو از جاذبه های طبیعی و بسیار زیبا است که در فاصله پنج کیلومتری غرب شهر تفرش بین دو دهکده ‘طراران و کبوران’ واقع شده و دسترسی به آن آسان است.

چشمه گراو شامل چندین قسمت است که آب آن با جوشش از سطح زمین خارج می شود. آب یکی از این قسمتها همراه گازکربنیک زیاد فوران کرده و صحنه ای دیدنی را خلق می کند.

آب این چشمه از نوع ‘آب معدنی بی‌کربناته مخلوط’ است و دارای نسبت تقریبا مساوی یونهای سدیم و کلسیم می باشد و خصوصیاتی مشابه یکی از چشمه های معروف آب معدنی فرانسه را دارد.

این چشمه علاوه بر زیباییهای طبیعی دارای خواص درمانی متعددی است که می تواند گردشگران زیادی را به سوی خود جذب کند. آشامیدن مقدار کمی از این آب قبل از غذا به هضم آن کمک کرده و ترشحات گوارشی را افزایش می دهد اما در صورت نوشیدن مقدار بیشتری از آن ‘خاصیت تسکینی’ دارد هرچند این آب دارای آلودگی میکروبی است و قبل از مصرف باید تصفیه شود.

از خواص دیگر آن استحمام در آب چشمه است که خاصیت تسکینی دارد و باعث باز و بسته شدن عروق می شود. استفاده از آب چشمه گراو تنها پس از خروج آب از زمین باید صورت گیرد چون با گذر زمان میزان گاز کربنیک در سطح آب کم می شود و خواص خود را از دست می دهد.

از جمله آثار آب چشمه گراو تفرش بر بدن افراد افزایش جریان خون پوستی و قرمز شدن پوست، کاهش موقتی فشار خون، آهسته شدن نبض و ایجاد حالت تسکین عمومی در بدن است.

در اطراف چشمه آب معدنی گراو یک چهار دیواری که احتمالا از آن به عنوان حمام زنانه استفاده می‌شده باقیمانده که از آب آن برای درمان برخی از بیماریها استفاده می کرده اند.

هم اینک امکانات اقامتی برای گردشگران در جوار این چشمه وجود ندارد لذا به نظر می رسد باید علاوه بر توجه به این جاذبه و ایجاد امکانات گردشگری بری آن، خواص پزشکی آب چشمه گراو نیز تعریف شود.

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات