شرایط لازم برای مهاجرت کاری به آلمان

0

یکی از بهترین مهاجراتها از طریق ویزای کاری است در تور فارسی شرایط لازم برای مهاجرت کاری به آلمان را توضیح میدهیم .

ویزای کار آلمان تحت عناوین ویزای (blue cart) آلمان و ویزای جستجوی کار آلمان (job seeker) یکی از پرطرفدارترین ویزاها در دنیا می باشد. در واقع به دلیل اینکه آلمان صاحب یکی از قدرتمندترین اقتصادهای دنیا می باشد ویزای کاری آلمان هم همواره طرفداران زیادی داشته است.

 

کشور آلمان و اهمیت بلوکارت

آلمان با ۸۲ میلیون نفر جمعیت است و واحد پول آن یورو است. آلمان با وسعت ۳۵۷۵۸۲ کیلومترمربع، به هفتمین کشور بزرگ اروپا تبدیل شده است و صنعتی ترین کشور دنیا و یکی از قدرتمندترین کشورهای حوزه شنگن می باشد که بسیاری از افراد را برای اخذ ویزای کار آلمان مشتاق نموده است. این کشور دارای رشد جمعیت بالا و نرخ بیکاری پایین است و بازار کار فوق العاده ایی دارد تا جایی که با ارائه ویزای جستجوی کار تمایل خود را برای جذب نیروی کار متخصص خارجی نشان داده است. باتوجه به اینکه سفارت آلمان در سال ۲۰۲۰ وقت مصاحبه ویزای کاری را طولانی مدت میدهد (حدود یکسال) بهتر است به عنوان اولین قدم در سریع ترین زمان وقت مصاحبه سفارت درخواست شود. (جهت این اقدام پاسپورت متقاضی کافی است)

 

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان

در حال حاضر ویزای کاری آلمان از لحاظ آماری برای ایرانیان خوب صادر میشود و از تعداد حدود ۵۰۰۰۰ هزار تقاضا روی این ویزا برای ایرانیان حدود ۳۸۰۰۰ ویزا با جواب مثبت مواجه شده است یعنی ۷۰% موفقیت. از لحاظ کاریابی، شرایط ماندگاری و اخذ اقامت نیز معمولا اکثر افراد موفق به پیدا کردن کار شده اند. دو پارامتر تاثیر بسزایی روی این موفقیت دارد. یک اینکه توانایی زبان فرد در چه وضعیتی است و همچنین تخصص، کار و رشته فرد در چه زمینه ایست. معمولا رشته های فنی مهندسی، تاسیسات، کامپوتر، برق، مکانیک و غیره شانس بیشتری برای کار دارد.

همچنین لازم است که متقاضیان کمی هم درباره شرایط بازار کار آلمان ۲۰۲۰ بدانند. مطابق آمارهای موجود، میانگین نرخ بیکاری آلمان در طی فاصله دوماهه یعنی از آوریل تا می سال جدید حدود ۰.۱% افزایش یافته است. به عبارتی رقم بیکاری آلمان از ۳.۸% به ۳.۹% افزایش نامحسوسی داشته و در نمودار زیر به خوبی میتوان متوجه این نکته شد. شاید یکی از دلایل عمده این روند، شیوع بیماری کرونا در آلمان و تاثیرات آن بر روی اقتصاد آلمان باشد

از طرف دیگر وضعیت دستمزد کارگری در آلمان هم علی رغم وجود بیماری کرونا روبه رشد بوده و همین امر بر تقاضای ایرانیان جهت کاریابی در آلمان می افزاید. همانگونه که در نمودار ذیل هم مشخص است، دستمزدهای ماهانه در آلمان از ۴۰۱۲€ (یورو) در نیمه سوم سال ۲۰۱۹ به حدود ۴۰۳۵€ (یورو) در نیمه چهارم سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است:

 

مراحل دریافت ویزای کار آلمان

اخذ ویزای بلوکارت آلمان دو تا شرط دارد:

