جاهای دیدنی مهریز یزد

0

مهریز با قابلیت‌‌های تفریحی و گردشگری فراوان، همواره پذیرای خیل کثیری از گردشگران داخلی و خارجی است با تور فارسی همسفر ما به یزد شوید .

مهریز یکی از جذاب‌ترین و باستانی‌ترین شهرهای استان یزد است که از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیار دیدنی برخوردار است و از جمله شهرهای پرطرفدار و توریستی این استان به‌شمار می‌آید. این شهر با قابلیت‌های تفریحی و گردشگری فراوان، همواره پذیرای خیل کثیری از گردشگران داخلی و خارجی است. با ما همراه باشید تا شما را به این شهر باستانی ببریم و با دیدنی‌های جذاب آن بیشتر آشنایتان کنیم.

رباط زین الدین

رباط یا کاروانسرای زین‌الدین در ۳۰ کیلومتری مهریز قرار گرفته است و تاریخ احداث آن به دوران صفویه بین سال‌های ۱۰۰۷ تا ۱۰۳۰ هجری قمری باز می‌گردد. این کاروانسرای آجری، تنهای بنای تاریخی مدور ایران است که پنج برج، پیوسته از آن محافظت می‌کنند. فضای داخلی رباط زین‌الدین از اتاق‌ها، سکوهای استراحت مسافران، شاه‌نشین، شترخانه و بادگیر تشکیل می‌شود. هنوز هم این کاروانسرا، کاربرد اقامتگاه و هتل دارد و پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

مسجد جامع باغ بهار

مسجد جامع باغ بهار یکی از قدیمی‌ترین مساجد مهریز است که در محله بغدادآباد قرار گرفته است. این بنا قریب به ۳۴۰ سال قدمت دارد و توسط مرحوم «ملامسعود» که از تجاران قدیم و نامی یزد بود، احداث شده است.

روستای تاریخی سریزد

سریزد یکی از روستاهای تاریخی و باستانی ایران است که خصوصا در دوره‌های سلجوقی، ایلخانی و صفوی رونق داشته است. قدمت این روستا نزدیک به ۳ هزار سال است و دارای جاذبه‌های دیدنی متعدد و زیبایی است. در ادامه به برخی از این دیدنی‌ها اشاره‌ای کوتاه می‌کنیم.

قلعه تاریخی سریزد

قلعه تاریخی سریزد یکی از پیچیده‌ترین سازه‌های قبل از اسلام در دوران ساسانی است که در قدیم، تسخیر نشدنی بود. نکته جالب اینجا است که این قلعه در قدیم کاربرد نظامی نداشت. در داخل این ارگ اتاق‌های فراوانی وجود دارد که مردم در قدیم آن‌ها را اجاره می‌کردند و اشیای باارزش‌شان از جمله پول، طلا، جواهرات و غلات را در آن قرار می‌دادند. ارگ سر یزد در واقع اولین صندوق امانات دنیا به‌شمار می‌رود.

کاروانسرای کهنه

کاروانسرای کهنه یکی از یادگارهای به جای مانده از عهد صفوی است که در آن زمان سر راه جاده ابریشم بنا شده است. افراد زیادی از اقصی نقاط دنیا برای خرید و فروش کالا در قدیم به این کاروانسرا می‌آمدند.

 

پیشنهاد ما به شما

رباط نو

رباط نو در شمالی‌ترین قسمت قلعه سریزد قرار گرفته و مربوط به دوران صفویه است. این بنا از آجر ساخته شده، نه از خشت و گل، زیرا در قدیم متعلق به قشر مرفه جامعه بود، به همین دلیل استوارتر و زیباتر ساخته شده است.

چاپارخانه سریزد

بنای چاپارخانه متعلق به عصر ساسانی است و روزگاری محل عبور و گذر کاروانیان بسیار و محل تاخت و تاز اسبان چاپار بوده است. بنای این چاپارخانه مربع شکل بوده و در هر گوشه آن برجی برای دیده‌بانی به چشم می‌خورد.

 

آب انبار پای برج

آب‌انبار پای برج، به گونه‌ای خاص در دوران قاجار بنا شده است. همانطور که از نام آن پیدا است، فضای بالای مخزن این آب‌انبار به‌صورت برج استوانه‌ای شکل طراحی و احداث شده است. بر روی دیواره این برج، تزئیناتی به شکل نقوش هندسی ساده نیز دیده می‌شود. کنار این آب انبار نیز ساباطی وجود دارد که برای استراحت اهالی بوده تا پس از طی کردن پله‌های آب‌انبار و برداشتن آب، کمی خستگی از تن به در کنند.

باغ مدرسی

باغ مدرسی، یکی از خانه باغ‌های زیبای سریزد است که با معماری هوشمندانه‌ای که پایه و اساس آن کاربرد از طبیعت برای زیستن در کویر است، بنا شده است. جالب‌ترین نقطه این خانه، هشتی یا حوض‌خانه آن است که ظریف‌ترین، بدیع‌ترین و کامل‌رین شکل گچبری را بر سقف آن می‌توان مشاهده کرد.

مسجد جامع سریزد

مسجد جامع سریزد در دوره‌های مختلف مرمت و بازسازی شده و کتیبه‌ای از دوران قاجار بر روی دیوار کاهگلی آن دیده می‌شود.

 

عمارت سنمبر

عمارت تاریخی سنمبر از گواهان قدمت و دیرینگی سریزد است. این عمارت به‌صورت قلعه‌ای است که تماما از خشت و گل بنا شده است. عمارت سنمبر در گذشته‌های دور، شکوه و جلال خاصی داشته، به این دلیل که قناتی پر آب از میان آن عبور می‌کرده است.

باغ آهو سریزد

باغ آهو مجموعه‌ای ۳۵ هکتاری است که در آن ۱۰۰ راس آهو، ۳۷ راس گوزن، ۵۰ راس قوچ و میش و حدود ۱۲۰ نوع پرنده زینتی نظیر طاووس، قو مشکی، کاسکو، طوطی کوتوله، غاز کانادایی، فلامینگو، غاز وحشی اکراینی، مرغ شاخدار و دیگر حیوانات نگهداری می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =