جاهای دیدنی کویر اصفهان

0

تماشای منظره بکر کویرها، سکوت آرامش، رصد ستاره‌های آسمان و چشم‌اندازی به پهنه بی‌انتهای کویرها باعث می‌شود هر روز افراد بیشتری به سمت آن‌ها سفر کنند در تور فارسی برای شما کویرهای اصفهان را معرفی میکنیم .

شهر تاریخی اصفهان همان طور که بناهای باشکوهی دارد طبیعت بکر و کم‌نظیری هم دارد که هر روزه گردشگران زیادی از سراسر ایران برای دیدن آن‌ها به این شهر سفر می‌کنند. یکی از انواع طبیعت‌گردی که در روزهای سرد سال تب‌و‌تاب زیادی دارد کویرنوردی است و کویرهای نزدیک اصفهان در بین کویرهای شهرهای دیگر محبوبیت زیادی دارند.

تماشای منظره بکر کویرها، سکوت آرامش، رصد ستاره‌های آسمان و چشم‌اندازی به پهنه بی‌انتهای کویرها باعث می‌شود هر روز افراد بیشتری به سمت آن‌ها سفر کنند

 

۱. کویر مرنجاب

کویر مرنجاب که در شمال شهر آران و بیدگل قرار دارد یکی از معروف‌ترین کویرهای استان اصفهان است که گردشگران زیادی برای کویرنوردی آن را انتخاب می‌کنند. به دلیل وجود آب کافی و پوشش گیاهی در این کویر حیوان‌های زیادی مثل روباه شنی، گرگ، شغال، بزمجه، آفتاب پرست، مارمولک و عقرب زندگی می‌کنند.کویر مرنجاب در همسایگی دریاچه نمک آران و بیدگل، بزرگترین دریاچه نمک طبیعی ایران قرار گرفته است. مرنجاب این دریاچه منحصر به فرد را با دشت ورامین، سیاه کوه و استان قم شریک است. دریاچه مثلثی شکلی که بخشی از بقایاى دریاى مرکزى ایران است و آن را دریاچه نمک قم نیز می‌نامند.

در فصل‌های بهار و تابستان، اوایل فروردین ماه زمان مناسبی برای سفر به کویر است. پس از این ماه، هوا گرم تر خواهد شددوره پر رونق کاروانسراهای ایران، این کویر را هم بی نصیب نگذاشته است. صدها سال پیش، کاروانسرای مرنجاب، در دوره شاه عباس صفوی ساخته شده است. این ساختمان هم کاروانسرا بوده و هم‌ قلعه‌ای با نظامی‌های مسلح و همیشه آماده. کاروانسرای عباسی، استراحتگاهی برای کاروان‌ها و تاجران جاده ابریشم و هم‌چنین مسافران جاده اصفهان به خراسان بوده است

کاروانسرای مرنجاب یا عباسی، در ۵ کیلومتری جنوب دریاچه نمک واقع شده است. کاروانسرای عباسی، یک قنات آب شیرین در دل کویر دارد. در ضلع جنوبی آن، حوضچه بزرگی واقع شده است که حیوانات از آب آن می‌نوشند.

دلیل نام‌گذاری این کویر به گذشته‌های دور برمی‌گردد و چون در بیابان‌های اصفهان کندن چاه و پیدا کردن آب کار خیلی سختی بود به همین دلیل به این منطقه «مرد رنج آب» می‌گفتند که کم‌کم به مرنجاب تبدیل شد. البته این روایت دهان به دهان چرخیده و هیچ سندی برای آن وجود ندارد.

 

۲. کویر مصر

روستای مصر که در ۴۵ کیلومتری جندق در استان اصفهان قرار دارد یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت ایران یعنی کویر مصر را در کنارش دارد. تپه‌های ماسه‌‌های طلایی، تماشای طلوع و غروب خورشید، رمل‌ها و راه رفتن روی شن‌های نرم و روان از جاذبه‌های دلنشین این کویرند. آبشار جندق، دریاچه نمک سلکنون و چال سلکنون و نیزارها از دیدنی‌های نزدیک کویر مصر است که می‌توانید در سفرتان به این منطقه از آن‌ها بازدید کنید.با رفتن به این کویر می‌توانید تفریحات شگفت‌انگیزی را تجربه کنید

شترسواری: یکی از تفریحات دلنشین هر کویری ،شترسواری در شن‌های کویر است، شتر سواری آنقدر لذت بخش است که تا مدت‌ها حس و حال خوبی دارید.

آفرود سواری :یکی از تفریحاتی است که می توان در تپه های کویر مصر هیجان آن را تجربه کرد .

