پارک ناژوان اصفهان کجاست

0

در این مقاله از تور فارسی به معرفی جاهای دیدنی ایران یکی از جاذبه های بسیار زیبای اصفهان یعنی پارک ناژوان را به شما معرفی خواهیم کرد .

در میان گشت وگذارها و دید و بازدید از مکان های تاریخی اصفهان ،اگراهل طبیعت گردی هستید پارک ناژوان اصفهان را فراموش نکنید . ناژوان با زمینهای کشاورزی، باغ‌های دو سویه و رودخانه زاینده رود با توسعه شهری محصور شده‌است. اراضی محدوده ناژوان به دلیل دارا بودن پوشش سبز و عبور رودخانه ای مورد توجه گردشگران زیادی است .  این گردشگاه یکی از نقاط سرسبز و خرم حاشیه زاینده رود می‌باشد و سرچشمه اکثر مادی‌های شهر اصفهان از این منطقه ناژوان است.همچنین منزلگاه درختان صنوبر نیز است،منطقه ناژوان ازمعدودی ،پارک های جنگلی است که در جریان توسعه و شهرسازی تا اندازه ای ایمن مانده است .

این پارک جنگلی بسیار خرم و زیبا به وسعت ۱۲۰۰ هکتار در حاشیه شمالی و جنوبی رودخانه زاینده رود واقع است که توسط اراضی کشاورزی، باغ های دو سویه و رودخانه زاینده رود با توسعه شهری محصور شده است.در کنار طبیعت زیبا، پارک ناژوان اصفهان سرگرمی‌های هیجان‌انگیزی مانندزمین‌های ورزشی، استخر، کمپینگ، تله‌سیژ، درشکه‌سواری و قایق‌رانی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد.یکی از جذابیت های این پارک مسیر پر آب رودخانه ای بوده که از میان آن عبور کرده است. این مجموعه تفریحی ویژگی ها و امتیازات دیگری نیز دارد. تله سیژ در این پارک یکی از امکانات تفریحی آن محسوب می شود. مسیر تله سیژ از زاینده رود است .

رطوبت بیشتر، وزش نسیم های محلی و اختلاف دما با شهر شرایط بسیار مناسبی را از نظر آب و هوایی برای این بخش از پیرامون شهر ایجاد می کند که همراه با چشم اندازهای زیبا، جاذبه بسیار زیادی را برای شهروندان در زمینه گذران اوقات فراغت، تفریح، پیاده روی و ورزش فراهم کرده است.
 جاذبه های گردشگری پارک ناژوان
باغ پرندگان
 باغ پرندگان اصفهان، جذاب‌ترین ویژگی این پارک به‌حساب می‌آید، این باغ چیزی حدود ۱۷۰۰ مترمربع مساحت دارد و میزبان حدود ۵ هزار گونه پرنده است .اغلب پرنده‌ها در فضای پارک آزادانه پرواز می‌کنند
باغ موزه پروانه ها
باغ پروانه ها باغ،گردشگران احساساتی و خوش‌سلیقه است. این باغ زیبا و دلگشا چیزی حدود دو هزار مترمربع مساحت دارد و در کنار گلچینی از پروانه‌‌های زیبا، گردشگران فرصتی پیدا می‌کنند تا از گل‌ها و گیاهان دیدنی باغ پروانه‌‌ها در پارک ناژوان اصفهان بازدید کنند.مساحت این باغ‌ موزه ۲۰۰۰ مترمربع است که در آن بیشتر از ۱۰۰ نوع گل و گیاه مانند فردوس، بنجامین‌ها، سیکاس، فیکوس، آگاو، بگونیا و غیره دیده می‌شود. علاوه بر این‌ گونه های مختلف از گل‌ها و گیاهان، ۴۸ عدد قاب که در آن‌ها ۲۲۰۰ پروانه زیبا وجود دارد نیز به نمایش گذاشته‌ شده اند.
باغ خزندگان
باغی منحصربه‌فرد که شامل گونه‌های متنوعی از خزندگان سمی، نیمه سمی و غیر سمی از جمله گونه‌های مارها، تمساح‌ها و سوسمارها و گونه‌های دیگر می‌شود. این باغ به طور کل شامل ۲۵ اکواریوم بزرگ و ۱۲ آکویواریوم کوچک است.
 موزه‌ای از صدف‌های نادر
موزه صدف اصفهان اولین موزه در ایران است که صدف‌ها و حلزون‌های دریایی را در پارک جنگلی ناژوان به نمایش گذاشته است. این مجموعه جذاب یک مجموعه‌ای بی‌نظیر در جنوب غرب آسیا است که یکی از انتخاب‌های توریست‌ها از سرتاسر دنیا است.
این موزه اولین موزه تخصصی حلزون‌های دریایی و صدف در ایران است که به جز گونه‌هایی که در آب‌های خلیج‌فارس هستند از آب‌های دریای عمان و خزر و آب‌های دریاها و اقیانوس‌های دیگر جمع آوری شده‌اند. این مجموعه به نمایش گذاشته، مجموعه دیدنی از صدف‌ها و جانوران دریایی کمیاب که حدوداً ۲۰۰۰ نمونه از ۸۰۰ گونه مختلف را در برمی‌گیرد.
آکواریوم تونلی
اولین آکواریوم تونلی در ایران است و مساحتی برابر با چهار هزار مترمربع دارد و در عمق ۷متری در زیر زمین بنا شده است. در این مجموعه آکواریوم‌ها چیزی حدود شش‌هزار و پانصد گونه دریایی زندگی می‌کنند و آبزیان مختلفی از اقیانوس‌های مختلف جهان را در خود جای داده‌اند. جالب است بدانید نزدیک به ۱۰۰ گونه از آبزیان آکواریوم اصفهان، موجودات بسیار خطرناک و نادری هستند و هیجان بازدید از این آکواریوم‌ها را شش گونه کوسه تکمیل کرده است.
با توجه به وضعیت قرار گرفتن این پارک در مسیر بادهای غربی – جنوب غرب به شمال شرق و وضعیت قرار گرفتن اکثر صنایع آلاینده در غرب اصفهان این پارک به عنوان فیلتر طبیعی برای شهر اصفهان عمل می نماید و بر همین اساس است که اراضی ناژوان را به عنوان ریه شهر اصفهان می شناسند و هرگونه دخل و تصرف و تغییر در ساختار طبیعی این پارک موجب تشدید وضعیت بحرانی آلودگی شهر اصفهان و وضعیت خطرناکی برای کلان شهر اصفهان به وجود خواهد آورد.
آدرس : استان اصفهان – شهرستان اصفهان – پل وحید – میدان سهروردی – جاده الفت – پارک ناژوان
شماره تماس : ۰۳۱-۳۷۷۶۶۰۰۶
پارک جنگلی ناژوان دارای مراکز گردشگری زیر می باشد:
باغ پرندگان
باغ موزه پروانه ها
باغ خزندگان زنده
تله سیژ
پارک آبی کودکان
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − 5 =