جاهای دیدنی مشهد کجا خوبه

0

بسیاری از افرادی که به شهر مشهد می روند تنها به زیارت در حرم مطهر امام رضا پرداخته و به مکان های دیدنی مشهد نمی روند در تور فارسی به معرفی چند مکان دیدنی مشهد میپردازیم .

شهر مشهد که از وجود حرم امام رضا (ع) بهره می برد به عنوان پایتخت مذهبی ایران شناخته می شود و به همین دلیل است که سالانه نظر گردشگران خارجی و داخلی زیادی را به خود جلب می کند، به همین خاطر این عامل باعث شده تا علاوه بر جنبه مذهبی و زیارتی در جنبه های گردشگری نیز پیشرفت های چشمگیری داشته باشد و با گذشت زمان این شهر بیشتر از قبل از قالب مذهبی خارج شده و جنبه های گردشگری پیدا کرده است.

 

جاذبه های طبیعی مشهد

۱. دره هفت حوض: هفت حوض در ۱۶ کیلومتری مشهد در جاده خلج قرار دارد. در این مسیر اولین دوراهی یکی به سمت اردمه و دیگری به سمت هفت حوض میرود قبل از رسیدن به هفت حوض یک دوراهی دیگر که یکی به طرف آبگیری طرقه می رود و دیگری به سمت هفت حوض، نیز وجود دارد که میتوانید با کمک نقشه مسیر درست را بیابید. در هفت حوض شما با هفت حفره سنگی به هم مرتبط روبرو خواهید شد که با آب باران و چشمه های اطراف پر شده اند.

سنگ های منطقه بسیار صیغل خوده و لیز هستند و گردشگری در این منطقه نیازمند رعایت اصول گردشگری در طبیعت بکر و به همراه داشتن لوازم مناسب برای گردشگری در طبیعیت است. زیبایی هفت حوض در بکر بودن و سکوت و آرامش آن است. اگر در فصل های سرد سال به این منطقه بروید در پایین هفت حوض آبگیرهای طبیعی بزرگی را مشاهده خواهید کرد.

 

۲. منطقه کوهسنگی یا پارک کوهسنگی: از شهر مشهد از بزرگراه شهید کلانتری ۱۱ دقیقه (۸.۴ کیلومتر) تا پارک کوهسنگی فاصله هست. اگر از خیابان بهار و خیابان خوراسگانی به خواهید به پارک کوهسنگی بروید ۲۱ دقیقه در راه خواهید بود (۷.۸ کیلومتر) منطقه کوهسنگی یک منطقه کوهستانی با کوه های سنگی که صعود از آنها بسیار ساده است میباشد. که تبدیل به یک پارک برای جذب گردشگر شده است. برنامه توسعه این منطقه ایجاد هفت پارک مختلف در این منطقه و احداث دریاچه مصنوعی و باغ پرندگان را در برنامه ریزی کرده است.

در حال حاظر منطقه کوهسنگی مشهد یکی از جذاب ترین مناطق گردشگری ایران است و گردشگران بسیاری هرساله به این منقطه مراجعه می کنند.

۳. باغ گیاه شناسی مشهد: شما میتوانید با متروی به ایستگاه پروین اعتصامی رفته و از آنجا حدود ۴ دقیقه با ماشین و حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی تا پارک فاصله وجود دارد. از ایستگاه پروین اعتصامی میتوان وارد خیابان پروین اعتصامی شده و این خیابان را تا انتها طی کرد و به ابتدای پارک گیاه شناسی رسید. هتل جهانگردی مشهد از جمله هتل های مشهد با قیمت مناسب است که در نزدیکی این پارک قرار دارد. باغ گل رز، باغ گیاهان داراویی و باغ درختان میوه بخشی از جاذبه های این پارک می باشند.

۴. باغ وکیل آباد: با مترو میتوان در یکی از ایستگاه های توفقگاه غرب و یا کوهستان پارک پیاده شد و به سمت باغ و باغ وحش وکیل آباد رفت. با ماشین هم میتوان از بزرگراه وکیل آباد برای رسیدن به این باغ استفاده کرد. اتوبان امام علی نیز به این باغ دسترسی دارد و حدود ۹ دقیقه مسیر آن طولانی تر از بزرگ راه کلانتری و وکیل آباد خواهد بود.

باغ جنگلی وکیل آباد یک باغ سر سبز و زیبا است که در آن یک باغ وحش نیز احداث گردیده است. این باغ اکنون به یک پارک برای بازدید گردشگران تبدیل شده است. و آبنما و فواره هایی در آن تعبیه گردیده اند. درختان این باغ بسیار کهنسال و زیبا هستند. باغ وکیل آباد از دیر باز منطقه ای برای تفرج و تفریح گردشگران بوده است.

 

مکان های دیدنی مشهد

به غیر از مناطق طبیعی بالا، مناطق طبیعی دیگری نیز در مشهد وجود دارد که از نظر گردشگری دارای جاذبه هستند. برخی از این مناطق را بصورت لیست وار در ادامه ذکر خواهیم کرد:

۱. آبشار قره سو کلات: این آبشار حدود ۱۵۹ کیلومتر از شهر مشهد فاصله دارد و با خودرو حدود ۲:۳۰ دقیقه برای رسیدن به این آبشار در راه خواهید بود. برای رسیدن به این آبشار میتوان از مسیر بزرگراه قادری- بزرگراه بابانظر- خیابان کلات- خیابان کلات به درگز، استفاده کرد. مسیر بسیار طولانی است ولی در طول مسیر میتوان از استراحتگاه های بین راهی استفاده کرد. این آبشار در واقع در جنوب غربی روستای کلات نادری واقع شده است.

پیشنهاد ما به شما

۲. غار دره آل: اگر در مسیر آبشار قره سو بدنبال جاذبه های گردشگری هستید روستای آل و غار دره آل یکی از این جاذبه های گردشگری است. در نقشه گوگل مسیر دسترسی به این روستا مشخص نشده است ولی نگران نباشید جاده کاملاً آسفالت شده و براحتی با خودروی سواری میتوان به روستای آل سفر کرد و از غار زیبای آل بازدید نمود. روستای آل خود یک جاذبه طبیعی تمام عیار با درختان و جویبارهای زیبا است که براحتی میتوان ساعتی را در آنجا به استراحت پرداخت و بعد به سمت غار یا آبشار قره سو حرکت کرد.

۳. آبگیر گلستان – بند گلستان: اگر در باغ وکیل آباد به دنبال مکانی برای قایق سواری بودید بسادگی میتوانید به آبگیر یا بند گلستان بروید. در این آبگیر امکان قایقرانی وجود دارد و این امر در تابستان گردشگران زیادی به این آبگیر میکشاند. قنات ها، آب این آبگیر را تامین می کنند.

۴. روستای مغان: روستاهای اطراف مشهد اغلب زیبا و چشمگیر هستند و گردشگران اغلب در این روستاها ساعتی را برای تجدید قبا و استراحت می مانند، روستای مغان در جاده خلج و بعد از خانرود است اگر به هفت حوض میروید کافیست بعد از بازدید خود چند دقیقه دیگر در جاده خلج به سمت روستای مغان حرکت کنید تا از غار زیبای مغان دیدن کنید. تصاویر و اطلاعات مفید غار مغان

۵. روستای گلستان: یکی دیگر از روستاهای اطراف شهر که از جاهای دیدنی مشهد محسوب میشود و رودخانه های طبیعی آن گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. روستای گلستان به باغ وکیل آباد و آبگیر گلستان نزدیک است.

 

تفریحات هیجان انگیز مشهد

هیجان برای افراد مختلف تعابیر متفاوتی دارد یک کودک از یک پارک با وسایل بازی هیجان زده میشود. و یک نوجوان از یک پارک فناوری و یک بزرگسال از یک منطقه گردشگری زیبا و چشم نواز، گزیده ای از این مناطق را در این بخش معرفی خواهیم کرد.

۱. پارک علمی پروفسور بازیما: بلوار خیام شمالی، مجموعه گردشگری سپاد، مجتمع وصال، این پارک برای نوجوانان بسیار جذاب و سرگرم کننده و هیجان انگیز خواهد بود و قطعاً از گردش در آن لذت خواهند برد.

۲. موزه علوم زمین: میدان حر، بلوار سرافرازان، خیابان ۱۸، این موزه برای نوجوانان و اساتید و دانشجویان رشته زمین شناسی جذاب و هیجان انگیز خواهد بود. موزه علوم زمین شناسی یک موزه تحقیقاتی است و افراد زیادی روزانه از آن بازدید می کنند.

۳. کوهستان پارک شادی: در وکیل آباد مشهد که در بالا چندین جاذبه گردشگری این منطقه معرفی شده است. یک پارک با وسایل بازی برای کودکان و خردسالان طراحی شده است که قطعاً موجب هیجان و سرگرمی این گروه سنی را فراهم خواهد کرد.

۴. روستای جاغرق: روستایی در ۴۰ کیلومتری مشهد که قطعاً برای علاقه مندان به طبیعت گردی بسیار هیجان انگیز خواهد بود. این روستا از طریق جاده وکیل آباد دسترسی دارد و باغات میوه فراوانی دارد.

 

جاهای دیدنی اطراف مشهد
در بالا برخی مناطق گردشگری مشهد و اطراف آن را معرفی کرده ایم. در این بخش به معرفی روستا و دیدنی های اطراف مشهد به صورت خلاصه و تیتروار خواهیم پرداخت:

۱. کوه های خلج: امکان کوه نوردی خود یکی از جاذبه های گردشگری یک منطقه محسوب میگردد. کوه های خلج همواره به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهر مشهد محسوب شده اند. این کوهها در فاصله ۸ کیلومتری مشهد قرار دارند و با خودروی سواری شخصی حدود ۱۵ دقیقه زمان برای رسیدن به آنها وقت صرف خواهد شد.

۲. سد طرق: رودخانه طرق در جنوب شرقی مشهد قرار دارد و بر روی آن یک سد به نام سد طرق احداث شده است که بدلیل گردامدند پرندگان و ماهیان در پشت این سد افراد زیادی برای گردش و تفریح و تفرج به این مکان زیبا میروند. این سد ۱۴ کیلومتر با شهر مشهد فاصله دارد.

۳. روستای ابرده: روستای ابرده بدلیلی پلکانی بودن در بین گردشگران شهرت بالایی دارد و کمتر به معرفی نیاز دارد و سالانه افراد زیادی از سرتاسر ایران و جهان برای بازدید از این روستا به مشهد مسافرت می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + بیست =