یک اینکه فردی که اقدام میکند حتما باید از قبل یک دعوتنامه کاری و اصطلاحا قرارداد کاری داشته باشد. و شرط دیگر اینکه میزان حقوق دریافتی فرد باید به حدی باشد که سفارت آلمان مشخص کرده است. این مبلغ برای رشته های مختلف و شهرهای مختلف آلمان مختلف است. اما به صورت میانگین این مبلغ حدود سالی ۵۰۰۰۰€ (یورو) و ماهیانه حدود ۴۰۰۰€ (یورو) حقوق دریافتی میباشد.دارندگان ویزای اشتغال آلمان می‌توانند تا حداکثر دو سال در این کشور بمانند. این ویزا قابل تمدید است و همچنین می‌توان بعد از مدتی حضور در آلمان، کارت آبی اتحادیه اروپا را درخواست کرد. کارت آبی اتحادیه اروپا همانند اجازه اقامت موقت است، اما فقط برای گروه خاصی از افراد مانند اتباع خارجی از کشورهای غیر‌ اتحادیه اروپا که مهارت بالایی دارند، در دسترس است. برای دریافت کارت آبی آلمان باید مهارت بالایی داشته باشید، مهارت بالا به معنای داشتن مدرک تحصیلات عالی مانند لیسانس یا فوق‌لیسانس است.

برای دریافت بلوکارت آلمان،حقوق دریافتی فرد متقاضی باید حداقل ۵۶۸۰۰ یورو در سال یا ۴۷۳۳ یورو در ماه باشد. اگر فرد، فارغ‌التحصیل یکی از رشته‌هایی باشد که کشور آلمان به آن نیازمند است مثل ریاضیات، علوم پایه، IT، مهندسی، پزشکی و… حقوق دریافتی چنین اشخاصی باید حداقل ۴۴۳۰۴ یورو در سال یا ۳۶۹۲ یورو در ماه باشد.بلوکارت دو حسن خیلی بزرگ دارد. یک اینکه متقاضی میتواند همراهان و خانواده خود را از ابتدا وارد خام آلمان کند و به صورت همزمان همگی ویزا شوند و حسن دیگر اینکه اقامت دائم آلمان در عرض ۲۱ ماه به متقاضی تعلق میگیرد.

 

ویژگی دعوتنامه کاری آلمان

درآمد ناخالص ذکر شده در قرارداد باید حداقل سالانه ۵۰۰۰۰€ (یورو) ماهانه حدود ۴۰۰۰€ (یورو) باشد. شرکت صادر کننده دعوت نامه، نباید تازه تاسیس باشد و سابقه قدیمی داشته باشد. شرکت مربوطه باید تعهد پرداخت دستمزد را تا پایان قرارداد کاری به دولت و اداره مهاجرت آلمان داده باشد. همچنین شرکتی که دعوت نامه کاری می دهد، باید شرکت معتبر با سابقه مالیاتی خوب باشد.

تذکر بسیار مهم در مورد دعوتنامه اینکه برخی سوداگر به افراد پیشنهاد دعوتنامه کاری صوری می دهند و به دنبال این هستند تا به فرد قرارداد کاری صوری تحمیل کنند. که فرد متقاضی باید بداند که اداره مهاجرت آلمان و اداره پلیس اتباع خارجی شدیدا این موضوع را رصد کرده و به غیر از اینکه این موضوع باعث اقدام قانونی علیه آن شرکتی میشود که دعوتنامه صوری صادر کرده برای خود متقاضی هم مشکلات بزرگی به وجود می آید.

 

ویزای (JOB SEEKER) آلمان

آلمان یکی از کشورهایی صادر کننده ویزای جویای کار است. ویزای جستجوی کار آلمان (job seeker)، یک ویزای اقامت بلندمدت است که به متخصصان واجد شرایط خارج از کشور، اجازه می‌دهد تا به مدت شش ماه برای یافتن کار به آلمان بروند.این نوع ویزا کوتاه مدت تر است اما شرط و شروط آنچنانی ندارد. در حقیقت به متقاضی اجازه می دهد بدون دعوتنامه کاری و بدون محدودیت میزان حقوق در این کشور به پیدا کردن کار بپردازد. فقط نکته مهم اینکه شغلی که فرد پیدا میکند باید مرتبط به رشته تحصیلی باشد.

شرایط ویزای جستجوگر کار آلمان در سال ۲۰۲۰ عبارتند از:

داشتن مدرک تحصیلی (مدرک دانشگاهی) حداقل لیسانس
۵ سال سابقه کاری مرتبط با مدرک تحصیلی ،سابقه کاری که بهتر است با بیمه همراه باشد اما بدون بیمه و با نامه کاری هم شدنی است
تاییدیه رشته تحصیلی و دانشگاه در لیست آنابین.
تسلط کافی روی زبان آلمانی(زبان آلمانی با حداقل سطح B1) و یا در برخی رشته ها روی زبان انگلیسی (در سطح آیلتس ۵.۵)

ارائه گواهی تمکن مالی.
نکته بسیار مهم اینکه سایت سفارت آلمان در قسمت مدرک زبان قید کرده است “if possible” یعنی در صورت امکان ارائه شود. اما بهتر است فرد حتما با توانایی زبان خود را به آلمان برساند تا شانس کاریابی نیز بالا باشد. فرد در ابتدا به صورت فردی به آلمان می رود و پس از پیدا کردن کار همراهان خود را اضافه می کند. ویزای جستجوی کار مدت اعتباری ۶ ماهه دارد که فرد وقتی کار پیدا می کند این ویزا هم به بیش از یکسال تبدیل می شود.