 

۳. کویر خور و بیابانک

کویر خور و بیابانک در شرق استان اصفهان قرار دارد و وجود چاهی عمیق باعث شده درخت‌های نخل زیادی در حاشیه روستاهای این کویر رشد کنند. در نزدیکی این کویر که یکی از دیدنی‌ترین کویرهای ایران است ۱۲۶ آبادی وجود دارد که خانه‌هایشان با خشت و گل ساخته شده. قلعه بیاضه، قلعه جندق، مسجد جامع جندق، نارین قلعه و دریاچه نمک خور و بیابانک از دیدنی‌های نزدیک این منطقه است. این کویر به علت جای دادن کاروانسراها و مهمانسراهای متعدد از جمله کویرهای پرطرفدار ایران شناخته می شودبهترین زمان سفر به شهرستان خور و بیابانک را می‌توان فصل بهار و پاییز دانست. دمای هوا در فصل‌های بهار و پاییز بسیار معتدل بوده و آب‌وهوایی مطبوع در این شهر احساس می‌شود.

 

۴. کویر خارا

کویر خارا در شرق اصفهان قرار گرفته است و در حدود ۱۰۰ کیلومتر با این شهر فاصله دارد. این کویر زیبا تپه‌های شنی متعددی دارد که ارتفاع بلندترین آن‌ها ۱۰۰ متر است. تاغ زارها، آسمان پر از ستاره شب، تپه‌های شنی و سکوت آرامش‌بخش این کویر از دلایلی است که باعث می‌شود گردشگران زیادی برای کویرنوردی این منطقه را انتخاب کنند.کویر خارا در مجاورت کویر ورزنه است اما کاملاً مجزا از کویر ورزنه میباشد.این کویر از شرق به تالاب گاوخونی، از شمال به شهرستان ورزنه و زاینده رود، از جنوب به حسن آباد و از غرب به محور ارتباطی حسن آباد به ورزنه محدود می‌گردد. این منطقه پوشیده از ریگزار (تپه های ماسه ای یا رمل) است که گستره ای شمالی جنوبی دارد. گفته شده وسعت ریگزار در حدود ۱۷۰۰۰ هکتار است

در این منطقه با توجه به وزش بادهای متفاوت، اشکال مختلف تپه های ماسه ای از جمله تپه های ماسه ای طولی، تپه های ماسه ای هلالی و هرم های ماسه ای قابل مشاهده هستند که در نوع خود در کشور کم نظیر است

برای رسیدن به این منطقه اول باید از اصفهان به ورزنه برویم. در حاشیه محور حسن آباد به ورزنه این نمک‌زار فوق‌العاده قرار گرفته است.

۵. کویر ورزنه

کویر ورزنه در نزدیکی کویر خارا و در ۱۰۰ کیلومتری اصفهان قرار دارد. این کویر تپه‌های زیبا و منحصر‌به‌فردی دارد که شبیه آن‌ها کمتر در کویرهای ایران دیده می‌شود. تکویر ورزنه یا همان کویر حسن آباد در ۱۱۷ کیلومتری شرق استان اصفهان قرار دارد. وسعت این کویر به بیش از ۱۶ هزار هکتار می‌رسدکویر حسن آباد از شمال تنها ۱۰ کیلومتر با روستای ورزنه و رودخانه زاینده رود فاصله دارد و از جنوب نیز به روستای حسن آباد منتهی می‌شود. در شمال شرقی کویر تالاب گاو خونی قرار دارد و نزدیکی کویر به این تالاب باعث شده تا گونه‌های متنوعی از گیاهان مانند گیاه اسکنبیل، درختچه تاغ و گیاه نسی در آن رشد کنند..تپه‌های طولی، هلالی و هرمی که ماسه‌های روان و طلایی‌رنگ آن‌ها تشکیل داده‌اند. تالاب گاوخونی به ورزنه نزدیک است و همین موضوع باعث شده بر اثر رطوبت مناسب هوا پوشش گیاهی منطقه متفاوت باشد و گیاهان متنوعی در آن رشد کنند.

یکی از این گیاه‌ها درختچه‌هایی به نام تاغ و اسکنیبل است. اگر به آفرود، شتر سواری و موتور سواری علاقه دارید می‌توانید در این کویر لحظه‌های شاد و پرهیجانی داشته باشید و از این تفریح‌ها لذت ببرید.

تپه نوردی و پیاده روی روی شن‌ها: یکی از بهترین تجربیات هر گردشگر در سفر به مناطق کویری پیاده روی و قدم زدن بر روی رمل و تپه‌های شنی بدون کفش و جوراب است

تماشا و رصد ستارگان: یکی از مهمترین و جذاب‌ترین دلایل سفر به کویر ورزنه تماشای آسمان پر ستاره و زیبای آن است. به دلیل گرم و خشک بودن اقلیم کویر، هیچ‌گونه ابری در آسمان وجود ندارد و ستارگان مانند جواهری در تاریکی شب می‌درخشند.

سخن آخر

کویر با همه زیبایی‌هایش خطرهایی هم دارد. هیچ‌وقت بدون حضور راهنما یا تنهایی به منطقه‌های کویری سفر نکنید. درست است که این منطقه‌ها روزهای گرمی دارد اما شب‌هایش سرد است پس لباس گرم همراهتان داشته باشید. یکی دیگر از مواردی که در زمان سفر به کویر باید رعایت کنید این است که آب کافی همراهتان داشته باشید.

فراموش نکنید طبیعت امانت ارزشمندی در دست‌های ماست و نگهداری از آن از اصلی‌ترین وظایفمان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =