کویر ورزنه اصفهان کجاست

0

امروز به معرفی یکی از بهترین مکانهای طبیعت گردی ایران و اصفهان میپردازیم با تور فارسی همراه شوید .

کل منطقه با عنوان بیابان خارا شناخته می شود ولی واقعیت این است که تفاوت آشکاری مابین بیابان خارا و کویر ورزنه وجود دارد. تپه های بیابان خارا عموما سست هستند و مکان خوبی برای کویرگردی نیستند، مکان بیابان خارا در انتهای کویر است در صورتی که کویر ورزنه، نزدیک به ورزنه است.

کویر ورزنه نام خود را از شهر ورزنه گرفته است، رمل ها و تپه های آن شنی‌اند و مناظر زیبا و عجیبی دارد. بزرگترین سایت تفریحی کویری ایران در این قسمت وجود دارد. پوشش گیاهی و جانوری در آن قابل ملاحظه است، حیواناتی چون روباه شنی و سارگپه در کنار گیاهانی چون اسکبیل و تق تقو وضعیت زیست بوم را غنی کرده است.

فصل سرما که از راه می رسد، جاهایی که در تابستان گرم و طاقت فرسا بودند و حتی نگاه کردن به آن ها عطش انسان را بر می انگیخت به ما لبخند می زنند. یکی از این مکان ها کویر است و این بار می خوایم به کویری سر بزنیم که در حوالی شهر زیبای اصفهان قرار گرفته است. کویر ورزنه اصفهان! با کارناوال همسفر شوید چون در این پست برای تان از امکانات تفریحی کویر ورزنه خواهیم گفت و مسیر کویر ورزنه را باهم خواهیم پیمود.

کویر ورزنه اصفهان کجاست

چرا سفر به کویر ورزنه؟

زیبایی کویر ورزنه در نوع خود بی نظیر است و لذت کویرنوردی و راه رفتن روی ماسه های داغ را به شما ارزانی می دارد.
بزرگ ترین سایت تفریحی کویری ایران در کویر ورزنه قرار دارد.
با سفر به ورزنه می توانید انواع تفریحات هیجانی مانند موتور سواری (چهارچرخ)، زیپ لاین، شتر سواری و کویر نوردی با ماشین های آفرود را تجربه کنید.
این کویر در کنار شهر زیبا و تاریخی ورزنه قرار دارد بنابراین با سفر به کویر ورزنه می توانید از دیدنی های شهر و همچنین دیدنی های اطراف آن مثل تالاب بین المللی گاوخونی نیز دیدن کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که تالاب گاو خونی در همه روزهای سال آب ندارد.
در این کویر ممکن است با گیاهان و جانوران مختلفی برخورد کنید چرا که این کویر دارای پوشش گیاهی و جانوری متنوعی است.
مناسب برای

طبیعت گردان

علاقه مندان به عکاسی به ویژه عکاسی شب

افراد علاقه مند به تفریحات هیجانی

گروه های دوستانه و خانواده ها

 

آشنایی با کویر ورزنه 

کویر ورزنه یکی از زیبایی های بخش شرقی شهر اصفهان و بخش مرکزی ایران است. این کویر در فاصله ۱۱۷ کیلومتری شهر اصفهان و ۱۰ کیلومتری شهر ورزنه و در جنوب غربی تالاب بین المللی گاو خونی قرار دارد و مساحتش چیزی در حدود ۱۷۰۰۰ هکتار است. در دل این بیابان تپه های شنی بزرگی خود نمایی می کند که باد آن ها را به شکل بسیار زیبایی تراشکاری کرده و به اشکال مختلفی از جمله تپه های طولی، هلالی و هرم های ماسه ای در آورده است.

 

بیابان خارا یا کویر ورزنه؟

کل این منطقه با عنوان بیابان خارا شناخته می شود اما امروزه این مکان را دو بخش مجزا در نظر می گیرند؛ یک بخش کویر ورزنه و بخش دیگر بیابان خارا است. بخشی که بیابان خارا خوانده می شود ۳۰ کیلومتر دورتر از کویر ورزنه و در نزدیکی روستای خارا واقع است. این بخش از بیابان امکاناتی آنچنانی ندارد و از رمل های آن خیلی استقبال نمی شود. محلی ها می گویند به دلیل اینکه بخش خارا در انتهای کویر قرار دارد، تپه های آن سست است و برای انجام تفریحات کویری مناسب نیست. همچنین خودِ کویر ورزنه با عناوینی مثل کویر ورزنه و کویر حسن آباد شناخته می شود.

شاید بتوان دلایل استفاده از این نام ها را به این ترتیب تفکیک کرد که دسترسی به کویر ورزنه از جاده حسن آباد -نام روستایی در نزدیکی کویر- امکان پذیر است و به این علت به آن کویر حسن آباد هم گفته می شود. کویر ورزنه که نام خود را از شهر ورزنه گرفته است رمل ها و تپه های شنی تماشایی و مناسبی دارد و بزرگ ترین سایت تفریحی کویری ایران به نام واحه در آن قرار گرفته است. همچنین گفته می شود که اطلاق نام کویر به این منطقه با توجه به آن که ریگزارها در زیر مجموعه مناطق بیابانی قرار می گیرند اشتباه است و بیابان خارا واژه صحیح است.

یکی از ویژگی های بارز این منطقه پوشش غنی گیاهی و جانوری آن است. حیواناتی از جمله روباه شنی، پا مسواکی و سارگپه و گیاهانی مثل تق تقو، اسکبیل و … در این بیابان زندگی می کنند.

 

تفریحات و دیدنی های کویر ورزنه
در کویر ورزنه تعدادی از تفریحات هیجان انگیز وجود دارد که می توانید از آن ها لذت ببرید، البته قرارگیری بزرگترین سایت تفریحی کویری در ورزنه موقعیت بسیار مناسبی را برای ورود گردشگران در این منطقه فراهم کرده است. در این بخش به معرفی تفریحات کویر ورزنه می پردازیم. این نکته را در نظر بگیرید که بخشی از این تفریحات تنها در سایت تفریحی واحه انجام پذیر است.

 

پیاده‌روی بر روی رمل ها و تپه های شنی کویر

یکی از رایج ترین تفریحات کویر پیاده روی شن های داغ و آفتاب دیده است. پس کفش های تان در بیاورید و تا می توانید روی شن ها و ماسه های داغ تپه های کویر راه بروید و آرامش کویر را ازآن خود کنید.

 

شتر سواری

یکی دیگر از تفریحات کویر شترسواری است. این تفریح می تواند تجربه فضای زندگی بومیان منطقه در گذشته را برای تان تداعی کند .

کویر ورزنه اصفهان کجاست

شن سواری

این کویر رمل های بلندی دارد و برای شن سواری بسیار مناسب است. برای این کار می توانید از بُردهای موجود در اقامتگاه ها استفاده کنید که آن ها را به گردشگران کرایه می دهند.

 

موتور چهار چرخ سواری (ATV)

یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز کویر موتورهای چهار چرخ است که با سرعت زیاد روی تپه های شنی حرکت می کنند. البته شما به عنوان یک فرد غیر حرفه ای نمی توانید به تنهایی آن را برانید بنابراین راننده های موتورها این کار را برای شما انجام می دهند.

 

آفرود سواری (SUV)

آفرود سواری نیز نوع دیگری از تفریحات بیابانی به شمار می رود. به دلیل وجود ماسه های روان فقط این دسته ماشین های شاسی بلند می توانند در این مناطق حرکت کنند.

کویر ورزنه اصفهان کجاست

زیپ لاین

در این کویر دو زیپ لاین وجود دارد که یکی از آن ها در بیابان خارا واقع شده و تقریبا ۳۰ متر طول دارد و دیگری زیپ لاین سایت تفریحی واحه ورزنه با ۴۰۰ متر طول است.

 

پاراگلایدر

نوعی ورزش هیجان انگیز است که در مناطق بادخیر و معمولا مرتفع انجام می شود. مناطق کویری به دلیل باد خیز بودن مکان مناسبی برای این نوع ورزش هستند.

 

رصد آسمان و عکاسی در شب

شاید بتوان گفت یکی از اصلی ترین اهداف سفر به بخش های کویری همین باشد. آسمان کویر در شب فوق العاده تماشایی و زیباست و طیف گسترده ای از گروه های مختلف علاقه مند به نجوم و عکاسی شب اعم از حرفه ای و آماتور را به این مناطق زیبا می کشاند.

کویر ورزنه اصفهان کجاست

لوازم ضروری سفر به کویر ورزنه

کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی، کلاه آفتاب گیر
دوربین عکاسی
کفش ساق دار برای کاهش احتمال گزش حشرات
داروهای مورد نیاز
آب، کمی غذا و تنقلات برای مواقع گرسنگی
یک دست لباس خنک، گشاد و ترجیحا با رنگی روشن برای کویرگردی
پول نقد
مدارک شناسایی کامل (کارت ملی و شناسنامه)
شارژ و باتری اضافی
بهترین مسیرهای دسترسی کویر ورزنه
برای دسترسی به کویر ورزنه دو راه مختلف وجود دارد که ما هر دو را به شما نشان می‌دهیم:

 

مسیر اول
ابتدا وارد اصفهان شوید. از داخل شهر اصفهان خودتان را به بزرگراه شهید دستگردی شرق برسانید. از آنجا مسیر را ادامه دهید تا به بلوار غدیر برسید و در این بلوار وارد خیابان فرهنگ شوید. از آنجا باید به خیابان قلعه شور رفته و سپس وارد بزرگراه ۱۵ خرداد شوید. سپس از طریق خیابان نیک آباد به بلوار شهدا رفته و با استفاده از تابلوهای راهنما، وارد جاده اصفهان – ورزنه شوید. مسیر را ادامه دهید تا به کویر ورزنه برسید.

مسیر دوم
وارد شهر اصفهان شده و به سمت شرق این شهر بروید. از آنجا به سمت جاده آبشار رفته تا نهایتا به جاده اصفهان – ورزنه برسید. در اینجا کمی ادامه دهید تا تابلو کویر ورزنه را ببینید. این مسیر ساده‌تر خواهد بود .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 20 =