آیا ترکیه ویزا میخواهد؟ + شرایط اقامت در ترکیه برای ایرانیان

0

آیا ترکیه ویزا میخواهد؟ شرایط اقامت در ترکیه برای ایرانیان چیست؟ در این مقاله از تور فارسی میخواهیم به این موضوع مهم بپردازیم پس در ادامه همراه باشید.

ترکیه یکی از مهمترین مقاصد گردشگری برای شهروندان ایرانی جهت تفریح، تحصیل و تجارت محسوب می شود. این کشور با توجه به اینکه یکی از همسایه های ایران به شمار می رود این امکان را به شهروندان ایرانی داده است که بتوانند به مدت ۹۰ روز بدون داشتن ویزا در این کشور بنمانند و به تفریح بپردازند.

آیا ترکیه ویزا میخواهد؟ سفارت ترکیه کجاست؟

پیشنهاد بعدی

لازم به ذکر است که مسافران ایرانی برای سفر تفریحی به کشور ترکیه نیازی به دریافت ویزا ندارند و تنها با داشتن پاسپورت می توانند به مدت ۹۰ روز در این کشور حضور داشته باشند. البته در طول مدت اقامت با این نوع ویزا در ترکیه شهروندان ایرانی مجاز به فعالیت‌هایی مانند تحصیل، کار یا تجارت در این کشور نبوده و در پایان مدت اقامت ملزم به ترک خاک این کشور یا تمدید مدت اقامت هستند، زیرا در صورت اقامت بیش از حد مجاز با متخلفان به صورت قانونی برخورد می‌شود.

اما در صورتی که قصد تحصیل یا کار در این کشور را دارید، لازم است قبل از هر چیز ویزای کار یا ویزای تحصیلی دریافت کنید. برای درخواست این دو نوع ویزا، لازم است وقت سفارت ترکیه بگیرید. گرفتن وقت سفارت ترکیه به صورت آنلاین و از طریق سایت سفارت ترکیه امکان ‌پذیر است.

برای اخذ ویزای کار ترکیه چکار باید کرد؟

اما برای کار و تحصیل در ترکیه شرایط کمی متفاوت تر است و متقاضیان می بایست که برای اقامت و تحصیل در این کشور ابتدا به کنسولگری های کشور ترکیه در کشور خودشان مراجعه کنند و مدارک لازم را برای تکمیل پرونده ارائه دهند.

پس از این مرحله، مدارک به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال شده و در صورت تائید، مجوز صدور ویزا برای متقاضی از جانب اداره کار صادر شده و متقاضی می‌تواند در مدت ۹۰ روز روادید خود را از نمایندگی مربوطه دریافت کند. گفتنی است که ویزای کار مطابق با قانون کار در ترکیه شامل اجازه کار مدت دار و نامحدود برای کارکنان وابسته، کارکنان مستقل و موارد استتثنایی است.

مدت زمان اعتبار ویزای کار ترکیه یک سال بوده و پس از اتمام آن می توانید برای همان شغل و محل کارتان تا مدت سه سال ویزای خودتان را تمدید کنید. صورت پایان این دوره نیز امکان تمدید مجوز تا شش سال وجود دارد. همچنین، در صورتی که شهروند خارجی کلیه این دوره را بدون مشکل طی کند، می‌تواند اجازه کار دائم بدون محدودیت جغرافیایی در این کشور را دریافت کند.

ویزای تحصیلی ترکیه چگونه است؟

در سال های اخیر با توجه به پیشرفتی که کشور ترکیه داشته و دانشگاه های آن از لحاظ علمی در رتبه ی خوبی قرار گرفته اند، دانشجویان ایرانی بسیار مشتاق هستند که برای تحصیل به ایران کشور همسایه سفر کنند.

لازم به ذکر است که برای دریافت این نوع از ویزای کشور ترکیه لازم است که مراحل مختلفی را طی کنید، به این ترتیب که پس از اخذ پذیرش و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر باید به ایران مراجعه و گواهی پذیرشتان را به نمایندگی کشور ترکیه برای دریافت ویزای تحصیل ارائه نمایید.

این روادید دارای اعتبار یک ‌ساله است ولی تا یک ماه پس از ورود به خاک ترکیه، دانشجو باید به اداره امنیت مراجعه و دفترچه اقامت خود را دریافت کند. لازم به ذکر است که دولت جمهوری ترکیه امکان صدور ویزا را به صورت الکترونیکی از طریق وبسایت evisa.gov.tr برای تمامی متقاضیان فراهم آورده است.

البته امکان درخواست ویزا به شکل حضوری در سفارتخانه و نمایندگی‌ های این کشور همچنان برای متقاضیان فراهم است. در حال حاضر، سفارت ترکیه در تهران مستقر بوده و در برخی از شهرها نیز کنسولگری‌های ترکیه دایر و مشغول به فعالیت هستند.