 

مشاغل مورد نیاز ویزای کار آلمان در سال ۲۰۲۰

یک سری مشاغل در سال ۲۰۲۰ راحت تر می توانند شغل مناسبی در آلمان پیدا کنند که به شرح ذیل اند:

طراحی صنعتی
روانشناسی
اقتصاد
مهندسی کشاورزی و دامی
مهندسی کشاورزی (علوم و صنایع غذایی)
مهندسی کامپیوتر (سخت افزار)
علوم تربیتی
شیمی کاربردی
هندسه کامپیوتر گرایش نرم افراز
کتابداری
مهندسی مواد سرامیک
مهندسی برق
کتابداری شاخه پزشکی
مهندسی پزشکی
دبیری علوم اجتماعی
حسابداری
حسابداری و مدیریت جهانگردی
حقوق
حقوق خارجی
مددکاری اجتماعی
مامایی
مکانیک
متالوژی
مدیریت بازرگانی
مدیریت دولتی
مدیریت صنعتی
مهندسی کشاورزی
مهندسی کامپیوتر (نرم افزار)
مهندسی مکانیک (حرارت سیالات)
مهندسی مکانیک
مهندسی صنایع
مهندسی شیمی
مهندسی تکنولوژی نظری
مترجمی زبان انگلیسی
موسیقی
علوم اقتصاد (اقتصاد نظری)
علوم تربیتی (پیش دبستانی و دبستانی)
روانشناسی بالینی
روانشناسی کودکان استثنائی
ریاضی محض
شیمی محض
مترجمی زبان آلمانی
تولید آهن و فولاد
زبان انگلیسی
زیست شناسی (میکروبیولوژی)
مهندسی معماری
علوم اقتصاد (اقتصاد صنعتی)
علوم اجتماعی
زیست شناسی علوم جانوری
زیست شناسی عمومی
ارتباط اجتماعی
علوم جانوری
پرستاری
مزایای ویزای کاری آلمان

اخذ این ویزا مزایایی دارد که به شرح ذیل است:

مسیری کم هزینه و کم ریسک با احتمال صدور ویزا بالای ۷۰%
امکان تبدیل این ویزا با اقامت دایم و بعد از ان دریافت پاسپورت آلمان
امکان اخذ اقامت دائم همراهان با تحصیل رایگان فرزندان
حق کار همراه به صورت فول تایم
عدم اجبار روی داشتن مدرک زبان

مقایسه ویزای کار آلمان با دیگر ویزاهای کاری دنیا

خوشبختانه شروط صدور این نوع ویزا شروط سخت و پیچیده ای نیست و آن سختی های ویزای کاری استرالیا و کانادا را ندارد، یعنی نیازمند پارامترهای خاص و آنچنانی نیست که دست یافتن به آنها کاریست سخت و زمانبر، مانند شرط مدرک زبانی که کشورهای استرالیا و کانادا برای متقاضیان در نظر گرفته اند و اگر فردی در سطح آیلتس ۷ نباشد شانسی برای دریافت ویزای کار استرالیا و کانادا نخواهند داشت. مشخصا کشور آلمان نیازمند مدرک زبان نمی باشد و در سایت سفارت اعلام کرده است در صورت امکان ارائه شود. البته ذکر این نکته ضروریست که افرادی که توانایی مکالمه انگلیسی و یا آلمانی دارند شانس بیشتری جهت دریافت این ویزا دارند.

 

شرایط سنی جهت اخذ ویزای کاری آلمان

طبق شرایط ذکر شده از طرف کشور آلمان بهتر است متقاضیانی برای ویزای جستجوی کار اقدام نمایند که در رده سنی زیر ۴۰ سال قرار دارند. در واقع شانس ویزا شدن افراد بالای ۴۰ سال بسیار اندک است مگر در موارد خاص که البته اتفاق هم افتاده است. مانند رشته های خاص تحصیلی که آلمان برای آن رشته ها نیازمند نیروی کاری می باشد.

 

بهترین شهرهای آلمان برای کار

میزان احتمال کاریابی برای شغل های مختلف در شهرهای آلمان متفاوت است. شهرهایی مانند کلن و مونیخ و دوسلدورف و لایپزیک و هامبورگ و همچنین شهرهای دیگری که صنعتی هستند شانس بیشتری جهت کاریابی در آلمان را به خود دارند. بهتر است افراد قبل از ورود به آلمان در مورد این موضوع نیز تحقیقات کنند و از افراد متخصص در زمینه مهاجرت کاری مشورت و راهنمایی بگیرند.

 

پیشنهاد کاری در ویزای کار آلمان

با توجه به نرخ پایین بیکاری در آلمان، وجود شرکت‌ها و کارخانه‌های بین‌المللی بیشمار در آلمان و جمعیت پیر این کشور شرایط کاریابی برای نیروی کار خارجی در این کشور مناسب است  که اکثر افراد می توانند در همان دوره زمانی ۶ ماهه قرارداد کاری خود را با یک کارفرما در این کشور ببندند،براساس گزارش وب‌سایت اقتصاد و تجارت نرخ بیکاری کشور آلمان در ژوئن سال ۲۰۲۲ از پایین‌ترین حد خود یعنی ۲.۸ درصد کاهش یافته و تعداد بیکاران به ۱.۲۴ میلیون نفر رسیده است. بنابراین می‌توان این کشور را مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری ارزیابی کرد، ولی تجربه ثابت کرده بهتر است فردی که به تازگی وارد کشور جدیدی می شود و سختی های مهاجرت را تجربه خواهد کرد، از قبل از ورود شرایط را برای خود آسان تر نماید. بهتر است قبل از ورود به آلمان رزومه کاری خود را در سایتهای کاریابی این کشور وارد نمایند تا بتوانند از چند کارفرما در این کشور قبل از ورود وقت مصاحبه کاری دریافت نمایند. احتمال اینکه یکی از همین مصاحبه ها به قرارداد کاری تبدیل شود بسیار بالا خواهد بود.

 

بعد از یافتن کار در آلمان

زمانی که شخص با ویزای کار آلمان وارد می شود تنها از یک اقامت ۶ ماهه برخوردار است. چنانچه در این شش ماه قرارداد کاری ببندد، پس از عقد قرارداد می تواند درخواست اجازه اقامت کاری دهد. معمولا در ابتدا یک اقامت یکساله به ایشان داده خواهد شد. چنانچه به مدت ۳ سال یا همان ۳۶ ماه در آلمان کار کند اقامت دائم خود و خانواده را بگیرد. و اگر حقوق فرد حدود ۵۰۰۰۰€ (یورو) باش  فرد می تواند بلوکارت دریافت کند و به جای ۳۶ ماه ظرف ۲۱ ماه دریافت اقامت دائم خواهد کرد. افراد پس از ۶ سال اقامت قانونی در کشور آلمان می توانند برای دریافت تابعیت این کشور اقدام نمایند.

 

کارت آبی یا Blue Card در ویزای کار آلمان

در سال ۲۰۱۲ قانون بلوکارت در آلمان اجرا شد و به متقاضیان کار، مجوز کار و زندگی در کشورهای اتحادیه داده شد. بلوکارت یا کارت آبی اتجادیه اروپا، مجوز کار در کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا می­ باشد. نظریه بلوکارت از گرین کارت کشور آمریکا، الهام گرفته شده است. فرق این دو کارت در مجوز اقامت دائم کارت سبز می­ باشد. مهمترین شرایط اخذ بلو کارت آلمان به شرح زیر است:

ارائه مدرک تحصیلی معتبر

همچنین ارائه یک قرارداد کاری با درآمد سالانه در حدود ۴۹۰۰۰€ (یورو)
ارائه قرارداد کاری برای مشاغل خاص و مورد نیاز آلمان باید با درآمد سالیانه در حدود ۳۸۰۰۰€ (یورو) باشد. مشاغل خاص و مورد نیاز کشور آلمان به شرح زیر می ­باشند:

 

پزشکان
تمامی مهندسان در رشته ­های مختلف
دانش آموختگان رشته های علوم طبیعی
ریاضیات
کارشناسان علوم رایانه
انفورماتیک
طول مدت اقامت کار بر اساس کارت آبی آلمان، ۳۳ ماه می­ باشد که پس از آن در صورت شاغل بودن امکان تبدیل به اقامت دائمی وجود دارد. متقاضی به محض ورود و یا در زمان اقامت خود در این کشور، می ­تواند مدرک زبان آلمانی سطح مناسبی را ارائه دهد. در این صورت طول مدت ۳۳ ماهه به ۲۱ ماه کاهش پیدا می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 12 =