آیا ترکیه ویزا میخواهد؟ + شرایط اقامت در ترکیه برای ایرانیان

مدارک لازم دریافت اقامت یکساله ترکیه ( اجاره خانه)

 1.  فرم راندوو پرینت شده
 2. اجاره نامه نوتر شده که در آن حضور صاحبخانه در نوتر قید شده باشد
 3. بیمه سلامت
 4. کد مالیاتی
 5.  رسید پرداخت حق خاک و هزینه کارت کیملیک
 6. کپی سند منزل ( تاپو) و نوماراتاژ
 7.  چهار قطعه عکس ۶X4
در سال ۲۰۲۲ همین مدارک کافی می باشد و مدارک دیگری مانند سوءپیشینه و…. لازم نیست.

انواع ویزای ترکیه

ویزا ترکیه را می‌توان با توجه به نوع کاربرد آن به ۵ دسته کلی تقسیم کرد که در این بخش قصد داریم ضمن معرفی هر دسته و ویزا‌های زیرمجموعه آن، شرایط گرفتن ویزای ترکیه و هزینه گرفتن ویزا ترکیه برای هر دسته را نیز به صورت جداگانه مورد بررسی کامل قرار دهیم.

ویزای توریستی / تجاری ترکیه

ایران و ترکیه دو همسایه با روابطی عمیق، دوستانه و قدیمی هستند و به دنباله همین روابط قدیمی و عمیق، شهروندان دو کشور برای ورود به خاک یکدیگر احتیاج به اخذ ویزای توریستی ندارند و فقط با داشتن پاسپورت معتبری که ۶ ماه از زمان اعتبار آن باقی مانده باشد، می‌توانند به مدت ۹۰ روز ( حدود سه ماه ) در کشور یکدیگر، اقامت کوتاه مدت و با اهداف توریستی داشته باشند.

بنابراین ایرانیان نیازی به دریافت ویزای توریستی ترکیه و تشکیل پرونده برای آن ندارند و به همین علت ایرانیان نیازی به هزینه برای ویزای توریستی ترکیه ندارند. طبق معاهدات بین المللی شهروندان کشورهای دیگری همچون آلمان، بلژیک، فرانسه، گرجستان، هلند، اسپانیا، سوییس، ایتالیا، قسمت ترکی قبرس، لوکزامبورگ، لیختنشتاین، مالت، پرتغال، اوکراین و یونان نیز نیازی برای دریافت ویزای توریستی ترکیه ندارند و شهروندان این کشورها حتی می‌توانند با کارت شناسایی کشور خود نیز به ترکیه سفر کنند. (این امکان برای کشور ایران وجود ندارد و فرد ایرانی برای سفر به ترکیه حتما باید پاسپورت خود را به همراه داشته باشد. )

شرایط دریافت ویزای تجاری ترکیه نیز شبیه به ویزای توریستی است و در دسته ویزاهای توریستی / تجاری طبقه‌بندی می‌شود. ویزای تجاری برای مسافرانی است که به طور موقت و برای حضور در جلسات، کنفرانس‌ها و انجام سخنرانی وارد ترکیه می‌شوند. تمام شرایط آن برای ایرانیان همانند ویزای توریستی است.

ویزای تحصیلی ترکیه

کشور ترکیه در سال‌های اخیر بر روی سیستم بهداشت و درمان خود سرمایه‌گذاری‌های زیادی را انجام داده است، به همین دلیل تحصیل در رشته‌های پزشکی در این کشور محبوبیت زیادی پیدا کرده است. همچنین این کشور دارای بهترین دانشگاه‌ها در زمینه مد و فشن می‌باشد. بنابراین با توجه به افزایش متقاضیان تحصیل در مدارس و یا دانشگاه‌های ترکیه، عده زیادی تمایل دارند تا از نحوه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه مطلع شوند.

انواع ویزای تحصیلی ترکیه

ویزاهای تحصیلی ترکیه به منظور اهداف آموزشی گوناگونی صادر می‌شوند که شامل موارد زیر است:

 • ویزای کارآموزی
 • کارآموزی آراسموس
 • کارآموزی AISEC
 • دوره‌های آموزشی زبان ترکی
 • دوره‌های آموزشی متفرقه
 • تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های ترکیه
 • تحصیل در جمهوری ترکی قبرس شمالی

در این مقاله درباره ویزای ترکیه و اینکه آیا ترکیه ویزا میخواهد؟ صحبت کردیم. اگر میخواهید شرایط اخذ ویزای سایر کشورهای جهان را بدانید، کافیست تا صفحه راهنمای اخذ ویزا در تور فارسی را مطالعه کنید. نظر شما درباره کشور ترکیه چیست؟ اگر به این کشور سفر کرده اید یا تجربه ای دارید باما از طریق بخش کامنت های همین مطلب درمیان بگذارید.

 

تبلیغات : زراعت بانک ترکیه

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات